Z propozycji kinowych premier wybraliśmy kilka interesujących tytułów, a dla wszystkich fanów produkcji Netflixa - przygotowaliśmy listę nowości na marzec. Polecamy też nasz wybór najlepszych skandynawskich seriali kryminalnych, sporo z nich to tytuły dostępne właśnie w bibliotece Netflixa.
Tylko nie Ty - premiera 1 marca
"Anyone but You" to amerykańska komedia romantyczna z 2023 roku w reżyserii Willa Glucka. Film luźno nawiązuje do sztuki „Dużo hałasu o nic" Williama Szekspira. Przez krytyków oceniany jest raczej przeciętnie, ale z mocnym zaakcentowaniem, że to naprawdę przyzwoity reprezentant w kategorii komedii romantycznych. W sam raz na lekkie, filmowe otwarcie nowego miesiąca.
Opis: Bea (Sydney Sweeney) i Ben (Glen Powell) wyglądają na idealną parę, ale po niesamowitej pierwszej randce wydarza się coś, co sprawia, że ich ognista relacja staje się lodowato zimna - aż do momentu, gdy niespodziewanie spotykają się na weselu w Australii. Robią więc to, co zrobiłoby dwoje dorosłych: udają, że są parą.
Czasem myślę o umieraniu - premiera 1 marca
Komediodramat z romansowym twistem w reżyserii Rachel Lambert docenili już krytycy w wielu krajach. Historia jest rozwinięciem nagradzanej krótkometrażówki Stefanie Abel Horowitz z 2019 roku (nawiązującej z kolei do sztuki Kevina Armento pod tytułem „Killers” ).
Opis: Fran (w tej roli gwiazda finałowej trylogii „Gwiezdnych wojen” Daisy Ridley) jest przykładem typowej introwertyczki. Mieszka sama, stroni od ludzi, mimo że w pracy jest na nich poniekąd skazana, a jakiekolwiek głębsze relacje napawają ją autentycznym przerażeniem. Do bólu uporządkowane życie kobiety wypełnia monotonia, a każdy dzień wygląda dokładnie tak samo. Śniadanie, kilka godzin spędzonych w biurze przed monitorem, powrót do domu, kolacja i sen. Tyle, że tak naprawdę nikt nie wie, o czym Fran przez cały ten czas rozmyśla. Sposób na pokonanie codziennej nudy ma dość oryginalny, a jest nim snucie fantazji na temat tego, w jakich okolicznościach mogłaby umrzeć. Od zwykłego wypadku samochodowego przez bardziej fantazyjne, a zarazem brutalne zdarzenia, jak chociażby uduszenie przez węża. Z tych makabrycznych rozmyślań bohaterkę wybija nowy kolega z pracy, Robert (Dave Merheje), który ku jej zdziwieniu nie tylko interesuje się Fran, ale w końcu postanawia zaprosić ją do kina.
Strefa interesów - 8 marca
W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Życie rodzinne komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa toczy się tu w cieniu krematoriów. Zdjęcia do filmu były kręcone w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Glazer o Holokauście opowiada jak nikt inny do tej pory. To film, którego się nie zapomina, który przejdzie do historii kina. Obraz nagrodzono już na festiwalu w Cannes, zdobył trzy statuetki BAFTA i powalczy o Oscara aż w pięciu kategoriach – m.in. za Najlepszy Film, Reżyserię oraz w kategorii Film Międzynarodowy.
Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”.
Opis: Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Biała odwaga - premiera 8 marca
Film reżysera i operatora Marcina Koszałki porusza przemilczany dotąd temat kolaboracji części podhalańskich górali z nazistami podczas II wojny światowej. Wywołał duże emocje i falę sprzeciwów na Podhalu, zanim jeszcze na planie padł pierwszy klaps. Obraz ostatecznie zrealizowano i zobaczyć go będzie można na dużym ekranie już 8 marca.
Opis: Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.
