Pałac Saski - w konkursie na projekt odbudowy zwyciężyła pracownia WXCA

WXCA zaprojektuje nowy Pałac Saski. 12 października 2023 roku poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Zdjęcia WXCA
Pałac Saski - w konkursie na projekt odbudowy zwyciężyła pracownia WXCA

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie według WXCA. Wizualizacja: WXCA

Konkurs na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Architektów Polskich. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy Pałacu Saskiego, pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

W planach ministerstwa kultury jest przeznaczyć trzy zrekonstruowane nieruchomości na nowe siedziby dla Senatu Rzeczpospolitej Polskiej i Urzędu Wojewódzkiego, a także multimedialną wystawę promującą działalność pięciu instytucji będących pod nadzorem resortu: Muzeum Narodowego w Warszawie, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i biura programu „Niepodległa”. Senat wraz z nową salą plenarną zająć ma zrekonstruowany pałac Brühla, Urząd Wojewódzki – część przestrzeni w kamienicach przy Królewskiej.

Pałac Saski według WXCA

I nagrodę w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie zdobyła pracownia WXCA.

Nasza koncepcja Pałacu opiera się na założeniu, że odbudowa nigdy nie jest jedynie odtworzeniem murów i estetyki z przeszłości. Stanowi raczej proces przywracania lub kształtowania na nowo tożsamości miasta przy jednoczesnym zaznaczeniu wagi i wpływów współczesności. To zatem nie powrót do tego, co było, ale poszukiwanie dialogu między dbałością o pamięć a zaadresowaniem aktualnych potrzeb i uwarunkowań, mówią autorzy zwycięskiej koncepcji.

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego według WXCA

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego według WXCA. Wizualizacja: WXCA

Proces odbudowy a wraz z nim zmiana przeznaczenia obiektów na nowe funkcje daje możliwość przekształcenia wewnętrznej tkanki budynków, nadania im współczesnego wyrazu oraz wykreowania w nich dodatkowej wartości, czytamy na profilu pracowni na Facebooku.

W niniejszej koncepcji, w miejscu dotychczasowych dziedzińców Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej zaproponowaliśmy atrakcyjne i reprezentacyjne wnętrza połączone ze sobą czytelnymi przejściami. Otwieramy budynki niedostępne niegdyś dla mieszkańców. Tak skonstruowane prześwity i dziedzińce stanowić będą przedłużenie przestrzeni ulic i placów, co zapewni swobodę poruszania się w różnych kierunkach – pomiędzy budynkami, z kamienicy do Pałacu lub Ogrodu Saskiego, z Pałacu na Plac Piłsudskiego. Dzięki temu dotychczasowe ciągi piesze pozostaną niezaburzone, a kubatura Pałacu i kamienic nie będzie stanowić bariery urbanistycznej, dodają.

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego według WXCA

Pałac Saski zyska lepsze połączenie z Placem Piłsudskiego, ale także nową jakość miastotwórczą – być może po raz pierwszy w historii będzie tak ściśle zintegrowany z miastem. Wizualizacja: WXCA

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego ma ponownie otworzyć budynki niedostępne niegdyś dla mieszkańców. Wizualizacja: WXCA

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego

Koncepcja WXCA odbudowy Pałacu Saskiego. Wizualizacja: WXCA

Wyniki konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego

Drugą nagrodę w konkursie otrzymał projekt trzech pracowni FS&P ARCUS, Ingarden i Ewy Architekci oraz Asman Pieniężny Architekci, a trzecią koncepcja pracowni LAN oraz P2PA. Wyróżniono biura AMC Andrzej M. Chołdzyński oraz Piotr Płaskowicki Architekt.

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego

W zrekonstruowanych nieruchomościach ma się znaleźć m.in. wystawa promująca działalność Muzeum Narodowego w Warszawie. Wizualizacja: WXCA

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego

Odbudowane wnętrza będą nowymi siedzibami dla Senatu Rzeczpospolitej Polskiej i Urzędu Wojewódzkiego. Wizualizacja: WXCA

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego

Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego według WXCA. Wizualizacja: WXCA

 

 


Czytaj więcej