OP! Wnętrza optymistyczne Olivera Furtha. Monografia światowej sławy projektanta poświęcona projektowaniu wnętrz

Projektowanie wnętrz jest wielowymiarowe. Poza konkretnymi funkcjami do zaplanowania w projekcie należy uwzględnić też przecież emocje. Domy żyją. Zmieniają się w nich zapachy, dźwięki, światła. Jak zatem to życie przełożyć na papier? Jak uchwycić uczucie, towarzyszące zapadaniu się w sofę, brzęk szklanki na drewnianym lub kamiennym stole… lub stole z żywicy. Zapach jedzenia przygotowywanego dwa pokoje dalej. Dźwięk śmiechu po długiej kolacji. Zadanie wydaje się być bardzo trudne. Podjął się go światowej sławy architekt wnętrz Oliver Furth.

OP! Wnętrza optymistyczne Olivera Furtha. Monografia światowej sławy projektanta poświęcona projektowaniu wnętrz

Oliver Furth - wybitny architekt wnętrz i autor książki OP! Optimistic Interiors. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Rogera Daviesa / Otto Archive

Projektant wnętrz Oliver Furth

Wnętrza zaprojektowane przez Olivera Furtha wielokrotnie były bohaterami publikacji na całym świecie. Projektant wymieniany na najbardziej prestiżowych światowych listach, w tym: na liście A magazynu Elle Decor, na liście „najbardziej wpływowych projektantów wnętrz” magazynu The Hollywood Reporter oraz na prestiżowej liście AD100 magazynu Architectural Digest.

wnetrze oliver furth

Projekt domu w Hollywood Hills, Kalifornia. Projekt: Oliver Furth. Zdjęcie: Roger Davies / Otto Archive

Furth opiera swoje projekty wnętrz na wyczuciu miejsca i ludzi, a nie na trendach czy konkretnych epokach. Do projektowania podchodzi całościowo, biorąc pod uwagę nie tylko estetykę przestrzeni, ale także indywidualność swoich klientów oraz przedmioty, materiały i tekstury, które rezonują z nimi emocjonalnie i opowiadają ich historię. Wnętrza Furtha eksponują każdy przedmiot ze względu na jego piękno, ale także ze względu na energię, którą generuje. Jego wyrafinowane oko do koloru jest antidotum na masowe beże.

oliver furth

Projekt domu w Hollywood Hills, Kalifornia. Projekt: Oliver Furth. Zdjęcie: Roger Davies / Otto Archive

Jego charakterystyczny styl – połączenie swobodnej kreatywności, akademickiego historyzmu i niepohamowanej radości życia – w ciągu piętnastu lat został zastosowany w wielu domach, czego efektem były wnętrza pełne osobowości i wyrafinowanej elegancji, które są cenione przez bardzo wymagających klientów. Lubiany również przez całą branżę, promuje współpracę, a nie konkurowanie. Jest wyjątkową postacią, charyzmie, której trudno jest się oprzeć.

oliver furth

Projekt domu w Kalifornii. Projekt: Oliver Furth. Zdjęcie: Roger Davies / Otto Archive

oliver furth

Projekt domu w Santa Monica Mountains, Kalifornia. Projekt: Oliver Furth. Zdjęcie: Joe Schmelzer

OP! Optimistic Interiors - OP! Optymistyczne wnętrza

Znany ze swojego ponadczasowego podejścia do projektowania, a także nieco lekceważącego sposobu łączenia różnych stylów i epok, architekt postanowił pokazać swój imponujący dorobek, wydając książkę.

280 stron i 250 kolorowych fotografii projektów zrealizowanych przez Olivera Furtha - monografia zostanie wydana nakładem wydawnictwa Rizzoli New York, a dla czytelników dostępna będzie od kwietnia 2024.

oliver furth

Projekt domu w Benedict Canyon, Kalifornia. Projekt: Oliver Furth. Zdjęcie: Roger Davies / Otto Archive

- Moim celem jest nawiązanie kontaktu z czytelnikami, pokazując im mój proces projektowania i, co ważniejsze, zainspirowanie ich do stworzenia własnej wizji, mówi Furth na wstępie książki.

- Dom to rzecz żywa, oddychająca i dopiero z czasem osiągająca swój pełny potencjał. Powinien być na tyle elastyczny, aby dostosować się do rozwoju i zmian zachodzących u swoich właścicieli. Projektujemy, ale celowo zostawiamy w planie niezagospodarowaną przestrzeń, zachęcając mieszkańców do pewnej spontaniczności, - dodaje.

Zapraszamy więc wspólnie z autorem i wydawcą do podróży po niezwykłych projektach. Zachęcamy też do zatrzymania się na chwilę. Im bliżej się przyjrzymy, tym bardziej możemy dostrzec fascynującą radość Olivera Furtha, którą czerpie z projektowania i zainspirować się do życia z takim samym optymizmem jak on.

ksiazka optymistyczne wnetrza

Książka OP! Optymistyczne wnętrza, Oliver Furth © 2024. Wydawnictwo: Rizzoli New York


Czytaj więcej