Ogrody Wenecji: 17 sekretnych miejsc Serenissimy

Wydany niedawno album „I giardini di Venezia” to porywający przewodnik, który odkrywa sekretne ogrody, prywatne parki i zjawiskowe zielone przestrzenie miasta na wodzie. Toto Bergamo Rossi, Marco Bay i Marco Valmarana za pomocą zdjęć i słów opowiadają o niezwykłych zielonych oazach Serenissimy.

Autor Valentina Raggi

Zdjęcia Marco Valmarana
Ogrody Wenecji: 17 sekretnych miejsc Serenissimy

Wydany niedawno album „I giardini di Venezia” wydawnictwa Marsilio Arte, odkrywa prywatne i sekretne ogrody, parki oraz zjawiskowe zielone przestrzenie Serenissimy. Zdjęcie: Marco Valmarana

Wydany niedawno album „I giardini di Venezia” wydawnictwa Marsilio Arte, odkrywa sekretne ogrody, prywatne parki i zjawiskowe zielone przestrzenie Serenissimy, czyli miasta na wodzie. Pomysłodawcą książki jest Toto Bergamo Rossi, dyrektor Venetian Heritage - międzynarodowej organizacji non-profit z siedzibą w Nowym Jorku i Wenecji, która wspiera inicjatywy kulturalne oraz strzeże artystycznych, architektonicznych i środowiskowych skarbów Laguny. Współpraca z renomowanym architektem krajobrazu, Marco Bay’em, a także fotografie autorstwa Marco Valmarana czynią z „I Gardini di Venezia” fascynującą, wartą poznania lekturę. Ciekawostką jest też fakt, że wstęp do książki napisała znana belgijska projektantka i filantropka Diane von Furstenberg.

Palazzo Malipiero Barnabò, a San Marco. Zdjęcie: Marco Valmarana

Pasja i polityka

„Odważni Wenecjanie, chroniąc się przed najazdami barbarzyńców, musieli przemienić trudną naturę wyspy z gliny. Wbijając drewniane pale, zbudowali fundamenty swoich przyszłych domów” - tak zaczyna się opowieść Toto Bergamo Rossi, przedstawiającego ważne daty, anegdoty i zawirowania, które wiązały się z historią i zmianami rządów Wenecji. Autor spisywał te historię miesiącami. Czy ma swój ulubiony ogród? „To zależy od dnia, a ogród zależy od nastroju! Do albumu wybrałem te, które były w najlepszym stanie i które mi się podobały. Znam jednak wiele innych miejsc, które wymagałyby uporządkowania. We Włoszech jesteśmy niestety w tyle, jeśli chodzi o ochronę zieleni” - komentuje Toto.

Fondazione Giorgio Cini. Zdjęcie: Marco Valmarana

Najbardziej wyjątkowa roślinność na świecie 

„Ogrody od 500 lat opowiadają nam historię mody i społeczeństwa. Ogród był eksperymentem, warzywnikiem, naturalną apteką czy winnicą. Później doszły rzeźby, pergole, różne perspektywy. Pojawił się też ogród romantyczny” - kontynuuje Bay, który w albumie, bazując na przeszłości, wplata swoją refleksję o przyszłości ogrodów. „W Lagunie ogród unosi się na wodzie. To, być może, jedyny taki unikalny przypadek na świecie” - dodaje, zastanawiając się, jak rzadkie rośliny, pochodzące z dalekich podróży, transportowano kanałami na łodziach, stawiając czoła wilgotności, słonej wodzie i różnicom temperatur. 

„Badania, jak gatunki roślin dostosowały się do słonej, weneckiej wody to temat przyszłości. Obecnie mamy do czynienia z wielką suszą, dlatego badamy ich odporność" - wyjaśnia Bay. 

„W Lagunie ogród unosi się na wodzie. To - być może - jedyny taki, unikalny przypadek na świecie”. Zdjęcie: Marco Valmarana

Surrealistyczna laguna

Fotograf Marco Valmarana opisuje swoje doświadczenie pracy nad albumem: „(…) Wykonałem tysiące zdjęć, selekcja była bardzo ścisła. Część zdjęć publikuję w mediach społecznościowych. W książce znajdują się także materiały wykonane dronem, co jest rzadkością w Wenecji. Dzięki temu, można zobaczyć ogrody w nowy sposób”. Zapytany o jego ulubione lokalizacje, odpowiedział: „Myślę o ogrodzie Carlo Scarpy na IUAV czy o ogrodzie w Palazzo Albrizzi, w którym z okna salonu wychodzi się na mostek przechodzący przez kanał. Prowadzi na wysepkę naprzeciwko, gdzie z wieży schodzi się do prywatnego ogrodu. Myślę też o wyspie San Francesco Del Deserto, miejscu poza czasem i światem, zielonym ogrodzie z laguną wokół.”

Isola di Torcello. Zdjęcie: Marco Valmarana

1/17 Villa Hériot, Giudecca. Zdjęcie: Marco Valmarana

2/17 Fondazione Querini Stampalia. Zdjęcie: Marco Valmarana

3/17 Widok z lotu ptaka na Palazzo Venier dei Leoni, wychodzący na Canal Grande, oraz znajdujący się za nim ogród. Zdjęcie: Marco Valmarana

4/17 Casa Tonini, Cannaregio. Zdjęcie: Marco Valmarana

5/17 Palazzo Mangilli Valmarana, Cannaregio. Zdjęcie: Marco Valmarana

6/17 Giardino di San Giovanni Evangelista, Isola di Torcello. Zdjęcie: Marco Valmarana

7/17 Palazzo Van Axel, Cannaregio. Zdjęcie: Marco Valmarana

8/17 Giardino di San Giovanni Evangelista, Isola di Torcello. Zdjęcie: Marco Valmarana

9/17 Giardino di San Giovanni Evangelista, Isola di Torcello. Zdjęcie: Marco Valmarana

10/17 Isola di San Francesco del Deserto. Zdjęcie: Marco Valmarana

11/17 Hotel Cipriani, Giudecca. Zdjęcie: Marco Valmarana

12/17 Isola di San Clemente (San Clemente Palace Kempinski). Zdjęcie: Marco Valmarana

13/17 Ca’ Bernardo. Zdjęcie: Marco Valmarana

14/17 San Francesco della Vigna, Castello. Zdjęcie: Marco Valmarana

15/17 Giardino delle Vergini all’Arsenale, la Biennale di Venezia, Castello. Zdjęcie: Marco Valmarana

16/17 Palazzo Franchetti, Istituto Veneto di Scienze, Lettere e Arti, San Marco. Zdjęcie: Marco Valmarana

17/17 Palazzo Bragadin Dabalà – Casa Bassetti De Michelis, Dorsoduro. Zdjęcie: Marco Valmarana

 

Materiał oryginalnie ukazał się w: AD IT

Zobacz więcej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Czytaj więcej