Podłoga z żywicy to wnętrzarski hit. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Podłoga z żywicy do tej pory stosowana była głównie w przestrzeniach użyteczności publicznej. Obecnie coraz częściej pojawia się również w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Jakie są zalety i wady posadzek z żywicy? Ile kosztuje podłoga z żywicy i jaki rodzaj żywicy jest najtrwalszy? Sprawdzamy!  

Podłoga z żywicy to wnętrzarski hit. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Podłoga z żywicy prezentuje się atrakcyjnie w każdym wnętrzu bez względu na styl. Zdjęcie: Getty Images

Podłoga z żywicy – wady i zalety

Zanim zdecydujemy się na podłogę z żywicy, warto poznać wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Pomoże nam to ocenić, czy posadzka z żywicy jest dla nas dobrą opcją, czy może lepiej zostać przy tradycyjnych materiałach jak płytki lub panele.

Zacznijmy od zalet. Podłoga z żywicy do tej pory na szeroką skalę była wykorzystywana w przestrzeniach użyteczności publicznej, magazynach, szkołach, szpitalach. Powód? Żywica jest materiałem bardzo wytrzymałym, łatwym w utrzymaniu czystości i odpornym na wilgoć.

Podłoga z żywicy doskonale więc sprawdzi się we wnętrzach prywatnych, szczególnie w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych takich jak salon, kuchnia, łazienka i przedpokój.

Podłoga z żywicy wysokiej jakości to świetna alternatywa dla paneli, parkietu i płytek. W przeciwieństwie do drewna i paneli, żywica jest odporna na wilgoć i środki czyszczące. Jest też mocniejsza i cieplejsza w dotyku niż płytki i kamień. Po podłodze z żywicy zimą możemy chodzić boso, nie odczuwając chłodu. Natomiast latem nie musimy się obawiać, że nagrzeje od słońca.

Posadzka z żywicy może być również stosowana w domach alergików. Żywica nie uczula i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Brak łączeń i zakamarków sprawia, że w posadzce z żywicy nie zagnieżdżają się roztocza.

Warto też wspomnieć o wygodzie, jaką zapewnia podłoga z żywicy. Gdy za jakiś czas się nam znudzi, możemy ją przykryć panelami lub płytkami – bez potrzeby usuwania warstwy żywicznej.

Mimo tak wielu zalet podłoga z żywicy nie jest wolna od wad. Głównym argumentem przeciwko temu rozwiązaniu jest jego cena. Dobrej jakości żywica to kosztowna inwestycja. Podobnie jak fachowiec, który nam ją położy w domu czy mieszkaniu.

posadzka z żywicy

Podłoga z żywicy w kuchni. Zdjęcie: materiały prasowe Flowcrete

Podłoga z żywicy - wzory

Podłoga z żywicy ma ogromny potencjał aranżacyjny. Materiał doskonale odnajdzie się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu – wszystko dzięki możliwości barwienia i zatapiania w żywicy oryginalnych grafik czy dodatków.

Dużą popularnością cieszą się podłogi z żywicy 3D z geometrycznymi wzorami lub realistycznymi przedstawieniami oceanu lub plaży. W żywicy możemy zatopić również drobne przedmioty takie jak monety, kartki książek, a nawet kwiaty!

Jeśli mamy oryginalny drewniany parkiet, który chcemy wyeksponować i zabezpieczyć – wykorzystajmy do tego dobrej jakości żywicę. Z jednej strony uchroni ona drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, a z drugiej – nada mu wyjątkowego blasku.

Podłoga z żywicy epoksydowej

Największą popularnością cieszą się dwa rodzaje żywicy – epoksydowa i poliuretanowa. Czym się od siebie różnią i którą warto wybrać?

Żywica epoksydowa to starszy rodzaj żywicy, który jest wytrzymały, odporny na zarysowania i promieniowanie UV, ale nie w takim stopniu jak nowsza żywica poliuretanowa. Podłoga z żywicy epoksydowej z reguły jest dość odporna na kruszenie, ale gdy pojawią się pęknięcia, trudno je zamaskować.

Samo usuwanie podłogi z żywicy epoksydowej jest też przedsięwzięciem wymagającym czasu i wysiłku. Ponadto, w odróżnieniu od żywicy poliuretanowej, żywica epoksydowa jest mniej błyszcząca i jeśli zależy nam na wysokim połysku, warto wspomóc się lakierem.

Podłoga z żywicy poliuretanowej

Podłoga z żywicy poliuretanowej jest dużo bardziej wytrzymała niż posadzka z żywicy epoksydowej. Jest błyszcząca (ale dostępna jest też w wersji matowej), więc nie trzeba jej dodatkowo pokrywać lakierem.

Żywica poliuretanowa wykazuje również większą odporność na promieniowanie UV, wilgoć i preparaty chemiczne. Jest przy tym elastyczna, miękka i sprężysta, a zarysowania, jeśli się pojawią, nie są aż tak widoczne jak na podłodze z żywicy epoksydowej.

posadzka z żywicy

Podłoga z żywicy. Zdjęcie: materiały prasowe Flowcrete

Podłoga z żywicy - jaka grubość

Jeśli chodzi o grubość, podłogę z żywicy możemy podzielić na posadzki cienkie i grubowarstwowe. Pierwszy typ ma zaledwie 0.5 mm grubości i jest materiałem o niewielkiej trwałości. Nie sprawdzi się więc w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych jak przedpokój, kuchnia czy łazienka.

Z kolei podłoga z żywicy grubowarstwowej ma między 2 a 4 mm, dzięki czemu zapewnia lepszą ochronę oraz jest bardziej wytrzymała. Jeśli szukamy naprawdę solidnej żywicy, warto rozważyć żywicę z dodatkiem kwarcu. Taka podłoga będzie droższa, ale też więcej wytrzyma.

Ile kosztuje podłoga z żywicy?

Jaka jest cena podłogi z żywicy za m2? Cena zależy od kilku czynników – rodzaju żywicy, powierzchni podłogi, a także specjalisty, który nam ją wykona.

Podłogi cienkie i wykonane z żywicy epoksydowej są tańsze od poliuretanowych. Obecnie średnia cena za m2 posadzki z żywicy epoksydowej kosztuje ok. 200 zł. Z kolei metr kwadratowy podłogi z żywicy poliuretanowej to koszt rzędu 400 zł.

 

Czytaj więcej