„Wystawa niestała. 4 x kolekcja” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Na kolekcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej składają się prace oraz dokumenty będące świadectwem zmian, jakie zachodziły w sztukach wizualnych w ostatnich siedmiu dekadach w Polsce i na świecie.
Pierwsza wystawa w nowym gmachu przy ul. Marszałkowskiej 103 składać się będzie z czterech części. Zorganizowane wokół rozpoznawalnych terminów z historii sztuki, takich jak pop-art, socrealizm czy abstrakcja, dotyczą tego samego okresu historycznego – pomiędzy latami 50. XX w. a współczesnością.
Żanna Kadyrowa, "Asfalt". Fot. Maja Wirkus
W pierwszej części zatytułowanej „Sztandar. Zaangażowanie, realizm i sztuka polityczna” zgromadzono dzieła związane z zaangażowaniem politycznym i wiarą w sprawczą rolę sztuki. Prace pochodzą z różnych krajów, dekad i porządków ideologicznych. Odwiedzający będą mogli zobaczyć tu między innymi słynną rzeźbę Aliny Szapocznikow „Przyjaźń” z 1954 roku, która przez pół wieku stała w holu Pałacu Kultury i Nauki.
Alina Szapocznikow. "Przyjaźń" (Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej). Fot. Maja Wirkus
Druga część wystawy nosi tytuł „Tworzywa sztuczne: ciała, towary, fetysze od zimnej wojny po współczesność”. Znajdują się tu dzieła wyrażające konsumpcyjne pragnienia, fascynacje popkulturą, reklamą i mediami masowymi.
Trzeci rozdział wystawy to „Przenicowany świat. Sztuka, duchowość i przyszłe współistnienie”. Zgromadzone tu dzieła czerpią z bezkompromisowej wyobraźni i nienowoczesnych tradycji: sztuki ludowej, nieprofesjonalnej, rdzennej, osobnych praktyk artystycznych. Ten rozdział wystawy został zainspirowany twórczością Romana Stańczaka, który debiutował w czasie transformacji ustrojowej i w swojej twórczości odtwarzał napięcia tego okresu.
Sandra Mujinga "Znikania". Fot. Maja Wirkus
Ostatnia część wystawy kolekcji MSN-u zatytułowana jest „Realne abstrakcje. Autonomia sztuki wobec katastrofy nowoczesności”. Powraca w niej pytanie o granice sztuki, jej niezależność, możliwość zachowania autonomii wobec innych systemów wiedzy i doświadczania rzeczywistości. Prace zgromadzone w tym rozdziale wystawy często posługują się językiem abstrakcji, jedną z podstawowych kategorii sztuki nowoczesnej.
Monika Sosnowska, "Fasada". Fot. Maja Wirkus
Wystawie towarzyszy również bogaty program wydarzeń – oprowadzań, spotkań czy warsztatów edukacyjnych. Podczas weekendu otwarcia publiczność będzie mogła również uczestniczyć w performansach i koncertach.
Bilety na „Wystawę niestałą. 4 x kolekcja” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będą w sprzedaży od 14 lutego. W dniu otwarcia, czyli w piątek 21 lutego, wstęp będzie bezpłatny. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez pół roku, do 5 października.
Zobacz też:
- Wystawy w Polsce w 2025. Tych 7 wystaw nie możesz przegapić
- Thomas Phifer: odrodzenie w centrum miasta
- W Bernie otwiera się wystawa poświęcona Le Corbusierowi. Na ekspozycji m.in. rzadko pokazywane obrazy olejne i rysunki