Pełne skosów mieszkanie na poddaszu kamienicy z lat 50. XX wieku

Mieszkanie w kamienicy przy ulicy Daszyńskiego we Wrocławiu ma 60 m2 i należy do Ani i Łukasza, którzy pałają miłością do dizajnu vintage. Dla projektantek istotna była funkcjonalność, dlatego układ pomieszczeń został rozplanowany na nowo.

Zdjęcia Migdał Studio
Pełne skosów mieszkanie na poddaszu kamienicy z lat 50. XX wieku

Zamysłem koncepcji wnętrza było stworzenie spójnego tła do eksponowania ich zbiorów – mebli, lamp i wyjątkowych bibelotów. Zdjęcie: Migdał Studio.

Miejsce dla kolekcji 

„To jeden z naszych ulubionych projektów” – mówią Iga Kostrzewska i Karolina Sodkiewicz z Kamiko Studio. „Udało nam się wydobyć genius loci tego miejsca”. „Właściciele nieruchomości kolekcjonują przedmioty z drugiej ręki, są fanami sztuki i stylistyki Bauhausu. Zamysłem koncepcji wnętrza było stworzenie spójnego tła do eksponowania ich zbiorów – mebli, lamp i wyjątkowych bibelotów. Wnętrze przeszło totalną metamorfozę. Właściwie wszystko przeniosłyśmy. Dawna część z kuchnią i łazienką została przeprojektowana na łazienkę i pomieszczenie gospodarcze, a część pokojowa na spory aneks z jadalnią i salonem. Jeden pokój został przeznaczony na sporą sypialnię”. 

mieszkanie ze skosami w kamienicy Widok z salonu na kuchnię – jej koncepcja opiera się na połączeniu metalu i motywów vintage. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.W jadalni stanął kultowy zestaw Fusion z IKEA. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Za stylową tkaniną kryją się kaloryfery w części kuchennej. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Właściciele mają w swojej kolekcji także kultową sofę Togo. Zdjęcie: Migdał Studio.

 

Spójność z otoczeniem

Na klatce kamienicy pojawia lastryko i luksfery, dlatego te materiały – w ramach nawiązania – znalazły się we wnętrzu. Spod paneli wydobyto oryginalną drewnianą podłogę, a na jednej z kuchennych ścian pozostawiono stary, charakterystyczny tynk. Na ściany i sufity oprócz ciepłej bieli trafiły plamy intensywnych odcieni granatu i bordo. Nawiązaniem do stylistyki Bauhausu oraz elementem spajającym przestrzeń, stały się biegnące przez całe mieszkanie czarne linie listew i obramowań drzwi.

Niełatwa do zaaranżowania była przestrzeń łazienki. „Ze względów technicznych wanna stanęła na niskim podeście, a strefę prysznicową wydzieliłyśmy luksferami. Całość wykończyłyśmy czarną linią, która pojawia się także w innych pomieszczeniach”. Ściany wyłożono białą płytką, podkreśloną kontrastującą fugą. „Prostota tego rozwiązania w połączeniu z intensywnym granatem ścian i pomarańczowymi dodatkami nawiązuje do stylistyki vintage”.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.W cześci kuchennej skoncentrowano się na dolnej zabudowie w metalowym wykończeniu. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Znajdź szczegół – czyli ogon kota właścicieli w trakcie eksplorowania szafki kuchennej. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Wysoka zabudowa w części kuchennej została wykonana w fornirze z czeczoty. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skorkami w kamienicy z lat 50.Gloria nad łóżkiem to najstarszy przedmiot w mieszkaniu. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Ażurowy regał vintage nie przytłacza niewielkiej sypialni, stanowiąc jednocześnie praktyczne miejsce do przechowywania i eksponowania. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.W roli nakastlika występuje klasyczna okrągła szafka Kartella – Componibili. Zdjęcie: Migdał Studio.

 

Rzeczy z duszą

Przedmioty, które wypełniły przestrzeń pochodzą z różnych lat i reprezentują odmienne style – mid-century modern, space-age, lata 70. aż po współczesność. Według projektu Kamiko Studio stworzono zabudowę kuchenną ze stalowymi i fornirowanymi frontami. „W stylistyce lat 50., czasie, w którym powstała kamienica, poszukiwałyśmy rozwiązań materiałowych, które będą kontrastować z meblami vintage. Na wysoką zabudowę wybraliśmy czeczotę, na podłogę trafiło lastryko”. Wolnostojące sprzęty to meble i dodatki zbierane od dłuższego czasu przez inwestorów. „Oryginalnym znaleziskiem jest XIX-wieczna gloria wisząca nad łóżkiem. Ania ma w rodzinie konserwatorów zabytków i to dzięki nim trafił do niej ten najstarszy i najbardziej sentymentalny przedmiot w mieszkaniu”. W jadalni stanął kultowy zestaw Fusion z IKEA, w sypialni sofa Togo zaprojektowana przez Michela Ducaroya w latach 70. XX wieku, w przedpokoju stołek PLOPP Oskara Zięty. Wykorzystane lampy to między innymi pomarańczowy, geometryczny model Butterfly Larsa Schiølera z lat 60. czy PH 5, projektu Poula Henningsena z lat 50. „Mieszkanie ma skosy, nie bardzo mieliśmy miejsce na użycie tkanin w oknach, a chcieliśmy nieco ocieplić wnętrze. Wzorzystych materiałów użyliśmy na przykład, żeby ukryć kaloryfery w mieszkaniu i pralkę w łazience”. Tkanina zdobi też sypialnię – jako zagłówek łóżka pojawił się kilim.

„Estetyka w projektowaniu jest ważna, ale by w mieszkaniu żyło się komfortowo istotna jest funkcjonalność. Wymyślanie wnętrza jest trochę jak układanie puzzli. Po wszystkich rozmowach przeprowadzonych z klientami zbieramy inspiracje, pomysły oraz spisujemy ich potrzeby, a następnie tworzymy nową, dopasowaną do nich pod wszystkimi względami przestrzeń” – mówią Iga i Karolina, które pracują razem od 2017 roku.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Tkaninę wykorzystano jako maskownicę w łazience. Za nią kryje się pralka. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Na klatce kamienicy pojawia lastryko i luksfery, dlatego te materiały – w ramach nawiązania – znalazły się we wnętrzu. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Wąskie luksfery okazuję się bardzo plastyczne przy formowaniu łukowatej ścianki prysznicowej. Zdjęcie: Migdał Studio.

mieszkanie ze skosami w kamienicy z lat 50.Lastryko sprawdziło się zarówno w łazience, jak i w korytarzu. Na pierwszym planie stolik PLOPP Zięty. Zdjęcie: Migdał Studio.

Zobacz także: 

Dom jak z wakacyjnych marzeń na greckiej wyspie

Kameralny i wygodny dom dla pary. W centrum wewnętrznego dziedzińca rośnie stuletnia oliwka

Rzymski apartament architekta — eklektyczny chaos wśród palm i wykonanych na zamówienie mebli w stylu vintage

Czytaj więcej