Oto najlepsza turystyczna destynacja 2025. Z Polski dolecisz tam w 3 godziny

Lubisz aktywnie spędzać czas? W takim razie w 2025 roku koniecznie odwiedź Armenię. To graniczące z Gruzją państwo zdobyło tytuł najlepszej destynacji 2025 w kategorii Adventure Tourism w prestiżowym rankingu PATWA International Travel Awards.

Oto najlepsza turystyczna destynacja 2025. Z Polski dolecisz tam w 3 godziny

Wzniesiony ok. VI w. klasztor w wiosce Odzun. Zdjęcie: Unsplash

Armenia – turystyczna destynacja 2025

Podczas tegorocznej edycji konkursu PATWA International Travel Awards, Republika Armenii zdobyła główną nagrodę w kategorii Adventure Tourism. Nic dziwnego – Armenia to idealne miejsce dla tych, którzy lubią spędzać aktywnie czas w otoczeniu natury. Górzyste ukształtowanie terenu świetnie sprawdza się do sportów i aktywności outdoorowych: pieszych wędrówek, wspinaczki, kolarstwa górskiego, a także lotów na paralotni. Ale Armenia to nie tylko raj dla aktywnych.

Górzysty krajobraz Armenii. Zdjęcie: Unsplash

Do Erywania, stolicy i jednocześnie największego miasta Armenii dolecimy z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Bezpośredni lot zajmuje około 3.5 h. Będąc w Erywaniu, warto udać się na słynne Kaskady, czyli schody prowadzące na taras widokowy, z którego rozciąga się spektakularny widok na miasto. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w stolicy Armenii jest wzgórze Arin Berd, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Erebuni założonego w VIII w. p.n.e.

Erywań - w oddali góra Ararat. Zdjęcie: Unsplash

Niewiele osób wie, że Armenia jest najstarszym chrześcijańskim krajem na świecie. Pierwsze chrześcijańskie świątynie wzniesiono tu na początku IV wieku. Z tego czasu pochodzi m.in. katedra ormiańska w Wagharszapacie (dawniej Eczmiadzyn), mieście oddalonym o 18 km na zachód od Erywania. W Wagharszapacie znajduje się również inny ceniony zabytek wczesnochrześcijańskiej architektury – kościół św. Rypsymy ukończony na początku VII wieku. Zarówno katedra, jak i kościół Rypsymy znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Katedra w Eczmiadzynie (Wagharszapacie). Zdjęcie: Wikipedia / Areg Amirkhanian

 

Zobacz też: 

 


Czytaj więcej