Polska premiera AD100! Już w przyszłym tygodniu!

Już 4 grudnia przedstawimy pierwszą polską listę AD100, najlepszych architektów i dizajnerów. Dlaczego wyróżnienie przyznawane przez redakcję AD cieszy się takim prestiżem i jest znane na całym świecie? Wyjaśniamy tuż przed publikacją. 

Autor Maja Handke

Polska premiera AD100! Już w przyszłym tygodniu!

Wyczekiwana

Na tę listę się czeka, a znalezienie się na niej niesie ze sobą uznanie, przywileje, ale i pewne wyzwania. Co roku listy przygotowane przez światowe edycje magazynu AD i publikowane w tym samym czasie, są szeroko komentowane w środowisku architektów wnętrz i designerów. Listy są ułożone alfabetycznie – to nie jest ranking! Dla czytelników listy AD100 są drogowskazem i inspiracją. 

Polska premiera 

Tuż po świętowaniu pierwszych urodzin magazynu AD Polska przedstawiamy naszą listę AD100. Redakcja podeszła do jej opracowania z wielką odpowiedzialnością, a debaty trwały wiele godzin. „Pierwsza polska lista AD100 odzwierciedla misję AD Polska, którą jest pokazywanie najlepszych przykładów architektury, sztuki i designu oraz prezentowanie ważnych twórców. Przyjęliśmy założenie, by wyróżnić 50 kreatywnych osobowości z Polski i 50 ze świata, bo AD uważnie przygląda się zarówno temu, co lokalne, jak i międzynarodowe”, tak podsumowuje prace nad powstawaniem listy redaktorka naczelna magazynu Agnieszka Gruszczyńska-Hyc.

Jak wybieraliśmy

Cały zespół redakcyjny od lat uważnie śledzi i opisuje najciekawsze zjawiska w dziedzinie architektury i szeroko rozumianego projektowania, a ich popularyzacja jest ich prawdziwą pasją. Tym trudniejszy był wybór, bo utalentowanych twórców jest oczywiście znacznie więcej niż stu. Jakimi kryteriami redakcja kierowała się przy tworzeniu listy? Wzorem zagranicznych edycji wyselekcjonowano najważniejsze biura i twórców kończącego się roku. Zwrócono uwagę szczególnie na wyjątkowe osiągnięcia kandydatów, wygrane przez nich ważne konkursy, wybitne realizacje, wystawy. Z dumą możemy podkreślić, że wyróżnieni to często autorzy wnętrz, budynków i mebli prezentowanych na łamach AD Polska. Nasi czytelnicy już mogli ich prace zobaczyć! Zdecydowaliśmy, by połowę stanowili projektanci zagraniczni, połowę polscy. Świat twórców jest światem otwartym, międzynarodowym i przenikającym się. Lista jest ułożona alfabetycznie, zatem wszystkie miejsca są równe.

Wyróżnienie z tradycją 

Lista AD100 została po raz pierwszy opublikowana przez amerykańskie wydanie Architectural Digest w 1990 roku! Archiwalny numer można zresztą zdobyć na aukcjach internetowych – sprawdziliśmy to. Od tamtej pory premiery list AD100 są wyczekiwanym wydarzeniem w branży architektury, aranżacji wnętrz i designu. Kto jest na niej nadal? Kto się pojawił? Takie pytania padają co roku. Architekci i designerzy nie ukrywają, że znalezienie się na liście AD100 jest dla nich ważnym wyróżnieniem i wpływa na odbiór ich pracy. To rodzaj znaczka jakości i potwierdzenia talentu przez znawców. Lista AD100 ma też wyjątkowy zasięg – poznaje ją nie tylko branża, ale też inwestorzy – prywatni i instytucjonalni. 

Relacja z pierwszej ręki

O tym, jak to jest, być na liście udało nam się porozmawiać z Agatą Kurzelą, architektką pracującą w Emiratach Arabskich, której nazwisko gościło kilkakrotnie na liście wydania AD Middle East. „Widzę siłę tego wyróżnienia. W pewnym sensie ma większą moc niż nagrody branżowe, które są ważne wśród profesjonalistów. Z kolei lista AD100 dociera do naszych klientów, a oni uważają magazyn AD za opiniotwórczy i liczą się z jego opinią. Wielokrotnie w pierwszej wiadomości inwestorzy piszą, że zdecydowali się do mnie odezwać, widząc moje nazwisko na liścia magazynu AD Middle East”, mówi architektka. I dodaje: „Szczególnie cenię sobie papierową wersję magazynu z listą. W rozpędzonym świecie, opartym na social media i przekazie elektronicznym papierowy magazyn staje się czymś wyjątkowym i ekskluzywnym”. Uwaga! Nasza lista AD100 w wersji drukowanej będzie dostępna w wydaniu magazynu AD nr 9 (styczeń/luty 2025), który ukaże się 30 grudnia.

 

Czytaj więcej