Bękart - premiera 15 marca
„Bękart” to najnowszy epicki dramat kostiumowy z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Obraz wyreżyserował Nikolaj Arcel, wielokrotnie już doceniany na arenie międzynarodowej.
To już kolejna współpraca reżysera z wybitnym Mikkelsenem, a film jest adaptacją duńskiego bestsellera z 2020 roku pt. „The Captain And Ann Barbara”. Na jego podstawie Arcel stworzył porywający dramat o niepoddającej się człowiekowi naturze, wielkich marzeniach i jeszcze większym poświęceniu.
Opis: Rok 1755. Kapitan Ludvig (Mads Mikkelsen) opuszcza przytułek dla weteranów wojennych i udaje się do króla. Śmie prosić o pozwolenie na kolonizację jutlandzkich wrzosowisk, a w przypadku powodzenia - nadania mu tytułu szlacheckiego, przekazania posiadłości oraz służby. Wzburzeni jego arogancją duńscy nadworni zakładają z góry porażkę, więc przystają na jego propozycję. Ludvig codziennie, mozolnie sprawdza centymetr po centymetrze glebę, szukając także chętnych do budowy kolonii, ale każdy z miejscowych wie, że ziemia jest nieurodzajna. Kiedy odbiera tajemnicze worki z Niemiec, potrzebuje pracowników, więc zmuszony jest zatrudnić parę uciekinierów. Mijają miesiące, powstaje dom i stodoła, a o jego planach dowiaduje się de Schinkel (Simon Bennebjerg), bezlitosny władca ziemski planujący wykupić całość wrzosowisk. Przedstawia mu ofertę, lecz Ludvig sprzeciwia się...
Pokój nauczycielski - premiera 15 marca
Kameralna niemiecka produkcja, którą zachwycili się krytycy. Łączy w sobie elementy kryminału i kina społecznie zaangażowanego. Film İlkera Çataka, reżysera o tureckich korzeniach, pokazuje jak bardzo dziś wielokulturowe jest społeczeństwo niemieckie. Szkoła w tym obrazie staje się idealnym miejscem, by pokazać tu najważniejsze problemy aktualnej debaty publicznej: od uprzedzeń, przez manipulacje, po rasizm. Pokój nauczycielski zdobył 5 Niemieckich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, jest też niemieckim kandydatem do Oscara.
Opis: Carla Nowak jest młodą i zaangażowaną nauczycielką w berlińskim gimnazjum. Podczas lekcji, którą prowadzi, jeden z uczniów zostaje wywołany z klasy, ponieważ jest podejrzany o kradzież pieniędzy. Chłopak jest synem tureckich emigrantów i nie przyznaje się do winy. Carla jest zbulwersowana sposobem, w jaki bezpodstawnie oskarża się jej ucznia i postanawia sama odkryć prawdę. W pokoju nauczycielskim, w osobistych rzeczach zostawia pieniądze i włączoną w komputerze kamerę z zamiarem nagrania złodzieja. Działając w dobrej wierze, Carla nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji, jakie spadną nie tylko na nią, ale i na całą szkolną społeczność.
Pamięć - premiera 22 marca
„Pamięć” to najnowsze dzieło Michela Franco, meksykańskiego reżysera i scenarzysty filmowego, który zasłynął w branży swoim prowokacyjnym podejściem do kina oraz umiejętnością poruszania tematów trudnych - w subtelny i bardzo przemyślany sposób.
W „Pamięci” opowiada wielowymiarową historię, w której centrum sytuuje genialny duet aktorski: Jessicę Chastain i Petera Saarsgarda. Ona jest samotną matką, która 13 lat temu zerwała z nałogiem alkoholowym, on cierpi na demencję, która utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Franco łączy losy tych dwojga i tworzy swój najlepszy, jak dotąd, film.
Opis: Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie: córka, praca i spotkania AA (to dzięki nim od 13 lat pozostaje trzeźwa). Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości.