Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku
Budynek usytuowany przy ul. Rzecznej 1 w Rybniku to minimalistyczna bryła zaprojektowana z myślą o utworzeniu tu instytucji, która stanie się idealną przestrzenią wystawienniczą dla sztuki nowoczesnej oraz platformą spotkań tematycznych i kreatywnych zajęć. W planach Galerii są także lekcje historii sztuki, oprowadzenia kuratorskie oraz warsztaty dedykowane uczestnikom różnych grup wiekowych.
- Misja instytucji skupi się na edukacji i rozwijaniu zainteresowań kulturowych i artystycznych wszystkich pokoleń mieszkańców Rybnika – podkreśla Nina Giba, kierowniczka Galerii Rzeczna. - Jednym z celów Galerii Rzecznej jest stworzenie platformy wymiany myśli między artystami a społeczeństwem, budowanie kapitału ludzkiego wokół idei wywodzących się ze sztuki i stworzenie miejsca, gdzie sztuka staje się żywą dyskusją, inspiracją i refleksją nad światem – podsumowuje Nina Giba.
Otwarciu Galerii 9 marca potowarzyszą dwie, solidnie opracowane ekspozycje: wystawa prac Adolfa Ryszki i prezentacja fotografii Chrisa Niedenthala.
Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku. Zdjęcie: Materiały prasowe, Marcin Giba, www.galeriarzeczna.pl
Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku. Zdjęcie: Materiały prasowe, Marcin Giba, www.galeriarzeczna.pl
Wspomnienie mistrza Adolfa Ryszki
Wystawa, którą będzie można zobaczyć w Galerii Sztuki Rzeczna, została zaprojektowana tak, by widz mógł w pełni zanurzyć się w świecie twórczości Adolfa Ryszki, poznać jego różnorodny dorobek artystyczny oraz docenić znaczenie rzeźbiarza dla sztuki polskiej i światowej.
Na ekspozycji znajdują się prace przedstawiające różne etapy twórczości artysty oraz najważniejsze podejmowane tematy, które możemy uporządkować w formie cykli. Każdy z nich jest reprezentowany przez grupę wybranych rzeźb, zróżnicowanych pod względem formy i materiału.
Ekspozycja ma na celu pokazać również kunszt rzeźbiarskiego rzemiosła, nieprzeciętne zdolności, wyobraźnię i wrażliwość twórcy, a także aspekt związany z plenerowymi obiektami zrealizowanymi przez Adolfa Ryszkę podczas sympozjów rzeźbiarskich, których efektem są monumentalne prace, pozostające w symbiozie z naturą i wnoszące nową jakość w relacjach z krajobrazem.
Prof. Adolf Ryszka urodził się 5.02.1935 roku w Popielowie koło Rybnika, zmarł 28.04.1995 r. W latach 1953-1957 uczeń Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Następnie od 1957 do 1962 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Od 1965 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1970 członkiem Europejskich Sympozjów Rzeźbiarskich, będąc również w Zarządzie tego stowarzyszenia. W latach 1980-1982 prezes Rady Artystycznej Sekcji Rzeźby Zarządu Głównego ZPAP. Od 1983 kierował Zakładem Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w marcu 1995 roku. Uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych, sympozjów rzeźbiarskich, autor pomników, laureat wielu nagród. Jego prace znajdują się w galeriach, kolekcjach muzealnych i prywatnych.
Tekst kuratorski: dr Jarosław Pajek, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Niedenthal i oprowadzanie autorskie po wystawie
Druga wystawa obejmie z kolei blisko 200 prac fotoreportera Chrisa Niedenthala i będzie to pierwsza wystawa na Śląsku prezentująca dzieła tego fotografa. Wydarzenie uświetni sam artysta - w niedzielę, 10 marca o godz. 12 Chris Niedenthal osobiście oprowadzi zwiedzających po swojej wystawie.
Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasie Galerii oraz przez system biletyna.pl.
Chris Niedenthal urodził się 21 października 1950 roku w Londynie jako młodsze z dwojga dzieci Heleny z domu Łyżwańskiej i Jana Niedenthalów. Matka przed wojną pracowała jako stenotypistka w Polskiej Agencji Telegraficznej w Warszawie, emigrowała razem z polskim rządem we wrześniu 1939. Ojciec, wileński prokurator, opuścił Polskę po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939. Poznali się i pobrali w Wielkiej Brytanii.
Polskę po raz pierwszy odwiedził razem z rodzicami i siostrą w 1963 roku. Dwa lata później zaczął bywać tu sam, prawie w każde wakacje. W 1971 roku podjął pracę jako pilot wakacyjnych wycieczek do Polski. W maju 1973 przyjechał tu na zaproszenie Polskiej Agencji Interpress.
W latach 1974‒1978 pracował jako wolny strzelec, przygotowując materiały m.in. dla niemieckich pism: tygodnika „Stern” i miesięcznika „Geo” oraz dla szwedzkiego dziennika „Expressen”. Od 1978 roku współpracował z magazynem „Newsweek”. W 1985 został fotoreporterem „Time”.
Zasłynął fotografią reportażową przedstawiającą zarówno historyczne wydarzenia, jak i codzienność lat 80. Dokumentował m.in.: pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce, powstanie Solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, upadek komunizmu i przemiany demokratyczne w krajach Europy Wschodniej w 1989 roku.