Oasis House – dom na pustyni
Konkurs Outstanding Property Award London (OPAL) wyróżnia zrównoważone rozwiązania i innowacyjne projekty architektoniczne z całego świata. W tegorocznej edycji konkursu projekt OASIS HOUSE autorstwa studia Robert Majkut Design zdobył nagrodę w kategorii architektura rezydencji.
OASIS HOUSE łączy w sobie estetykę inspirowaną architekturą i wzornictwem Bliskiego Wschodu, zaawansowane technologie oraz głębokie zrozumienie natury. Unikalność projektu Roberta Majkuta polega na stworzeniu współczesnej oazy, która harmonijnie współgra z surowym klimatem pustyni, oferując jednocześnie wygodę i funkcjonalność.
OASIS HOUSE, proj. Robert Majkut Design. Zdjęcie: materiały prasowe
Centralnym elementem OASIS HOUSE jest koncepcja domu podwójnego. Zewnętrzna, ażurowa i przeszklona struktura stanowi rodzaj parawanu i działa niczym bariera ochronna, tworząc specyficzny mikroklimat dla wewnętrznego ogrodu i znajdującego się w jego centrum domu. Z kolei wnętrze budynku to zespół płynnych, rzeźbiarskich form, które nie tylko zapewniają prywatność i komfort mieszkańcom, ale także otwierają się na bujną zieleń ogrodu. Dzięki temu dom może funkcjonować samodzielnie nawet w trudnych, niesprzyjających warunkach (np. na pustyni).
OASIS HOUSE, proj. Robert Majkut Design. Zdjęcie: materiały prasowe
Główny budynek mieszkalny ma trzy kondygnacje, na których rozlokowane zostały przestrzenie mieszkalne, rodzinne, rekreacyjne i miejsca do pracy. Parter mieści przestronny salon otoczony zielenią, jadalnię, gabinet, bibliotekę oraz strefy rekreacyjne z dostępem do ogrodu. Na wyższych kondygnacjach zaaranżowano prywatne sypialnie oraz niezależny apartament gościnny. W skład OASIS HOUSE wchodzi również budynek techniczny o powierzchni 300 m2, w którym mieszczą się garaże, basen, a także parking dla gości. Projekt czerpie inspirację z barw ziemi, architektury pustynnej (m.in. popularnymi na Bliskim Wschodzie łapaczami wiatru), a także tradycyjnej ornamentyki w nowoczesnym wydaniu.
OASIS HOUSE, proj. Robert Majkut Design. Zdjęcie: materiały prasowe
Nagrodzony projekt Roberta Majkuta wykorzystuje również nowoczesne technologie, takie jak półprzezroczyste ogniwa fotowoltaiczne i systemy recyklingu wody oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Inteligentny system zarządzania całością domu i terenu wokół niego obejmuje m.in. oświetlenie, wentylację, klimatyzację i nawodnienie.
Zobacz też:
- Okiem łososia: kolejna pływająca restauracja w Norwegii
- Muzeum Sztuki Simose w Hiroszimie najpiękniejszym muzeum świata wg UNESCO
- Słynny wieżowiec Flatiron w Nowym Jorku przejdzie metamorfozę. Zamiast biur, powstaną tu luksusowe mieszkania