Ogłoszono międzynarodowy konkurs na nowe Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach

15 kwietnia ogłoszono otwarty międzynarodowy konkurs, w którym wyłoniony zostanie projekt budynku Nowego Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach. Konkurs jest dwuetapowy - w pierwszej fazie jury wybierze od trzech do pięciu projektów.  Wyniki zostaną ogłoszone we wrześniu 2025 roku. Budynek będzie siedzibą Nowego Muzeum Architektury i Designu, powstałego w efekcie połączenia Muzeum Designu w Helsinkach i Muzeum Architektury Fińskiej.

Ogłoszono międzynarodowy konkurs na nowe Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach

Budynek Nowego Muzeum Architektury i Designu powstanie w Południowym Porcie Helsinek. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.admuseo.fi

Konkurs ogłosili: Fundacja Muzeum Architektury i Designu w Finlandii, firma deweloperska ADM, miasto Helsinki oraz SAFA, Fińskie Stowarzyszenie Architektów. 

W drodze konkursu jury wyłoni najlepszy projekt dla nowego budynku muzeum o powierzchni 10 050 m², które zlokalizowane będzie w sercu nowej dzielnicy przyjaznej dla pieszych - w Południowym Porcie Helsinek.

Otwarcie Nowego Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach planowane jest na 2030 rok. Instytucja będzie kontynuowała dotychczasową działalność Muzeum Architektury Fińskiej oraz Muzeum Designu w Helsinkach - połączonych w styczniu tego roku.

24 kwietnia odbędzie się internetowe seminarium konkursowe, otwarte dla wszystkich zainteresowanych uczestników. Zapisać można się na stronie oficjalnej konkursu

Wzmocnienie globalnego wizerunku Helsinek i turystyczne walory inwestycji

Zarówno władze Helsinek, jak i Finlandii, zobowiązały się do wsparcia nowego muzeum znaczącymi dotacjami. Siły połączyły także cztery prywatne fundacje. Zgromadzony kapitał to prawie 150 milionów euro. A projekt muzeum, który zwycięży w konkursie musi być klasy światowej na skalę globalną.

Burmistrz Helsinek, Juhana Vartiainen upatruje w nowym muzeum szansę na zdecydowane wzmocnienie globalnego wizerunku miasta jako stolicy designu. Instytucja ma także dostarczyć turystom kolejnych powodów do odwiedzenia Helsinek. 

- Muzeum będzie stanowiło kulturalne serce szybko rozwijającego się obszaru Południowego Portu oraz nową, atrakcyjną przestrzeń miejską w pierwszorzędnej morskiej lokalizacji Helsinek. Ponadto, stanowi to zrównoważoną inwestycję, która stworzy miejsca pracy, wygeneruje handel i przyciągnie turystów do Helsinek. Muzeum jest inwestycją w przyszłość, a doglądanie kolejnych etapów tej realizacji będzie ekscytującym doświadczeniem - komentuje Juhana Vartiainen.

Jury konkursu

Zdjęcie: Materiały prasowe, www.admuseo.fi

Prace konkursowe oceni międzynarodowe jury w składzie trzynastoosobowym - to wiodący architekci, eksperci kultury i decydenci: Beate Hølmebakk, Gus Casely-Hayford, Anni Sinnemäki, Miklu Silvanto, Beatrice Galilee; Matti Kuittinen, Kaarina Gould, Hannu Tikka, Riitta Kaivosoja, Mikko Aho; Sari Nieminen, Juha Lemström oraz Salla Hoppu.

Przewodniczącym jury jest Mikko Aho - wiceprezes firmy nieruchomościowej ADM. Aho jest architektem i planistą z doświadczeniem pracy w kilku biurach architektonicznych. Wygłaszał wykłady na temat planowania miejskiego i był członkiem jury w wielu konkursach architektonicznych.

- Helsinki mają międzynarodową reputację w dziedzinie architektury i designu, która odzwierciedla silne przekonanie, że dobre projektowanie jest środkiem do dobrego życia, obecnym we wszystkich społeczeństwach nordyckich. Jesteśmy zachwyceni, że możemy rozpocząć ten międzynarodowy otwarty konkurs w poszukiwaniu architekta dla nowego muzeum architektury i designu. Otwarty konkurs stanowi ważny element tradycji architektury w Finlandii, który otwiera zlecenie na ekscytujące koncepcje od projektantów na każdym etapie ich kariery - od nieodkrytych talentów po uznane nazwiska - podkreśla Mikko Aho. 

Wiceprzewodniczącym jury jest Juha Lemström. Od 1980 roku pracuje jako architekt i dyrektor publicznych projektów budowlanych i restauracyjnych, takich jak plac Senatu w Helsinkach i otaczające go budynki, muzea sztuki Ateneum i Sinebrychoff, Muzeum Narodowe Finlandii, Muzeum Uniwersyteckie oraz Centrum Muzyczne w Helsinkach, które zostało zbudowane jako nowy budynek na podstawie konkursu architektonicznego.

Lemström przez 15 lat pracował jako COO i Dyrektor ds. Odpowiedzialności Korporacyjnej w Senacie Nieruchomości, w czasie którego opracowano modele działania odpowiedzialnego zarządzania państwowymi nieruchomościami oraz budową, co znacząco przyczyniło się do redukcji obciążenia klimatycznego i emisji.

Lemström pełnił funkcję członka jury i przewodniczącego w kilku konkursach architektonicznych. Ostatnio przewodniczył jury w konkursie na rozbudowę Muzeum Narodowego Finlandii w dwóch etapach. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku.

Czytaj więcej