Forma przyjaźni. Muzeum na placu
Pierwszą książką wydaną z okazji otwarcia nowego gmachu MSN jest „Forma przyjaźni. Muzeum na placu” autorstwa Michała Murawskiego, antropologa architektury i miasta. Plac Defilad, na którym stanął budynek MSN projektu Thomasa Phifera to wyjątkowe miejsce i pełen treści kontekst dla książki. Michał Murawski umiejętnie splata różne wątki dotyczące Placu Defilad i Pałacu Kultury, próbując uchwycić - jak pisze – „czasoprzestrzenny, infrastrukturalny węzeł”, na którym wznosi się Muzeum.
Opowieść otwiera brawurowy esej autora, a poszczególne tematy zostają pogłębione w rozmowach z wybitnymi historyczkami sztuki i architektury, urbanistkami i aktywistami, artystkami i architektkami, m.in. z twórcą projektu architektonicznego MSN Thomasem Phiferem, historyczkami sztuki i kuratorkami Sarą Wilson, Dorotą Jędruch i Agatą Jakubowską, teoretykiem architektury Deyanem Sudjicem, przedstawicielami Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik”, a także architektem Placu Centralnego – Zygmuntem Borawskim.
Okładka książki "Forma przyjaźni. Muzeum na placu" Michała Murawskiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Przewodniczką po tej historii jest rzeźba Aliny Szapocznikow „Przyjaźń” z 1954 roku, która przez niemal 40 lat witała wchodzących do Pałacu Kultury i Nauki, by po zmianie ustroju zniknąć z pola widzenia. Obecnie rzeźbę, choć w okaleczonej formie, można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Spotkanie autorskie poświęcone książce „Forma przyjaźni. Muzeum na Placu”, w którym oprócz autora weźmie udział Zygmunt Borawski i Agata Jakubowska, odbędzie się we wtorek, 5 listopada o 18:00 w MSN.
Rzeźba Aliny Szapocznikow Pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej w hallu głównym pałacu kultury i nauki w Warszawie, 1956, fot. Henri Cartier-Bresson © Henri Cartier-Bresson / Magnum Photos, dzięki uprzejmości FORUM Polskiej Agencji Fotografów
MSN. Budowa Muzeum
Drugą premierę książkową, którą przygotowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej z okazji otwarcia jest photobook „MSN. Budowa Muzeum” Marty Ejsmont. To porywająca wizualna narracja budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Album wypełniony artystycznymi fotografiami Marty Ejsmont jest kontemplacją nad formą i strukturą rodzącej się architektury. Ukazuje istotę procesu twórczego i wspólną nadzieję na powstanie długo oczekiwanego budynku.
Okładka książki "MSN. Budowa Muzeum" Marty Ejsmont. Zdjęcie: materiały prasowe
- Moje archiwum zawiera kilkadziesiąt tysięcy fotografii: pracując w dziale inwestycji MSN, miałam możliwość i przywilej dokumentować każdy etap powstawania nowej siedziby muzeum. Ten proces okazał się dla mnie wielowymiarową i bardzo nieoczywistą podróżą. Wchodząc weń bez żadnej technicznej wiedzy, mogłam odkrywać i definiować jego poszczególne elementy na swój własny sposób – pisze we wstępie Marta Ejsmont.
Zdjęciom towarzyszy krótka, osobista wypowiedź autorki i esej Tomasza Fudali o miastotwórczej roli nowego gmachu Muzeum. „MSN. Budowa Muzeum” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika architektury i historii.
Marta Ejsmont. Zdjęcie: Cezary Wierzbicki
Zobacz też:
- Wielkie otwarcie MSN. W programie wystawy, koncerty, performanse i projekcje filmowe
- Thomas Phifer: odrodzenie w centrum miasta