Prezentujemy nasz przegląd kinowych premier w maju, ale polecamy także nowości, które trafią w tym miesiącu do biblioteki platformy Netflix, zobacz: Netflix prezentuje nowości na maj. Na perełkę trzeba będzie poczekać najdłużej.
Kaskader, premiera 3 maja
„Kaskader” to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier kinowych w maju i nowy film Davida Leitcha, amerykańskiego reżysera i producenta filmowego. Zanim jednak Leitch zaczął swoją karierę reżyserską, pracował jako kaskader przez wiele lat, współpracując przy produkcjach takich jak "The Matrix Reloaded", "The Bourne Ultimatum" czy "300". Jego doświadczenie jako kaskadera wpłynęło na jego styl reżyserii - tworzy filmy naszpikowane dynamicznymi scenami akcji. Aktualnie uważany jest za jednego z wiodących reżyserów filmów akcji we współczesnym kinie.
Jego debiut reżyserski miał miejsce w 2014 roku, kiedy współreżyserował film "John Wick" z udziałem Keanu Reevesa. Film odniósł sukces i stał się kultowym dziełem wśród fanów kina akcji. Leitch kontynuował swoją karierę reżyserską, pracując nad filmami takimi jak "Atomic Blonde" z Charlize Theron, "Deadpool 2" z Ryanem Reynoldsem oraz "Hobbs & Shaw", spin-offem serii "Fast & Furious”.
Film „Kaskader”, który nakręcono na podstawie serialu telewizyjnego (nadawany był na antenie stacji ABC w latach 80.) może być ciekawą propozycją, wzbogaconą o perspektywę reżysera - byłego kaskadera. W rolach głównych występują: Ryan Gosling i Emily Blunt.
Opis: Colt Seavers porzuca zawód kaskadera. Gdy znika gwiazda wysokobudżetowego filmu w reżyserii jego ex, decyduje się wrócić do branży.
Gniazdo pająka, premiera 3 maja
„Gniazdo pająka” to mroczne i niepokojące kino, które zadowoli fanów klasycznych horrorów: „Critters”, „Mutant” i „Kleszcze” oraz przyprawi o dreszcze wszystkie osoby cierpiące na arachnofobię.
Podczas szalejącej burzy śnieżnej tajemniczy obiekt spada z nieba i przebija ścianę nowojorskiego apartamentowca. Zawiera on jajo, z którego wykluwa się nieznany gatunek pająka. Stworzenie zostaje odkryte przez dwunastoletnią Charlottę, która w tajemnicy przed rodzicami ukrywa swoje znalezisko. Dokarmiany przez nią pająk szybko rozrasta się do gigantycznych rozmiarów, a jego apetyt pozostaje nienasycony. Kiedy w budynku zaczynają ginąć zwierzęta i ludzie, Charlotta i jej bliscy stają do nierównej walki z wygłodniałą bestią. Czy mają jakiekolwiek szanse w starciu z obcą istotą, która posmakowała już krwi i ludzkiego mięsa?
Królestwo Planety Małp, premiera 10 maja
„Królestwo Planety Małp” to sensacyjno-przygodowe widowisko. Reżyser Wes Ball tchnął nowe życie w znaną na całym świecie sagę rozgrywającą się kilka pokoleń po panowaniu Cezara. W świecie zdominowanym przez żyjące w harmonii małpy ludzie zostali zepchnięci na margines. Gdy nowy przywódca małp buduje swoje imperium, młody samiec wyrusza w niezwykle trudną podróż, która zmieni jego dotychczasowe wyobrażenie o przeszłości, a nowe decyzje wpłyną na przyszłość zarówno małp jak i ludzi.
Monster, premiera 17 maja
„Monster” to kolejna mocna pozycja na liście majowych premier kinowych. Film wyreżyserował Hirokazu Koreeda, twórca „Baby Bookera”, „Złodziejaszków” czy „Naszej młodszej siostry”. Koreeda uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów kina współczesnego.
„Monster” odkrywa przed widzem przygniatającą historię, która zaczyna się kiedy matka odkrywa, że nauczyciel jest winny dziwnym zachowaniom jej syna.
Powoli, premiera 17 maja
Litewski film Mariji Kavtaradze nagrodzony za reżyserię na festiwalu Sundance. „Powoli” to love story, którego nie można przegapić w maju.
Pewnego dnia tancerka Elena spotyka tłumacza języka migowego Dovydasa. Czuje się przy nim dobrze, jakby znała go od dawna, a więź, jaka się między nimi tworzy, jest nieporównywalna z niczym, czego wcześniej doświadczyła. W swoim drugim filmie reżyserka Marija Kavtaradze zgłębia tematy bliskości i intymności między dwiema osobami w związku, który wymyka się stereotypom, oczekiwaniom i prostym definicjom, robiąc to z niezwykłą czułością, delikatnością i zrozumieniem dla swoich bohaterów i ich uczuć.Instruktorka tańca poznaje tłumacza migowego, który jest aseksualny. Próbując stworzyć związek, uczą się na nowo intymności.
Furiosa: A Mad Max Saga, premiera 24 maja
Australijsko-amerykański film akcji w reżyserii George’a Millera to zarówno spin-off jak i prequel filmu Mad Max: Na drodze gniewu z 2015 roku i zarazem piąta odsłona z serii Mad Max.
„Furiosa: Saga Mad Max” to nie tylko jedna z najbardziej wyczekiwanych premier kinowych maja, ale też w ogóle 2024 roku. W nowej odsłonie nie zobaczymy jednak znakomitej Charlize Theron, reżyser co prawda chciał, by Theron wystąpiła w roli Furiosy, w grę wchodziły nawet próby komputerowego odmłodzenia aktorki na potrzeby filmu, ostatecznie jednak zaangażowano do roli Anyę Taylor-Joy.
Opis: Kiedy świat upada, młoda Furiosa zostaje uprowadzona z Zielonego Miejsca Wielu Matek. Wpada w ręce potężnej Hordy Bikerów, której przewodzi watażka Dementus. Po przebyciu Pustkowi porywacze docierają do Cytadeli, gdzie rządzi Wieczny Joe. Dwóch tyranów zaczyna walkę o władzę, Furiosa zaś musi przetrwać wiele prób, jednocześnie gromadząc środki, które pozwolą jej wrócić do domu.
Jedno życie, premiera 31 maja
W poruszającym filmie „Jedno życie” w rolach głównych wystąpią: Anthony Hopkins i Helena Bonham Carter. Film przedstawia prawdziwą historię zwykłego człowieka, który ratował dzieci przed hitlerowską zagładą.
Opis: Historia Nicholasa Wintona, który w czasie II WŚ zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii. Pół wieku po wojnie spotkał się z ocalałymi osobami w programie telewizyjnym.