Obiekty dodane do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2024
UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) powstała w 1946 roku. Prace nad listą Światowego Dziedzictwa rozpoczęto w 1977 roku. Celem listy jest przedstawienie różnorodności kulturalnej i bogactwa natury wszystkich regionów świata – dziedzictwa wspólnego dla całej ludzkości.
Na liście Światowego Dziedzictwa znajdują się zarówno zabytki architektury i zespoły budowlane, jak i pomniki przyrody, formacje geologiczne, a także miejsca zabytkowe, które są wspólnym dziełem człowieka i przyrody. Wpisanie obiektu na listę UNESCO jest równoznaczne z objęciem tegoż obiektu szczególną ochroną i opieką, by zachować je w możliwie niezmienionej formie dla przyszłych pokoleń.
Pod koniec lipca do listy światowego dziedzictwa UNESCO dołączono kolejne 24 miejsca, z których 19 to obiekty kultury, a pozostałe to obiekty przyrodnicze:
1. Centralna Oś Pekinu (Chiny) – prawie 8-kilometrowa linia biegnąca z północy na południe przez Pekin zbudowana w 1271 roku. Oś obejmuje 15 zabytków, m.in. Świątynię Nieba, Zakazane Miasto czy górę Jingshan.
Centralna Oś Pekinu. Zdjęcie: Jin Dongjun / © Beijing Municipal Cultural Heritage Bureau / źródło: whc.unesco.org
2. Rzeźby Constantina Brâncușiego w Târgu Jiu (Rumunia) – zespół rzeźbiarski składający się z trzech plenerowych instalacji: „Stołu ciszy”, „Bramy pocałunku” i „Niekończącej się kolumny”. Rzeźby powstały jako hołd dla rumuńskich bohaterów I wojny światowej.
Rzeźba "Niekończąca się kolumna" Constantina Brâncușiego w Târgu Jiu. Zdjęcie: Iozefina Postăvaru / © National Institute of Heritage, Romania / źródło: whc.unesco.org
3. Drewniana zabudowa nad jeziorem Kenozero (Rosja) – tradycyjna słowiańska architektura sakralna z charakterystycznymi malowanymi sufitami.
Drewniany kościół nad jeziorem Kenozero. Zdjęcie: Dmitriy Arkhipov / © Federal State Establishment "Kenozersky National Park" / źródło: whc.unesco.org
4. Dacja, granica dawnego Imperium Rzymskiego (Rumunia) – to najdłuższa i najbardziej zróżnicowana pozostałość granicy Imperium Rzymskiego złożona z sieci budynków, fortec, wież i murów obronnych.
Pozostałości po rzymskich fortyfikacjach w Rumunii. Żdjęcie: Máté Szabó / National Museum of Transylvani an History / źródło: whc.unesco.org
5. Hamadan, dawny Ekbatan (Iran) – ruiny pierwszej historycznej stolicy Medów, powstałej w 700/699 r. p.n.e.
Ruiny Hamadanu. Zdjęcie: Einollah Khazaei / HHCH Base Archive / Źródło: whc.unesco.org
6. Miejsca Dziedzictwa Nelsona Mandeli (Republika Południowej Afryki) – 14 miejsc poświęconych Nelsonowi Mandeli i walce o wolność oraz prawa człowieka w Republice Południowej Afryki.
7. Ślady obecności człowieka prehistorycznego (Etiopia) – miejsca w obszarze Doliny Awash, gdzie odnaleziono ślady obecności prehistorycznych ludzi, w tym np. odciski stóp.
8. Kopce pogrzebowe dynastii Ahom (Indie) – szereg kopców w mieście Assam, gdzie spoczywają członkowie królewskiej dynastii Ahom.
Kopce pogrzebowe dynastii Ahom/ Zdjęcie: Directorate of Archaeology, Government of Assam / źródło: whc.unesco.org
9. Kamienie Sīma w górach Phu Phrabat (Tajlandia) – to największe na świecie skupisko kamiennych formacji stworzonych przez buddyjskich mnichów w VII-XI wieku.
10. Malowane budynki w Tiébélé (Burkina Faso) – zespół architektoniczny z XVI wieku, składający się z ozdobionych malowidłami budynków wzniesionych przez plemię Kassena.
Malowane budynki w Tiébélé. Zdjęcie: Barthélémy KABORE / DGCA/MCCAT / źródło: whc.unesco.org
11. Kopalnie złota na wyspie Sado (Japonia) – kopalnie podzielone są na 5 części, każda z nich prezentuje różne tradycyjne techniki wydobywania złota.
