Osiągnięcie pełnej bliskości z przyrodą stało się dla współczesnego człowieka luksusem. A jednocześnie życiową koniecznością. Czas spędzony na świeżym powietrzu i wśród roślin ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Kiedy jednak mielibyśmy zwolnić, odreagować codzienną rutynę, wsłuchać się w swoje wnętrze? Niektórzy mogą to zrobić tylko w nocy. Dlaczego więc nie spędzić jej we własnym zielonym azylu?
Jak urządzić ogród księżycowy?
Ogród nocny, szerzej znany jako księżycowy, to rozwiązanie zaproponowane przez Jaremę Osofsky, nowojorską projektantkę krajobrazu i aranżacji roślinnych we wnętrzach. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji cały trawnik, czy tylko nieduży balkon, Osofsky chętnie podzieli się z nami swoimi sekretami.
Jak w każdym ogrodzie najpierw poobserwujcie ruch słońca w konkretnej przestrzeni. Sprawdźcie, jakie gatunki będą w tych warunkach dobrze rosły. Można je uprawiać zgodnie z fazami księżyca, choć nam wystarczą zasady ogrodnictwa biodynamicznego, które mówią, jak uprawy mogą współgrać z naturą. Starajcie się unikać wszystkiego, co wymagałoby zbyt wielu interwencji. Najlepiej pracować głównie z florą lokalną i sezonową, egzotyczne gatunki natomiast – i to te mało wymagające – wprowadzać jedynie punktowo.
Ogród księżycowy w mniejszym stopniu opiera się na żywych, kolorowych ekspozycjach, a bardziej na delikatnym blasku białych kwiatów. Ilustracja: Jill De Haan
Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie księżycowym?
Oprócz oczywistych wyborów – białe wiechcie ostróżki, lilie, hortensje będą się dosłownie skrzyć w świetle księżyca – można poszerzyć paletę kolorów o odcienie kości słoniowej, bladożółtego, lawendy i srebra. I sadzić nie tylko kwiaty. Srebrzyste liście lawendy wełniastej i starca popielnego wraz z baldachami dzięgla stworzą eteryczną mgiełkę.
Magii ogrodowi księżycowemu dodadzą zapachy. Szczególnie cenne okażą się tu rośliny, które – jak jaśmin, gardenia, brugmansja, bieluń indiański czy wilec biały zwany księżycowym pnączem – kwitną po zmroku, aby silnym aromatem przyciągać nocne zapylacze.
Warto pomyśleć o księżycowym ogrodzie jako o miejscu medytacji czy choćby wyciszenia. Ponieważ nie bez znaczenia są tu związki z Księżycem, można zwrócić uwagę na duchowy wpływ tego satelity – symbolu ciągłej zmiany, tajemnych stron naszej natury, kobiecej mocy.
Poradnik "Ogród księżycowy" Jaremy Osofsky dostępny w sprzedaży od 9 listopada 2023. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Chronicle Books
Ogród księżycowy - poradnik Jaremy Osofsky
Ciemność, nieznacznie rozproszona światłem księżyca wyostrza zmysły, uważa autorka poradnika Ogród księżycowy (Moon garden). Pięknie ilustrowany przewodnik po roślinach kwitnących i pachnących nocą prezentuje nie tylko rośliny egzotyczne, lecz także popularne w naszej strefie klimatycznej, jak wiciokrzew pomorski, jaśminowiec czy ciemiernik biały.
Premiera książki już 9 listopada 2023. Wydawnictwo Chronicle Books.