1. Dywany z kolekcji Shape Rugs
– Dywan zawsze był połączeniem dzieła sztuki i przedmiotu codziennego użytku – twierdzi Nikodem Szpunar. Dla marki Moooi zaprojektował właśnie kolekcję, która ma stanowić emanację tej myśli. Dostępne w trzech kształtach i czterech wersjach kolorystycznych dywany przetwarzają tradycyjne techniki malarskie w tkane dekoracje podłogi.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości Moooi
2. Dywany z kolekcji De Stijl
Talentu zazdrościł jej ponoć sam Le Corbusier. Niedoceniana za życia, w XXI wieku odkrywana jest na nowo. Wykorzystując archiwalne gwasze i szkice Eileen Gray, marka ClassiCon opracowała kolekcję dywanów o geometrycznych, modernistycznych wzorach. Wszystkie, w tym model „De Stijl”, tkane są ręcznie z najwyższej jakości wełnianej przędzy.
Zdjęcie: Elias Hassos
3. Dywany z kolekcji Laki
Mają dokładnie 152 tys. węzłów na metr kwadratowy, są tkane ręcznie, w połowie z jedwabiu, w połowie z wełny himalajskiej, i barwione jedynie naturalnymi pigmentami. Inspirowane włoskim futuryzmem dywany „Laki” dla marki Illulian zaprojektowała artystka Illulian Serena Confalonieri.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości llulian
4. Dywany z kolekcji Gamma Sud
Kolekcję 14 dywanów o organicznych kształtach i efektownie przenikających się kolorach, odpowiadających barwom światła, zainspirowało szerokie spektrum fal elektromagnetycznych. Natalia Enze stworzyła ją dla włoskiej marki Atelier Tapis Rouge. Dywany wykonywane są z wełny przez nepalski zespół firmy i barwione wyłącznie pigmentami pochodzenia roślinnego.
Zdjęcie: Evgenii Kulibaba
5. Dywan Rigadino
Oto hołd dla weneckich rzemieślników i reinterpretacja jednej z najbardziej charakterystycznych technik obróbki szkła Murano, zwanej rigadin. Dla marki Cassina Patricia Urquiola zaprojektowała dywan o wyrazistych czarnych liniach, które tworzą na podłodze hipnotyzującą kompozycję.
Zdjęcie: Luca Merli
6. Dywany z kolekcji Random Walker
Połączenie tradycyjnego huculskiego rzemiosła z nowoczesnym językiem wizualnym. Wykorzystując oprogramowanie do generowania obrazów, studio Path Mode stworzyło kolekcję wełnianych dywanów dla ukraińskiej marki Basny. Autorzy wzięli na warsztat elementy krajobrazu, które nieoczekiwanie pojawiają się podczas górskiej wędrówki przez Karpaty. Każdy dywan jest tkany ręcznie przez lokalnych twórców.
Zdjęcie: Stephan Lisowski
7. Dywan La Geria-Lanzarote
Winnice La Geria na kanaryjskiej wyspie Lanzarote należą do najpiękniejszych na świecie. Krajobraz z zielonymi pędami winorośli w niewielkich zagłębieniach wulkanicznej ziemi zainspirował Joségo A. Gandíę-Blasco Canalesa do stworzenia serii wełnianych dywanów dla marki Gan. Dzięki ręcznej obróbce i strzyżeniu runa każdy egzemplarz jest niepowtarzalny.
Zdjęcie: Héctor Campos
8. Dywan Retiro
Jedna z najnowszych propozycji marki Pierre Frey z kolekcji Jardins Secrets. Ręcznie tkana graficzna kompozycja tym razem nawiązuje do ogrodów Pałacu Kryształowego w Madrycie. Białe, wyraziste linie odzwierciedlające stalowo-szklaną architekturę przedstawiono na beżowożółtym tle z subtelną gradacją barw przywołującą widoki parku Retiro w początkach jesieni.
Zdjęcie: Yves Duronsoy
9. Dywan Kamir
Dywan zewnętrzny włoskiej marki Poliform do złudzenia przypomina te przeznaczone do wnętrz. „Kamir” jest tkany ręcznie na tradycyjnych krosnach, choć zamiast naturalnej przędzy wykorzystano tu włókna polipropylenowe i poliestrowe, odporne na wilgoć i światło. Dostępny w dwóch rozmiarach i czterech wersjach kolorystycznych: écru, corda, mattone i cenere.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości Poliform
10. Dywany z kolekcji Grand Tour
Specjaliści marki cc-tapis odbyli Grand Tour po północnych Indiach, szukając zapomnianych technik tkania dywanów. Odkryte na nowo dziedzictwo lokalnego rzemiosła poddali następnie interpretacji zaproszeni przez firmę twórcy, w tym Patricia Urquiola, Chiara Andreatti, Charles-Antoine Chappuis oraz biuro Doshi Levien. To ostatnie zaprojektowało dywan „Raag”, wykonany tradycyjną metodą tkania na płasko zwaną dhurrie (na zdjęciu).
Zdjęcie: Andrea Bartoluccio
11. Dywan Tigris
„Tigris” wchodzi w skład limitowanej kolekcji dywanów na nowo interpretujących klasyczne wzory z połowy XX wieku, od odważnych motywów zwierzęcych po geometryczne kształty. Zaprojektowane przez szwedzką markę Nordic Knots dla Tase Gallery w Los Angeles wytwarzane są ręcznie w indyjskim Bhadohi. Sesję zdjęciową promującą kolekcję we wnętrzach modernistycznego Stahl House wykonał fotograf architektury William Jess Laird.
Zdjęcie: William Jess Laird
12. Dywan Himani I
Kolekcja dywanów „Himani”, wytwarzanych przez markę Baxter w krótkich, numerowanych seriach, wyróżnia się połączeniem nieregularnych kształtów, różnego rodzaju włókien i różnej wysokości runa, które przycinają ręcznie nepalscy rzemieślnicy. Najnowszy model, oznaczony literą „I”, to kompozycja przędzy wełnianej, lnianej i jedwabnej oraz wiskozy.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości Baxter
13. Dywany z kolekcji Inspiration
Organiczne kształty i zaskakujące przenikania barw. Nowa seria ręcznie tkanych dywanów z kolekcji „Inspiration” francuskiej marki Edition Bougainville przywodzić ma na myśl wrażenia z egzotycznych podróży: powidoki osobliwych krajobrazów, urok lokalnej architektury. Dywany są wytwarzane z wełny i jedwabiu bambusowego.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości Edition Bougainville
Zobacz też:
- Akcesoria biurowe: 10 efektownych gadżetów i organizerów do domowego gabinetu
- Biurko nie tylko do pracy: 10 ponadczasowych propozycji
- 8 restauracji zaprojektowanych przez architektów z listy AD100