12. Klasztor św. Hilariona (Palestyna) – chrześcijański klasztor zbudowany w 329 roku jest jednym z najwcześniejszych przykładów architektury klasztornej na Bliskim Wschodzie.
Klasztor św. Hilariona. Zdjęcie: UNESCO Ramallah Office / źródło: whc.unesco.org
13. Zespół Pałacowy w Schwerinie (Niemcy) – położony nad jeziorem Schwerin XIX-wieczny pałac. Rezydencja nosi znamiona stylu neo-renesansowego i neo-barokowego.
Pałac w Schwerin. Zdjęcie: Landeshauptstadt Schwerin / źródło: whc.unesco.org
14. Jaskinie na wyspie Borneo (Malezja) – kompleks połączonych ze sobą jaskiń z prehistorycznymi malowidłami i pochówkami.
15. Stanowisko archeologiczne w Al-Faw (Arabia Saudyjska) – miejsce wykopalisk, gdzie odkryto blisko 12 tysięcy artefaktów od czasów prehistorycznych do V wieku n.e.
16. Ślady obecności ludzi z czasów Plejstocenu (Republika Południowej Afryki) – zespół trzech stanowisk archeologicznych w prowincjach Western Cape i KwaZlu-Natal, gdzie odkryto dobrze zachowane ślady obecności ludzkiej sprzed 162 tysięcy lat.
17. Historyczne miasto Gedi (Kenia) – ruiny jednego z najważniejszych miast zamieszkanych przez lud Suahili, z pozostałościami tradycyjnej architektury.
Ruiny miasta Gedi. Zdjęcie: Ashikoye Okoko / National Museums of Kenya / źródło: whc.unesco.org
18. Ruiny Umm Al-Jimāl (Jordania) – pozostałości miasta, które powstało przez rozbudowanie starożytnej rzymskiej zabudowy. Miasto opustoszało w VIII wieku n.e.; znajdują się tu ruiny budowli rzymskich, bizantyjskich i wczesno-islamskich.
Ruiny miasta Ruiny Umm Al-Jimāl. Zdjęcie: Bert de Vries / © UJAP / źródło: whc.unesco.org
19. Droga Via Appia (Włochy) – to najstarsza bita droga zbudowana przez starożytnych Rzymian. Nazywana Regina Viarum, czyli Królową Dróg, Via Appia ciągnie się od Rzymu aż po południe Włoch.
Via Appia w Rzymie. Zdjęcie: Stefano Castellani / ICCD / źródło: whc.unesco.org
20. Pustynia Badain Jaran (Chiny) – to trzecia pod względem wielkości pustynia w Chinach; charakteryzują ją ogromne piaszczyste wydmy i liczne jeziora.
Pustynia Badain Jaran. Zdjęcie: Badain Jaran Nature Reserve / źródło: whc.unesco.org
21. Park Narodowy Lençóis Maranhenses (Brazylia) – park narodowy w północno-wschodniej części Brazylii. Ponad połowę jego powierzchni zajmują śnieżnobiałe wydmy z lagunami.
Park Narodowy Lençóis Maranhenses. Zdjęcie: Marcos Issa / Argosfoto / źródło: whc.unesco.org
22. Kraina trzęsawisk w szkockim Pogórzu (Szkocja) – obszar pokryty trzęsawiskami kumulującymi się tam od 9 tysięcy lat.
Trzęsawiska w Szkocji. Zdjęcie: Andy Hay / © RSPB-IMAGES / źródło: whc.unesco.org
23. Jaskinia Vjetrenica (Bośnia i Hercegowina) – jaskinia znana już od czasów starożytnych; jest jednym z najważniejszych na świecie miejsc bogatych w różnorodną morską faunę.
24. Wyspy Markizy (Francja) – grupa wulkanicznych wysp na Oceanie Spokojnym.
Kamienne rzeźby na jednej z wysp. Zdjęcie: Jérôme Maurel / źródło: whc.unesco.org
Zobacz też:
- Przechadzał się nią Juliusz Cezar. Starożytna droga Via Appia wpisana na listę UNESCO
- Najbardziej romantyczna ścieżka świata otwiera się ponownie po 12 latach. To istny raj na ziemi
- Planujesz wakacje 2024? Oto TOP 25 najlepszych destynacji podróżniczych