Ogród Rzeźby w parku Centrum Olimpijskiego oczaruje nie tylko znawców sztuki

Wokół rzeźb Ikara uskrzydlonego Igora Mitoraja czy Zapaśników Zbigniewa Wojkowskiego, które są częścią stałej ekspozycji siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego, zaprezentuje się kilkudziesięciu wybitnych polskich rzeźbiarzy, tworząc tym samym największy w Polsce Ogród Rzeźby.

Ogród Rzeźby w parku Centrum Olimpijskiego oczaruje nie tylko znawców sztuki

Rzeźba Piłkarze, Paweł Rubaszewski. Zdjęcie: materiał prasowy

Ogrody Centrum Olimpijskiego na warszawskim Żoliborzu na kilka miesięcy zamienią się w plenerową galerię sztuki. Do stałej ekspozycji dołączą prace, wykonane przez utalentowanych polskich artystów rzeźbiarzy. Organizatorami tej wystawy są Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House oraz Sekcja Rzeźby Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim.

ogrod rzezb

Ogród Rzeźby w Centrum Olimpijskim, Warszawa. Zdjęcie: Roland Kościółek

Uroczysta Inauguracja Ogrodu Rzeźby odbędzie się 5 czerwca o godz. 18.00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4. Tego dnia można będzie spotkać się i porozmawiać z artystami, autorami prezentowanych dzieł. Wystawie towarzyszyć będą również oprowadzania kuratorskie w terminach: 27 czerwca, 15 sierpnia oraz 26 września 2024.

ogrod rzezby

Prace Jolanty Herma Pasińskiej. Zdjęcie: materiały prasowe

Co zobaczymy w Ogrodzie Rzeźby

Wielu artystów zdecydowało się pokazać prace nawiązujące do różnych dziedzin sportowych, na co na pewno miały wpływ miejsce wystawy oraz zbliżające się Igrzyska Olimpijskie. Jerzy Kędziora pokaże aż trzy rzeźby balansujące, każda z nich przedstawia aktywność i ruchy pełne precyzji. Autor zwrócił się w stronę cyrkowych dziedzin sportu, bowiem wśród jego lewitujących rzeźb zobaczymy m.in. akrobatę i gimnastyczkę.

rzezba

Rzeźba Jerzego Kędziory. Zdjęcie: materiały prasowe

Monika Osiecka przedstawiła natomiast odlane z brązu, naturalnej wielkości baletnice, o powabnych ruchach pełnych finezji.

W nawiązaniu do konstruktywizmu Wit Bogusławski wykonał dwa monolity, Jolanta Herma-Pasińska elementy à la architektoniczne, ulegające destrukcji, a Dorota Grześkiewicz rozczłonkowanego ostrosłupa. Niebagatelną pracę z surowego marmuru ukaże nam Jacek Zwoniarski - konstrukcja sprawia wrażenie kruchej i niestabilnej, ale właśnie to było zamiarem artysty.

Ula_Habza_Cialo

Ciało autorstwa Uli Habzy. Zdjęcie: materiały prasowe

rzezba kobiety

Kobiecy profil autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego. Zdjęcie: materiały prasowe

Rzeźbiarzom niekiedy udaje się uchwycić formy organiczne i opływowe, czego zachwycający efekt możemy zobaczyć w pracach Zbigniewa Maleszewskiego, Zuzanny Grochowskiej, Marka i Barbary Moderau oraz Majida Jammoula.

Stworzona przez Alicję Sidorowicz stalowa ażurowa konstrukcja ukazująca jak gdyby poklatkowe ujęcie wynurzających się z wody koni, sprawia wrażenie, że zwierzę za chwilę faktycznie się poruszy. W zupełnie innym klimacie Wojciech Brewka zaprezentuje swoją wesołą świnkę - figura cała pokryta jest charakterystycznymi dla autora kolorystycznymi, street-artowymi plamami. Zobaczymy też Żubra  i Źrebaka autorstwa Anny Dębskiej oraz uroczą Fokę i dostojnego Bociana Anny Wszyndybył.

ogord rzezby

Ogród Rzeźby w Centrum Olimpijskim. Zdjęcie: materiały prasowe

Ogród Rzeźby do kiedy

Ogród Rzeźby jest wystawą otwartą bezpłatnie dla wszystkich. Dzieła można podziwiać codziennie w godzinach 8.00 – 20.00.

Wystawa potrwa od 5 czerwca do 30 września 2024. Oprowadzania kuratorskie: 27 czerwca, 15 sierpnia oraz 26 września 2024, o godz. 18.00. Kuratorka wystawy jest Weronika Kaźmierska.

Rzeźby pokazywane w ogrodzie Centrum Olimpijskiego można będzie też kupić.


Czytaj więcej