Oświetlenie pod prysznicem - sposoby na oświetlenie kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe coraz częściej zastępują wanny – głównie z uwagi na ograniczony metraż w mieszkaniach. Ale żeby kąpiel w takim wydaniu była maksymalnie przyjemna, przydaje się odpowiednie oświetlenie pod prysznicem. Czy to jest możliwe, skoro chodzi o miejsce o dużej wilgotności? Jak najbardziej! Radzimy, na jakie oprawy świetlne warto postawić.

Zdjęcia Getty Images
Oświetlenie pod prysznicem - sposoby na oświetlenie kabiny prysznicowej

Właściwie dobrane światło w łazience ma za zadanie nie tylko poprawić komfort wykonywanych tam czynności, wpływa także na odbiór i wygląd wnętrza. Zdjęcie: Getty Images

Sposoby na oświetlenie kabiny prysznicowej

Prysznic można oświetlić na kilka sposobów. Najprostsze rozwiązanie to montaż lampy na suficie nad kabiną prysznicową. Oprócz tego można zdecydować się na efektowne, dekoracyjne podświetlenie ścian, a nawet podłogi – jeśli mamy do czynienia z prysznicem bezbrodzikowym.

Oprawy muszą być odporne na oddziaływanie wody i wilgoci, czyli specyficzne warunki panujące w łazience. Zdjęcie: Getty Images 

Czy lampa może być nad prysznicem?

Woda i prąd to wybuchowa mieszanka, dlatego może się wydawać, że oprawy świetlne w kabinie prysznicowej w ogóle nie powinny być brane pod uwagę. Tymczasem nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają z sukcesem rozwiązać ten problem.

Pamiętajmy, że przecież użytkowane są np. lampy zanurzone w oczkach wodnych – w pełni funkcjonalne i bezpieczne. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na szczelność opraw świetlnych i profili, jeśli wybieramy taśmy LED-owe.

Ponadto liczy się wysoka jakość wykonania całej instalacji elektrycznej. Tu tak naprawdę nie ma dróg na skróty, bo chodzi o bezpieczeństwo. Dlatego całością powinien się zająć doświadczony elektryk, a na oprawach świetlnych i elementach instalacyjnych nie należy oszczędzać.

Jak wybrać oświetlenie pod prysznic?

Najwygodniejszym sposobem pod względem funkcjonalnym jest zastosowanie oprawy świetlnej sufitowej. W tym przypadku wymagana jest też niższa klasa szczelności – zazwyczaj IP44 (lub wyższa). Czemu niższa? Ponieważ nie grozi jej zanurzenie w wodzie lub większe zachlapanie, lecz głównie oddziaływanie pary wodnej unoszącej się podczas kąpieli.

Zgodnie ze sztuką projektowania łazienek taka lampa powinna się znajdować minimum 225 cm od podłogi (czy też góry brodzika).

Co zaś z jej formą? Najbardziej praktyczne są oprawy świetlne minimalistyczne i wpuszczane w sufit, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości. Możemy zamontować więcej niż jeden punkt świetlny.

Światło pod prysznicem ma nie tylko aspekt praktyczny, ale także estetyczny - może tworzyć piękną świetlną instalację. Zdjęcie: Getty Images 

Lampy o większych kloszach – zwieszane albo plafony – zazwyczaj mocniej się brudzą. Wynika to z powstawania osadów na skutek oddziaływania pary wodnej. Inna sprawa, że większa lampa wisząca nad kabiną mocniej ingeruje w estetykę wnętrza, a wersje o prostym designie już nie wywołują takiego efektu.

Oprawa świetlna sufitowa (jedna lub w większym zestawie) idealnie podświetla całą kabinę prysznicową. To ważne zwłaszcza w większej strefie prysznicowej albo takiej, gdzie stosujemy nietransparentne szkło lub inny materiał w ściankach.

Ważne jest, aby wybierać oprawy z odpowiednim stopniem ochrony IP. Do najbezpieczniejszych opraw należą te ze stopniem ochrony IP65. Zdjęcie: Getty Images

Podświetlenie ścian i podłogi pod prysznicem

Na oprawach sufitowych nie musimy kończyć operacji spod znaku podświetlania prysznica! Jeśli podczas kąpieli marzy nam się przyjemny klimat, możemy zdecydować się np. na grupy opraw punktowych w ścianach lub podłodze bądź efektowne taśmy LED-owe.

Pamiętajmy jednak, że już schodzimy niżej niż sufit – a to oznacza, że oprawy muszą się wyróżniać wyższą szczelnością. Rekomendowane są obudowy w standardzie co najmniej IP67, bo tu już zachlapania będą częste.

Jeśli zastanawiacie się jakie lampy będą modne? zachęcamy do obejrzenia nowości z targów Euroluce, Salone del Mobile i Maison&Objet.


Czytaj więcej