Riken Yamamoto - Pritzker 2024
Yamamoto, architekt i działacz społeczny, ustanawia pokrewieństwo między sferą publiczną i prywatną, inspirując społeczeństwa pomimo różnorodności tożsamości, gospodarki, polityki, infrastruktury i systemów mieszkaniowych. Głęboko osadzony w obronie życia społecznego, twierdzi, że wartość prywatności stała się miejską wrażliwością.
Japończyk definiuje wspólnotę jako „poczucie dzielenia się jedną przestrzenią”, dekonstruując tradycyjne pojęcia wolności i prywatności, odrzucając jednocześnie długotrwałe warunki, które zredukowały mieszkanie do rangi towaru niezwiązanego z sąsiadami. Zamiast tego z wrażliwością łączy kultury, historie i wielopokoleniowych obywateli, dostosowując międzynarodowe wpływy i modernistyczną architekturę do potrzeb przyszłości, umożliwiając rozkwit życia.
Yamakawa Villa, zdjęcie dzięki uprzejmości Tomio Ohashi
Yamakawa Villa, zdjęcie dzięki uprzejmości Tomio Ohashi
Ukończył studia na Uniwersytecie Nihon na Wydziale Architektury w Wyższej Szkole Naukowo-Technicznej w 1968 r. i uzyskał tytuł magistra w dziedzinie architektury na Wydziale Architektury Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Tokio w 1971 r. W 1973 r. założył własną praktykę Riken Yamamoto & Field Shop.
Istotnym elementem jego twórczości pozostała przejrzystość formy, materiału i filozofii. Wszystkie budynki według Yamamoto muszą umożliwiać przejście przez jego teren, spajając sąsiednie działki i jednocząc sąsiadów.
Jian Wai SOHO, zdjęcie dzięki uprzejmości Riken Yamamoto & Field Shop
Jian Wai SOHO, zdjęcie dzięki uprzejmości Mitsumasa Fujitsuka
Riken Yamamoto - realizacje
Uniwersytet Prefektury Saitama (Koshigaya, Japonia 1999) czy Biblioteka Tianjin (Chiny, 2012) potwierdzają mistrzostwo Rikena Yamamoto.
Jego pierwszy projekt, Yamakawa Villa (Nagano, Japonia 1977), jest położony w lesie i wyeksponowany ze wszystkich stron, zaprojektowany tak, aby sprawiał wrażenie tarasu na świeżym powietrzu.
Jego realizacje najczęściej można znaleźć w całej Japonii, Chinach, Korei i Szwajcarii.
Tianjin Library, zdjęcie dzięki uprzejmości Riken Yamamoto & Field Shop
Yokosuka Museum of Art, zdjęcie dzięki uprzejmości Tomio Ohashi
Ecoms House, zdjęcie dzięki uprzejmości Shinkenchiku Sha
W ciągu swojej kariery otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę Japan Institute of Architects Award dla Muzeum Sztuki Yokosuka (2010), nagrodę za budynki publiczne (2004 i 2006), nagrodę Good Design Gold Nagroda (2004 i 2005), Nagroda Instytutu Architektury Japonii (1988 i 2002), Nagroda Japońskiej Akademii Sztuki (2001) i Mainichi Art Awards (1998).
Yamamoto nadal praktykuje i mieszka w Jokohamie, we wspólnocie ze swoimi sąsiadami.
Nagroda Pritzkera
Nominacje zbierane są wśród architektów, krytyków, badaczy i polityków. Każdy architekt z uprawnieniami do wykonywania zawodu, może zgłosić własnego kandydata, w tym siebie.
Laureat otrzymuje 100 000 dolarów oraz medal zaprojektowany przez Louisa Sullivana, na którego awersie widnieje nazwa nagrody, a na rewersie określenia z witruwiańskiej triady: trwałość, użyteczność i piękno.
W jury zasiadają aktualnie: Alejandro Aravena (laureat Pritzkera z 2016 roku), Barry Bergdoll, Deborah Berke, Stephen Breyer, André Aranha Corrêa do Lago, Kazuyo Sejima (laureatka z 2010), Wang Shu (2012). Przewodniczy Manuela Lucá-Dazio.
Wśród dotychczasowych laureatów są między innymi: Oscar Niemeyer (1988), Frank Gehry (1989), Tadao Ando (1995), Renzo Piano (1998), Norman Foster (1999), Rem Koolhaas (2000), Zaha Hadid (2004), Jean Nouvel (2008), Peter Zumthor (2009).