Choć zawarta w nazwie gra znaczeń jest czytelna tylko w naszym kraju, hiszpańska firma Lladró doceniła urok pomysłu. A co najważniejsze, baśniowe formy z 2022 roku zdobyły serca odbiorców w 120 państwach świata, od Stanów Zjednoczonych po Chiny.
Rysunek Aleksandry Żeromskiej zamienił się w porcelanę, dzięki hiszpańskim mistrzom ceramiki i zdobnictwa. Rysunek: Aleksandra Żeromska
Serwis do kawy "Kawki"
Projekt wyrósł z inspiracji tak samo rodzimych jak nazwa. – W tle są moje zainteresowania rzemieślniczą kulturą ludową, której przyglądam się od lat. Podobnie „naiwne”, uproszczone formy zwierzęce można znaleźć w hafcie, wycinance, malarstwie prymitywistów, takich jak Teofil Ociepka, Jan Płaskociński czy głośna ostatnio Marija Prymaczenko – opisuje artystka, która oprócz wzornictwa na warszawskiej ASP ukończyła studia lingwistyczno-kulturoznawcze na UW, a ze szczególnym sentymentem wspomina zajęcia z folkloru i słowiańskiej bajki ludowej.
Serwis do kawy projektu Aleksandry Żeromskiej. Zdjęcie: Alicja Lesiak
Nie ma tu jednak mowy o prostych zapożyczeniach.
– Te ptaki to stali mieszkańcy mojego świata wewnętrznego, niezwykle ważnego dla moich prac – mówi z uśmiechem projektantka. W prezentowanej teraz sesji i serwis, i jego autorka przenoszą nas z kolei w krąg opowieści Lewisa Carrolla.
– Od dziecka chętnie podróżuję do krainy fantazji. Wtedy wzorem Alicji dopiero odkrywałam ten świat, dziś już świadomie rozwijam go we własnej wyobraźni i przekładam na rzeczywistość. Dlatego na zdjęciach utalentowanej Alicji Lesiak wystąpiłam w roli Kapelusznika. Jak on zapraszał na przyjęcie, tak ja zachęcam do celebrowania odrobiny bajki we własnym życiu – podkreśla Żeromska.
Serwis "Kawki" składa się z dzbanka do kawy, mlecznika, cukiernicy i pary filiżanek ze spodkami. Zdjęcie: Alicja Lesiak
Serwis do kawy projektu Aleksandry Żeromskiej. Zdjęcie: Alicja Lesiak
Oddać się małym przyjemnościom
Ważnym dla niej wątkiem jest również znamienna dla „Alicji w krainie czarów” koncepcja czasu.
– Możemy tego doświadczyć, uczestnicząc w codziennych rytuałach. Nawet najprostszych, takich jak picie kawy, samemu lub – lepiej – z bliskimi. Gdy przeżywamy te chwile świadomie i angażujemy wszystkie zmysły, w pewnym sensie naginamy czas. W naszej percepcji sekundy czy minuty wydają się wydłużać, bo wypełniamy je wrażeniami – objaśnia projektantka.
– Na tym właśnie zależy mi w dizajnie, aby moje prace przenosiły użytkowników do innej czasoprzestrzeni, nieśpiesznej, a przy tym bogatszej w znaczenia. I choćby w małym stopniu ośmielały ich do eksplorowania swojej indywidualności – dodaje. Warto z tej podpowiedzi skorzystać.
Więcej inspirujących opowieści znajdziesz w najnowszym #4 numerze magazynu AD Polska.
Serwis do kawy projektu Aleksandry Żeromskiej. Zdjęcie: Alicja Lesiak
Serwis do kawy projektu Aleksandry Żeromskiej. Zdjęcie: Alicja Lesiak
Serwis do kawy projektu Aleksandry Żeromskiej. Zdjęcie: Alicja Lesiak