Pawilon Polski na Expo 2025
Projekt narodowego pawilonu na Expo 2025 przygotowany przez Alicję Kubicką i Borję Martineza z Interplay Architects opiera się na zastosowaniu drewna. Posiada organiczną formę dzięki łukom i krzywym – bryła pawilonu ma przywoływać skojarzenie rozchodzącej się fali kreatywności i innowacyjności Polaków. Wyrazistą drewnianą fasadę zbudowano w oparciu o tradycyjną technikę łączenia drewna „Kigumi Koho” – to ukłon w stronę polskiej i japońskiej tradycyjnej architektury.
Drewniana fasada Pawilonu Polskiego na EXPO 2025. Zdjęcie: materiały prasowe
– Wystawa Światowa Expo 2025 to okazja do promocji Polski na arenie międzynarodowej, a także przestrzeń do budowania relacji i wymiany doświadczeń na najwyższym poziomie. W świecie, który zmienia się w szybkim tempie, pokazujemy Polskę jako kraj, który łączy tradycję z nowoczesnością, a nasze innowacyjne podejście do technologii, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej – mówi Jacek Tomczak, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.
Koncepcja ekspozycji w Pawilonie Polski składa się z interaktywnych instalacji architektonicznych, które prezentują zapisany w tożsamości Polaków „gen kreatywności”. Atmosferę miejsca tworzy połączenie natury, tradycji, nauki i techniki.
Drewniana fasada Pawilonu Polskiego na EXPO 2025. Zdjęcie: materiały prasowe
Instalacja „Spirit Plant” wprowadza gości w świat mocy czerpanej z ziół i ich zastosowania w leczeniu. Projekt artystyczny angażuje zwiedzających, którzy stają się jego współtwórcami. Stworzoną roślinę można pobrać na telefon i udostępnić w mediach społecznościowych. Animowany zielnik „Siedem Ziół” zapoznaje odwiedzających z tradycją polskiego zielarstwa, przy okazji nawiązując do historii polskiej szkoły ilustracji.
„Najbardziej polski krajobraz” to wizualizacje przygotowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, które powstają na oczach zwiedzających. Piękne pejzaże są idealnymi reprezentacjami polskiego krajobrazu. Instalacja „Przednówek” pokazuje zmienność polskiej przyrody. Stanowi wyjątkowe połączenie wiedzy biologicznej ze sztuką.
„Aura” to wyjątkowa orkiestra sterowana cyfrowo, w organiczny sposób wydobywająca dźwięki z naturalnych materiałów i łącząca technologię z tradycyjnym rzemiosłem. Z kolei kompozycja „Wersy” harmonijnie łączy to, co japońskie z tym, co polskie poprzez umieszczenie w przestrzeni setek wierszy haiku autorstwa polskich haijinów.
Instalacja "Spirit Plant" w Pawilonie Polskim. Zdjęcie: materiały prasowe
W strefie „Plantacja idei” prezentowane są innowacyjne rozwiązania związane z gospodarką, biznesem i nauką. Odwiedzający Polski Pawilon będą mogli na żywo usłyszeć muzykę Fryderyka Chopina – przez 6 miesięcy, 3 razy dziennie uczestnicy konkursów chopinowskich będą grać utwory polskiego kompozytora.
W programie obecności Polski są m.in. tygodnie regionalne oraz tematyczne jak choćby Dni polskiej nauki i edukacji, Tydzień kultury polskiej, Tydzień Fryderyka Chopina, Tydzień sportu i turystyki. Jako pierwszy w Pawilonie zaprezentuje się Region Podlaski. Goście mają okazję obejrzeć wyjątkowy spektakl, zobaczyć pokaz sztuk walki oraz wysłuchać koncertu duetu Sw@da & Niczos.
Pawilon Polski na EXPO 2025. Zdjęcie: materiały prasowe