Oto polski Central Park. Pole Mokotowskie przeszło totalną metamorfozę

Pole mokotowskie, jeden z największych parków Warszawy przeszedł totalną metamorfozę dzięki unijnym funduszom. Internauci już porównują najnowsze zdjęcia inwestycji z nowojorskim Central Parkiem. Trudno się nie zgodzić!

Oto polski Central Park. Pole Mokotowskie przeszło totalną metamorfozę

Internauci porównują Pole Mokotowskie po modernizacji do nowojorskiego Central Parku. Zdjęcie: Cezary Warś / UM Warszawa

Park Pole Mokotowskie po modernizacji

Jak poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, modernizacja Pola Mokotowskiego właśnie dobiegła końca i teren został ponownie otwarty dla mieszkańców stolicy. Trzaskowski wymienił, jakie zmiany przeszedł park i jakie udogodnienia udało się wprowadzić.

- Najważniejszym elementem inwestycji było rozbetonowanie i zazielenienie dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiej przyrody – poinformował Rafał Trzaskowski.

W ocenie prezydenta Warszawy Pole Mokotowskie po metamorfozie daje więcej możliwości uprawiania sportu i rekreacji.

- Stworzyliśmy przyjazne miejsca do wypoczynku, dbając o tamtejszą przyrodę i zbiorniki wodne. Cieszę się, że ten teren położony w samym sercu stolicy będzie jeszcze lepiej służył kolejnym pokoleniom warszawianek i warszawiaków – powiedział Trzaskowski.

Więcej natury, więcej zieleni

Jedną z największych zmian, jaką przeszedł park było usunięcie 16 tys. m2 betonu ze stawów. Teraz odwiedzający Pole Mokotowskie mogą podziwiać nowy układ wodny z roślinnością szuwarową, która nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale również stanowi schronienie dla tamtejszych zwierząt.

Miasto wprowadziło również do zbiorników wodnych nowoczesne technologie oczyszczania wody z zanieczyszczeń, dzięki czemu będzie możliwe zachowanie stabilnego ekosystemu bez względu na porę roku.

Wokół stawów można teraz spacerować na drewnianych podestach i mostkach, a także odpoczywać na wygodnych siedziskach, kontemplując piękno przyrody.

Jak informują władze stolicy, pokruszony beton ze stawów posłużył jako materiał do uformowania wałów wygłuszających park od strony ul. Wawelskiej. Górki wygłuszające obsiano trawą.

park

Widok na Pole Mokotowskie. Zdjęcie: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

W parku posadzono również więcej drzew, krzewów, bylin, pnączy i roślin cebulowych. Oprócz tego w parku wysiano nowe łąki kwietne i założono więcej trawników. Nową zieleń można podziwiać w pełnej krasie m.in. w ogrodzie biocentrycznym i sensorycznym.

Coś dla ciała, coś dla ducha

W nowej odsłonie Pola Mokotowskiego jest jeszcze więcej możliwości do uprawiania sportu i rekreacji. W części śródmiejskiej, czyli na tyłach Politechniki Warszawskiej powstała strefa z przeszkodami do ewolucji dla rolkarzy.

W parku nie zabrakło też ścieżki dla biegaczy, nowej siłowni plenerowej, chwiejnej równoważni oraz naturalnych elementów do rekreacji, np. pniaków do wspinaczki.

Warto też wspomnieć o metamorfozie, jaką przeszedł teren wokół fontanny znajdującej się w śródmiejskiej części Pola Mokotowskiego. Oprócz pięknych płyt z labradorytu, w południowej części fontanny dodano nową nieckę z zamgławiaczami oraz wygodne siedziska.

Podczas modernizacji Pola Mokotowskiego nie zapomniano również o zwierzętach. W części parku znajdującej się w dzielnicy Ochota i Śródmieście zbudowano dwa oczka wodne dla czworonogów. Z kolei na polanach ustawiono hotele dla owadów.

Central Park w Warszawie

Za projekt modernizacji 70-hektarowego terenu odpowiada pracownia WXCA, która może poszczycić się imponującym portfolio inwestycji nie tylko na terenie Warszawy.

Opublikowane w mediach społecznościowych zdjęcia parku po modernizacji spodobały się internautom, którzy porównali Pole Mokotowskie do nowojorskiego Central Parku. Rozległy teren, mnóstwo zieleni i zbiorników wodnych faktycznie mogą budzić skojarzenia ze słynnym amerykańskim parkiem.

Skoro o Nowym Jorku i podziwianiu zieleni mowa, w Rockefeller Center otwarto właśnie nową miejską atrakcję – „The Beam”. Siedząc na obracającej się belce konstrukcyjnej, można teraz z wysokości 265 m podziwiać Manhattan i wspomniany Central Park.


Czytaj więcej