Pierwsze w Polsce, piąte na świecie. „Otwarcie QueerMuzeum w samym centrum stolicy Polski to historyczny moment”

Jesienią 2024 roku otworzy się w Warszawie QueerMuzeum - miejsce spotkań z historią społeczności LGBTQ+. Pierwsze takie muzeum w Polsce to oddolna instytucja, która powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia Lambda Warszawa – najstarszej działającej polskiej organizacji LGBTQ+. W samym sercu Warszawy w lokalu przy ul. Marszałkowskiej 83 opowiedziana zostanie historia społeczności LGBTQ+.  - Będziemy wypełniać białe plamy, upominać się o to, co zapomniane i przemilczane, przywracać miejsce historiom mniejszościowym i grupom marginalizowanym - zapowiada zespół QueerMuzeum i stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Pierwsze w Polsce, piąte na świecie. „Otwarcie QueerMuzeum w samym centrum stolicy Polski to historyczny moment”

12-metrowa tęczowa flaga uszyta w 2006 roku będzie jednym z eksponatów w QueerMuzeum w Warszawie. Zdjęcie: Materiały prasowe

Nowe muzeum na mapie Warszawy zaoferuje zwiedzającym wystawy prezentujące wielowątkową historię społeczności LGBTQ+. QueerMuzeum stanie się centrum przechowywania i badania archiwum Lambdy Warszawa, największego polskiego archiwum społeczności osób nieheteronormatywnych, liczące ponad 100 000 jednostek archiwalnych z lat 1945-2024. W zbiorach znajdują się:

  • wycinki prasowe dotyczące tematyki osób nieheteronormatywnych
  • plakaty i ulotki organizacji LGBT+
  • broszury, pocztówki, przypinki, nalepki organizacji LGBT+
  • dokumenty dotyczące sytuacji prawnej osób LGBT+ w Polsce
  • archiwa organizacji
  • archiwa redakcji dawnych czasopism LGBT+
  • archiwa prywatne
  • transparenty i banery
  • materiały dotyczące kultury LGBT+
  • materiały związane działalnością klubów i knajp LGBT+
  • nagrania „historii mówionej”

Co będzie można zobaczyć w QueerMuzeum?

Pośród obiektów, które będzie można zobaczyć w warszawskim QueerMuzeum są m.in: maszyna do pisania Tadeusza Olszewskiego, poety i prozaika, działacza Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego, oraz maszynopis jego „Zatoki ostów 2”. Akt nominacji poselskiej Anny Grodzkiej, pierwszej osoby transpłciowej wybranej do polskiego parlamentu w 2011 r.  A także 12-metrowa tęczowa flaga, uszyta w 2006 roku przez Michała Pawlęgę, Krzysztofa Kliszczyńskiego oraz wolontariuszy Stowarzyszenia Lambda, w ramach sprzeciwu wobec zakazu zorganizowania Parady Równości w Warszawie. Flaga była ważną częścią marszów równości w całej Polsce.

Prezentowanym w QueerMuzeum zbiorom towarzyszyć będą wykłady, dyskusje i warsztaty. QueerMuzeum ma także towarzyszyć społecznościom kłirowym w tworzeniu kultury i walce o ich prawa.

W tworzeniu muzeum pomaga działająca społecznie Rada Programowa – łącznik ze środowiskami aktywistycznymi i badawczymi oraz zalążek społeczności, którą chce wokół siebie stworzyć muzeum. Radę tworzą: Szymon Adamczak, Wiktor Dynarski, Anna Dżabagina, Jakub Gawkowski, Adriana Kapała, Piotr Laskowski, Joanna Ostrowska, Grzegorz Piątek, Magda Staroszczyk, Wojciech Śmieja, Krzysztof Tomasik i Paweł Żukowski. Pracami Muzeum kieruje Krzysztof Kliszczyński.

O stowarzyszeniu Lambda Warszawa

Lambda Warszawa to najstarsza w Polsce organizacja działająca na rzecz osób LGBTQIA+. Od 1997 roku jej członkowie wspierają tęczową społeczność prawnie, psychologicznie i edukacyjnie.

W ramach swojej działalności Lambda Warszawa uruchomiła telefon zaufania, prowadzi też hostel interwencyjny, poradnictwo prawne, psychologiczne, organizuje spotkania i tworzy grupy wsparcia antydyskryminacyjnego.

Wsparcie dla QueerMuzeum w Warszawie

- Otwarcie QueerMuzeum w samym centrum stolicy Polski to historyczny moment, ale nie uda się nam to bez Twojej pomocy - mówią twórcy QueerMuzeum w Warszawie. Na ostatniej prostej uruchomili zbiórkę pieniędzy. - Nie wszystkie koszty możemy pokryć z dotacji od m.st. Warszawy. Wciąż brakuje nam około 200 000 zł, by pokryć niezbędne środki i sfinalizować prace: sfinansować oświetlenie, instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną, regały oraz infrastrukturę do bezpiecznego przechowywania archiwów, a także program towarzyszący otwarciu - czytamy w komunikacie.

Zobacz też:

Najciekawsze produkcje o tematyce LGBT. 8 tęczowych filmów na Netflixie, Max, Disney+

 

Czytaj więcej