Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na platformę widokową, zejście i promenadę na tzw. plaży Dubaj w Jarosławcu. Plaża powstała w wyniku refulacji, czyli transportu piasku z dna morskiego na wybrzeże, oraz zbudowaniu konstrukcji pięciu ogromnych, granitowych ramion wysuniętych 180 metrów w morze. Inwestycja, kosztująca 170 milionów złotych, miała przede wszystkim ochronić klif przed erozją, ale także stworzyć atrakcyjne miejsce dla turystów. To się udało, bo ze względu na popularność plaży i ilość osób korzystających z plaży
Dubaj w sezonie, jednym z założeń konkursowych było stworzenia dla nich, poza punktami widokowymi, placu wejściowego, pełniącego funkcję recepcji.
Podstawowym celem projektu jest stworzenie atrakcyjnej wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej
nadającej nową tożsamość miejscowości Jarosławiec. Zdjęcie: materiały prasowe
Projekt Restudio Jacaszek Architekci
"Nowo projektowany plac na planie koła (forma horyzontalna) stanowi symboliczne odniesienie dla lokalnej atrakcji - latarni morskiej na planie koła (forma wertykalna). Oba obiekty, będące w swoistym dialogu, kreują genius loci Jarosławca", - mówią architekci.
Biuro Restudio Jacaszek Architekci znane jest z realizacji, które "nie kłócą się" z naturą. Platforma widokowa w Jarosławcu jest tego kolejnym doskonałym przykładem. "Wkomponowany, zintegrowany z otoczeniem obiekt ma jednocześnie zdecydowane, oryginalne cechy nadające mu charakterystyczną, indywidualną tożsamość", czytamy w założeniach projektowych.
Górny taras widokowy zaprojektowany jest w poziomie ul. Nadmorskiej, dzięki czemu nie przesłania atrakcyjnych widoków na morze od strony głównego ciągu pieszo-jezdnego. Od strony zejścia na plażę oraz samej plaży platforma sprawia wrażenie unoszenia się nad terenem.
Wszystkie decyzje projektowe są precyzyjnie przemyślane. Zarówno funkcja, forma, konstrukcja, jak i wpisanie obiektu w teren i otwarcia na otaczające widoki. "Wejście i wyjście na i z punktu widokowego nie musi odbywać się tą samą trasą, a poruszanie się po okręgu nawiązuje do idei nieskończoności, której przeczucie wywołuje obserwowanie morskiego horyzontu", tłumaczą autorzy projektu.
Spójność kolorystyczną mają zapewnić proponowane przez architektów materiały: drewno egzotyczne na tarasach widokowych, beton architektoniczny na zadaszeniach i części nawierzchni, kamień, a także szkło na balustradach obu tarasów.
Zespół autorski RESTUDIO JACASZEK ARCHITEKCI: arch. Maciej Jacaszek; arch. Rafał Jacaszek; arch. Marta Marszałek; arch. Filip Murzhak; dr inż. Mateusz Sondej (konstrukcja); dr inż. Lechosław Bierawski (geotechnika).
Dojście do plaży Dubaj, dostosowano do możliwości i potrzeb różnych użytkowników, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami, osób z wózkami i rowerami, dzieci. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowo projektowany plac widokowy realizuje główną ideę urbanistyczną koncepcji konkursowej: stworzenie dwóch miejskich placów: „ okrągłego” i „kwadratowego” oraz systemu połączeń komunikacyjnych pomiędzy nimi. Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Zobacz też:
- Zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Słupeckiego z nominacją do najlepszej przestrzeni publicznej w Polsce
- Warszawski park wśród 10 najpiękniejszych przestrzeni publicznych w Europie!
- Tylko jedna polska realizacja w finale World Architecture Festival 2024!