Zagospodarowanie nabrzeża Jeziora Słupeckiego
Projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego, jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego, charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formy, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów – szczególnie drewna.
W zeszłym roku zakończył się I etap zagospodarowania nabrzeży Jeziora Słupeckiego. Zbudowano dwa drewniane pomosty w kształcie połączonych ze sobą kół. Teraz ukończony został pomost widokowy. Mają powstać także siedem platform wypoczynkowych. Znajdą się na nich drewniane szezlongi, okrągłe boisko do gry w bule i atrakcje dla dzieci.
Zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Słupeckiego ma nominację do najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce - realizacja została nominowana do nagrody „Property Design Award 2024” w kategorii „Przestrzeń publiczna”.
Platforma widokowa nad Jeziorem Słupeckim autorstwa Pawła Grobelnego. Zdjęcie: Janusz Nowak
Pomost widokowy na Jeziorze Słupeckim
Pomost o długości ponad dwustu metrów zakończony jest platformą widokową tuż przed Kopcem Szwedzkim znajdującym się na środku jeziora.
Pierścień, widoczny do tej pory tylko z brzegu jeziora, stanowi pozostałość grodziska z okresu kultury łużyckiej. W 2011 roku pierścieniowate grodzisko zostało wpisane także do rejestru zabytków. Dzisiaj jest miejscem lęgowym wielu ptaków, dlatego platforma widokowa nie wchodzi do wnętrza pierścienia, a zakończona jest na bezpiecznej odległości dla przebywających tam ptaków.
To kolejny, po okrągłych pomostach, element dużego zagospodarowania nadbrzeża Jeziora Słupeckiego. Jest to jednak obiekt najważniejszy dla całego założenia i najbardziej wyczekiwany przez mieszkanki i mieszkańców Słupcy.
Platforma widokowa nad Jeziorem Słupeckim autorstwa Pawła Grobelnego. Zdjęcie: Janusz Nowak
Minimalistyczne drewniane platformy nad Jeziorem Słupeckim autorstwa Pawła Grobelnego. Zdjęcie: Janusz Nowak