Ogłoszono laureata Nagrody Pritzkera. Najwyższe wyróżnienie w dziedzinie architektury trafia do Rikena Yamamoto

Laureatem Pritzkera 2024 został japoński architekt Riken Yamamoto. Nagroda Pritzkera uznawana jest na arenie międzynarodowej za najwyższe wyróżnienie w dziedzinie architektury. Nagroda Pritzkera, zwana powszechnie architektonicznym Noblem, przyznawana jest od 1979 roku, wyłącznie architektom (żyjącym, a nie ich pracowniom), za całokształt realizacji.

Ogłoszono laureata Nagrody Pritzkera. Najwyższe wyróżnienie w dziedzinie architektury trafia do Rikena Yamamoto

Riken Yamamoto laureatem Pritzkera 2024. Zdjęcie: Tom Welsh

Riken Yamamoto - Pritzker 2024

Yamamoto, architekt i działacz społeczny, ustanawia pokrewieństwo między sferą publiczną i prywatną, inspirując społeczeństwa pomimo różnorodności tożsamości, gospodarki, polityki, infrastruktury i systemów mieszkaniowych. Głęboko osadzony w obronie życia społecznego, twierdzi, że wartość prywatności stała się miejską wrażliwością.

Japończyk definiuje wspólnotę jako „poczucie dzielenia się jedną przestrzenią”, dekonstruując tradycyjne pojęcia wolności i prywatności, odrzucając jednocześnie długotrwałe warunki, które zredukowały mieszkanie do rangi towaru niezwiązanego z sąsiadami. Zamiast tego z wrażliwością łączy kultury, historie i wielopokoleniowych obywateli, dostosowując międzynarodowe wpływy i modernistyczną architekturę do potrzeb przyszłości, umożliwiając rozkwit życia.

riken yamamoto

Yamakawa Villa, zdjęcie dzięki uprzejmości Tomio Ohashi

riken yamamoto

Yamakawa Villa, zdjęcie dzięki uprzejmości Tomio Ohashi

Ukończył studia na Uniwersytecie Nihon na Wydziale Architektury w Wyższej Szkole Naukowo-Technicznej w 1968 r. i uzyskał tytuł magistra w dziedzinie architektury na Wydziale Architektury Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Tokio w 1971 r. W 1973 r. założył własną praktykę Riken Yamamoto & Field Shop.

Istotnym elementem jego twórczości pozostała przejrzystość formy, materiału i filozofii. Wszystkie budynki według Yamamoto muszą umożliwiać przejście przez jego teren, spajając sąsiednie działki i jednocząc sąsiadów.

riken yamamoto

Jian Wai SOHO, zdjęcie dzięki uprzejmości Riken Yamamoto & Field Shop

riken yamamoto

Jian Wai SOHO, zdjęcie dzięki uprzejmości Mitsumasa Fujitsuka

Riken Yamamoto - realizacje

Uniwersytet Prefektury Saitama (Koshigaya, Japonia 1999) czy Biblioteka Tianjin (Chiny, 2012) potwierdzają mistrzostwo Rikena Yamamoto.

Jego pierwszy projekt, Yamakawa Villa (Nagano, Japonia 1977), jest położony w lesie i wyeksponowany ze wszystkich stron, zaprojektowany tak, aby sprawiał wrażenie tarasu na świeżym powietrzu.

Jego realizacje najczęściej można znaleźć w całej Japonii, Chinach, Korei i Szwajcarii.

riken yamammoto

Tianjin Library, zdjęcie dzięki uprzejmości Riken Yamamoto & Field Shop

riken yamamoto

Yokosuka Museum of Art, zdjęcie dzięki uprzejmości Tomio Ohashi

riken yamamoto

Ecoms House, zdjęcie dzięki uprzejmości Shinkenchiku Sha

W ciągu swojej kariery otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę Japan Institute of Architects Award dla Muzeum Sztuki Yokosuka (2010), nagrodę za budynki publiczne (2004 i 2006), nagrodę Good Design Gold Nagroda (2004 i 2005), Nagroda Instytutu Architektury Japonii (1988 i 2002), Nagroda Japońskiej Akademii Sztuki (2001) i Mainichi Art Awards (1998).

Yamamoto nadal praktykuje i mieszka w Jokohamie, we wspólnocie ze swoimi sąsiadami.

Nagroda Pritzkera

Nominacje zbierane są wśród architektów, krytyków, badaczy i polityków. Każdy architekt z uprawnieniami do wykonywania zawodu, może zgłosić własnego kandydata, w tym siebie.

Laureat otrzymuje 100 000 dolarów oraz medal zaprojektowany przez Louisa Sullivana, na którego awersie widnieje nazwa nagrody, a na rewersie określenia z witruwiańskiej triady: trwałość, użyteczność i piękno.

W jury zasiadają aktualnie: Alejandro Aravena (laureat Pritzkera z 2016 roku), Barry Bergdoll, Deborah Berke, Stephen Breyer, André Aranha Corrêa do Lago, Kazuyo Sejima (laureatka z 2010), Wang Shu (2012). Przewodniczy Manuela Lucá-Dazio.

Wśród dotychczasowych laureatów są między innymi: Oscar Niemeyer (1988), Frank Gehry (1989), Tadao Ando (1995), Renzo Piano (1998), Norman Foster (1999), Rem Koolhaas (2000), Zaha Hadid (2004), Jean Nouvel (2008), Peter Zumthor (2009).


Czytaj więcej