Kuszące wyzwanie
Projektantka Agathe Lavaud została poproszona o zaprojektowanie niewielkiego apartamentu znajdującego się przy jednej z najpiękniejszych ulic Paryża – Rue de Rivoli. Pochodzący z Baul właściciele potrzebowali kogoś, kto pomógłby przearanżować ich nowe pied-à-terre. Dla architektki i założycielki studio Volta zastany stan mieszkania był interesujący: wnętrze w stylu Haussmanna o powierzchni 80 metrów kwadratowych, z listwami i wysokiej jakości parkietem. Miejsce nie było jednak remontowane od ponad 50 lat i brakowało w nim nowoczesnych rozwiązań. Agathe Lavaud zachowała urok starego wnętrza, ale dodała mu funkcjonalności – przede wszystkim dzięki nowemu rozkładowi pomieszczeń, a także poprzez współczesny design. Projektantka postawiła na łagodne kontrasty i zmysłowość, nie tracąc nic z uroku starego haussmannowskiego mieszkania.
Salon na otwartym planie jest zaproszeniem do biesiadowania. We wnętrzu: komoda projektu Davida Lange (Galerie La Suite), serwis Dior (House of Barcia), lampa ścienna ze szkła Murano (Studio Cøllected), sofa typu chevalier (House of Barcia), lampa ścienna projektu Bert Frank, krzesło projektu Lucie De Chaumont, stolik kawowy projektu Willy Rizzo (Galerie La Suite), obraz „Double rêve” Alexandre`a Montagnaka. Półki to projekt Wolfganga Laubersheimera dla Pentagon (Nans Design). Zdjęcie: ORACLE; scenografia Studio Cøllected.
„Ze względu na fakt, że mieszkanie jest paryskim pied-à-terre właścicieli, mogliśmy zrezygnować z niektórych stricte technicznych elementów, szczególnie w kuchni. Dzięki temu pozostaje nieco więcej miejsca na eksponowanie wizualnych aspektów wnętrza”, mówi Agathe Lavaud, która stawia na otwartą, płynną przestrzeń dzienną. Wykonany na zamówienie stół pełni funkcję blatu roboczego, jadalni, a także ławki recepcyjnej zwróconej w stronę drzwi wejściowych. Ten moduł z „połamanymi” kątami, zaprojektowany z dwóch fragmentów mahoniowego drewna w kształcie litery L, jest kluczowym meblem w salonie.
Wykonany na zamówienie moduł Volta to powierzchnia robocza, jadalnia i część wypoczynkowa w jednym. We wnętrzu wykorzystano: kinkiet Murano (Studio Cøllected), komodę Davida Lange (Nans Design), serwis Christian Dior (House of Barcia). Rzeźba jest autorstwa Lucile Gracile. Tkaniny pochodzą z oferty Ferveur (Casamance). Zdjęcie: ORACLE. Scenografia: Studio Cøllected.
Ciepła, intensywna paleta oparta na dwóch kolorach
Architektka zdecydowała się na głęboką, ziemistą kolorystykę o kojących właściwościach i wyrazistych akcentach – właścicielom zależało na wnętrzu zapewniającym poczucie komfortu. Drewno mahoniowe w kuchni jest prawie czerwone i bardzo ciepłe, w salonie znajdziemy sufit z terakoty, czerwono-brązowy kolor dominuje w korytarzu i sypialni... Atmosfera jest zarówno ciepła, jak i tajemnicza, w wyraźnym kontraście do innych, jaśniejszych odcieni: beżowych ścian w salonie, blatu z trawertynu w kuchni i łazienki w kolorze paloma, który jest „bardzo pięknym kamieniem, jednocześnie szorstkim i miękkim w dotyku”, jak mówi projektantka.
Sypialnia jest wyłożona terakotą. Znajduje się w niej łóżko z baldachimem, a także lustro Art Deco, serwis do herbaty (House of Barcia), lakierowana taca (Studio Cøllected), rzeźba Eugène`a Henry`ego Dulera, Eva Steinitz. Zdjęcie: ORACLE. Scenografia Studio Cøllected.
