Przebudowa teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Budynek teatru znajduje się przy zbiegu ulic Peowiaków, Narutowicza i Kapucyńskiej. Zbudowany w latach 1884-1886 wg projektu Karola Kozłowskiego jest doskonale zachowanym przykładem architektury eklektycznej z elementami neorenesansowymi i neobarokowymi.
Teraz, dzięki pozyskanym środkom unijnym (70 mln zł) i dotacji z wojewódzkiego budżetu (30 mln zł) budynek teatru im. Juliusza Osterwy przejdzie totalną metamorfozę. Jak podają władze instytucji, przebudowa teatru zakończy się najpóźniej w 2027 roku.
W zorganizowanym przez instytucję konkursie na projekt przebudowy teatru brały udział najlepsze pracownie architektoniczne w kraju. Ostatecznie, jury konkursu składające się zarówno z architektów, jak i pracowników teatru zdecydowało przyznać pierwszą nagrodę pracowni AMC z Warszawy.
Projekt przebudowy teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie autorstwa pracowni AMC. Zdjęcie: materiały prasowe
Prowadzone przez Andrzeja M. Chłodzyńskiego biuro projektowe odpowiada m.in. za projekt kilku stacji metra w Warszawie i nagrodzony HUB gamingowy w Katowicach.
Jak będzie wyglądać lubelski zabytek w nowej odsłonie? Projekt przebudowy teatru Osterwy zakłada wpisanie budynku w kontekst przestrzenny zabudowy Śródmieścia.
Twórcy projektu zaproponowali dokończenie zabudowania teatru od strony ulicy Kapucyńskiej – coś, co planował już w XIX wieku architekt Karol Kozłowski. Na terenie teatru od strony ul. Peowiaków powstanie ogród na wzór ogrodu klasztornego z drzewami pomnikowymi. Prywatność i ochronę przed zgiełkiem miasta zapewni szklana elewacja znajdująca się kilka metrów nad ziemią.
Projekt przebudowy teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie autorstwa pracowni AMC. Zdjęcie: materiały prasowe
Ogród w wirydarzu otoczony zostanie wewnętrznymi kładkami – pomostami, które ze swoich dwóch poziomach nad parterem pozwolą na kontemplacyjną przechadzkę wśród korony rozłożystego drzewa rosnącego w centrum ogrodu, a także zapewnią spektakularny widok na miasto. Ponadto, na dachu teatru zostanie zaaranżowany ogród z amfiteatrem.
Wystawę projektów biorących udział w konkursie można oglądać we foyer teatru im. Juliusza Osterwy do końca stycznia 2024.
Projekt przebudowy teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie autorstwa pracowni AMC. Zdjęcie: materiały prasowe
Rozwiązania proponowane przez polskich architektów zyskują coraz to większy rozgłos, również za granicą. Doskonałym przykładem może być przyznanie Przemkowi Gawędzie tytułu architekta roku 2023 czy nagroda w konkursie World Architecture Festival dla pracowni Tremend.