Pakowanie prezentów z efektem wow! Te 3 sposoby wystarczą, by wyczarować magiczne pudełko

Pakowanie prezentów to dla wielu osób najprzymniejsza część świątecznych przygotowań. Ozdobne papiery, finezyjne wstążki, kokardy i choinkowe gałązki powinny znaleźć się w warsztacie każdego szanującego się elfa. Warto nim zostać choćby na jeden wieczór - efektem będą pięknie zapakowane prezenty i kreatywna zabawa, która każdemu poprawi humor. A uśmiech obdarowywanego? Gwarantowany.

Pakowanie prezentów z efektem wow! Te 3 sposoby wystarczą, by wyczarować magiczne pudełko

Furoshiki to tradycyjna japońska sztuka pakowania prezentów, która już od kilku lat zyskuje grono wielbicieli na całym świecie. Zdjęcie: Getty Images

Poniżej znajdziecie kilka inspiracji, jak pakować prezenty. Wybraliśmy bardzo proste sposoby, ale efektowne. Pierwsze skrzypce grają tu gładkie papiery pakowe, naturalne ozdoby świąteczne i wstążki, dzięki którym upominek stanie się magicznym pudełkiem.

1. Tradycja i trend w jednym - technika furoshiki

Modne furoshiki to tradycyjna japońska technika pakowania przedmiotów przy użyciu kwadratowych kawałków materiału. W tamtejszej kulturze znana jest już od kilkuset lat, prawdopodobnie już od XVII w. Jednak furoshiki skupiało się wówczas na opakowywaniu nie prezentów, ale ubrań (korzystano ze wspólnych łaźni, więc materiał służył do przenoszenia ubrań). Z czasem ta technika pakowania przenikała do różnych sfer życia codziennego, stając się powszechną formą "transportu" i przechowywania różnych przedmiotów - od jedzenia po prezenty.

Tkanina używana do furoshiki zazwyczaj była jedwabiem, ale później popularne stały się bardziej dostępne materiały, takie jak bawełna. A dziś w tych najpiękniejszych wersjach opakowań prezentowych tryumfuje len. 

Furoshiki to bardzo prosty sposób pakowania, niezwykle estetyczny, a przy okazji jest to wybór ekologiczny w duchu zero warte. Materiały z powodzeniem mogą być wykorzystywane wielokrotnie, są więc świetną alternatywą dla opakowań jednorazowych. Tkaniny, które wybierzemy do opakowania świątecznych prezentów mogą być jednokolorowe albo wzorzyste. Dodatkowo warto je ozdobić gałązkami choinkowymi i eukaliptusem, laskami cynamonu, szyszkami czy suszonymi pomarańczami. Będzie minimalistycznie, ale ze świątecznym twistem, tak jak w inspiracji poniżej.

2. Zwykły papier pakowy, który tworzy niezwykły efekt

Choć papierów dekoracyjnych, wypełnionych świątecznymi wzorami jest mnóstwo i oczywiście będą one dobrym wyborem, to jednak trzeba przyznać, że kariera zwykłego papieru pakowego w ostatnich latach jest zawrotna. Papier w delikatnym, naturalnym odcieniu brązu okazuje się materiałem idealnym do pakowania prezentów. Na jego neutralnym tle dobrze prezentują się świąteczne dodatki. Warto też rozważyć biały papier, jeśli chcemy, by nasze prezenty były bardziej eleganckie.

Jeśli dodać do już zapakowanego pudełka choćby zwykły sznurek jutowy czy z rafii, a do tego gałązkę choinkową i cynamon - kompozycja staje się naprawdę bardzo gustowna.  Papier pakowy można też zastąpić jutowym materiałem, pakunek owinięty w ten sposób będzie prezentował się bardzo naturalnie i ciepło.

Prezenty zapakowane w tak spójnej bazie kolorystycznej pięknie będą wypełniały przestrzeń przy choince. Zdjęcie: Getty Images

Sznurkiem jutowym zapakowany prezent można owijać kilkukrotnie, z powodzeniem zastąpi szerokie tasiemki i wstążki. Dzięki niemu łatwiej będzie też umieścić na pudełku szyszki, gałązki, pierniki czy dzwoneczki.

Świąteczne prezenty w takiej naturalnej odsłonie zachwycają prostotą. Zdjęcie: Getty Images

3. Magiczne pasy materiału, czyli o tym, co potrafią wstążki i tasiemki

Żeby zapakować prezent z efektem wow, wcale nie trzeba być wirtuozem dekoracji - wystarczą wstążki i tasiemki, wiązane w kokardę. Mogą to być wstążki satynowe, jedwabne o idealnych, regularnych brzegach, ale intrygujące są też te tzw. "szarpane", celowo postrzępione. 

Kolorystyczne wybory będą tu kluczowe. Warto więc skorzystać ze sprawdzonych zestawień kolorów, które z pewnością nas nie zawiodą. Jeśli na tle neutralnego papieru pakowego umieścimy czerwoną wstążkę z dodatkiem soczystej zieleni gałązek choinkowych - wyczarujemy rewelacyjną aranżację prezentową. Kompozycje z gałązek świerku czy jodły, można też uzupełnić o gałązki bukszpanu i głogu. 

Dla tych, którzy cenią sobie oryginalność, kolorystyczną słodycz świątecznych upominków, można przełamać papierem pakowym i ozdobami w głębokich, odważnych ciemnych barwach, np. wykorzystując charakterną czerń, która z zielonymi gałązkami stworzy interesujący duet. Tak zapakowany prezent z pewnością wyróżni się elegancją i nieoczywistym stylem.

Każdemu upominkowi szlachetności dodadzą aksamitne i jedwabne wstążki mieniące się złotymi refleksami. Jeśli pod choinką chcemy stworzyć estetyczną bazę prezentową - wszystkie upominki możemy zapakować w ten sam papier, ale kolor i faktury wprowadzić właśnie wstążkami, tworząc kompozycje kokard od białych, beżowych, przez mieniące się złotem, po te pobłyskujące barwą czekoladową.

Dzięki wstążkom pudełko prezentowe łatwo ozdobić np. gałązką choinkową. Zdjęcie: Getty Images

Jeśli jeszcze nie udało Wam się skompletować wszystkich prezentów świątecznych, zapraszamy po garść inspiracji. Przygotowaliśmy prezentownik z myślą o miłośnikach designu i urządzania wnętrz, pomysły na prezenty dla Niej na święta oraz minizestawienie pięknie wydanych książek, ciekawych gadżetów i przyjemności do domowego SPA.

 

 


Czytaj więcej