Łazienka utrzymana jest w jasnej tonacji, z umywalką wykonaną z kamienia paloma.Pzedmioty na polce – Nans Design. Zdjęcie: ORACLE. Scenografia: Studio Cøllected.
Dwie kremowe lakierowane kolumny ceramiczne to kluczowe elementy projektu, bo są wyjątkowe i niespotykane. Pełnią funkcję dekoracji, ale też dzielą przestrzeń między salonem a kuchnią, a ich błyszczące wykończenie kontrastuje z matowymi ścianami. Zakrzywiona ceramika odbija światło, dodając odrobinę zmysłowości do mieszkania.
Art déco, lata osiemdziesiąte i Haussmann
Kierując się życzeniem klientów dotyczącym stylu Art Déco, Agathe Lavaud wprowadziła dyskretne odniesienia do tego kierunku. Zaprojektowała graficzny parawan prysznicowy do łazienki i ustawiła narożniki pod kątem w sposób inspirowany stylem Art Déco, podobnie jak kątowe półki w kuchni. Powiew nowoczesności kontrastuje z oryginalnym parkietem w jodełkę, nadmurówką starego kominka w kuchni i listwami, umiejętnie podkreślonymi kolorem terakoty. „To zabieg, który lubię stosować w projektach z gzymsami”, wyjaśnia architektka. Uwydatnia on istniejące elementy, nadając im inny wymiar, kontrastujący z jasnymi ścianami.
Pomalowane na kolor terakoty listwy wyróżniają się na tle kremowych ścian. Zdjęcie: ORACLE. Scenografia: Studio Cøllected.
Dwie błyszczące ceramiczne kolumny wizualnie oddzielają salon od jadalni. Zdjęcie: ORACLE. Scenografia: Studio Cøllected.
Jak z filmów Davida Lyncha
Czarne lakierowane powierzchnie w stylu lat osiemdziesiątych dodają tajemniczości wnętrzom, a przede wszystkim są jak filmowa scenografia. Ukryty za kuchenną zasłoną gabinet, kryje się w ciemności. W mieszkanie znajduje się wiele zasłon, które – odpowiednio przesuwane – odsłaniają ukryte biurko czy łóżko z baldachimem. Zabytkowe przedmioty wyglądają jak z kadrów Mulholland Drive. W połowie lychowskie, w połowie paryskie... Przestrzeń jest naprawdę wyjątkowa. To idealne schronienie przed całkiem prawdziwym zgiełkiem Rue de Rivoli.
Kątowe półki w kuchni przypominają linie Art Deco. Stół na cokole projektu Gillesa Deraina (Nans Design), wazon projektu Lucile Gracile. Zdjęcie: ORACLE. Scenografia: Studio Cøllected.
W łazience geometryczny wzór zasłony prysznicowej to kolejny ukłon w stronę stylu Art Deco. Stołek projektu Lucile Gracile, talerz (House of Barcia). Inne przedmioty – Nans Design. Zdjęcie:ORACLE. Scenografia Studio Cøllected.
Elementy z czarnego lakieru dodają przestrzeni pewnej tajemniczości. W salonie – wazon projektu Zbeula Altères (Nans Design), popielniczka stojąca (Nans Design). Naczynia i zestaw do gry w szachy (Galerie La Suite). Zdjęcie: ORACLE. Scenografia Studio Cøllected.
Na lewo od kuchni, za szklanymi drzwiami kryje się gabinet. Dzbanek projektu Evy Steinitz, miski (House of Barcia), lampa wisząca Le KLINT. Zdjęcie: ORACLE. Scenografia Studio Cøllected.
Od wewnątrz biuro jest elegancko udrapowaną przestrzenią. Krzesło XO Stark (Nans Design). Biurko projektu Davida Lange. Lampa Dancers i modernistyczne krzesło (Galerie La Suite). Zasłony Casamance. Zdjęcie: ORACLE. Scenografia: Studio Cøllected.
Agathe Lavaud/ Studio Volta. Zdjęcie: ORACLE. Scenografia: Studio Cøllected.
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD France.
Zobacz także:
Elegancki i funkcjonalny miniapartament w samym centrum Paryża
Stiukowe marzenie w pudrowych kolorach: mieszkanie Adele Helmers i Stephana Raczaka w Berlinie