Nowy numer magazynu AD Polska o projektowaniu w trosce o ciało i umysł

Tematem trzeciego numeru AD jest projektowanie w trosce o ciało i umysł. Z Richardem Beckettem, architektem i wykładowcą prestiżowej Bartlett School of Architecture, rozmawiamy o miastach probiotycznych. Z Natalią Olszewską, ekspertką w dziedzinie neuroarchitektury – o tym, jak neuronauka może wspierać architektów przy tworzeniu przestrzeni dobrych dla naszego mózgu. A poza tym, jak zawsze, ciekawe przeglądy, relacje z targów i wystaw, a przede wszystkim znakomite polskie wnętrza.

Nowy numer magazynu AD Polska o projektowaniu w trosce o ciało i umysł

Zapraszamy do salonów prasowych. Nowy numer AD Polska w sprzedaży! Zdjęcie: Piotr Tarasiuk

Podróże z designem

W najnowszym numerze AD zabieramy Państwa na wystawę „Iwan Baan: Momente der Architektur” do muzeum Vitry w Weil am Rhein poświęconą wybitnemu holenderskiemu fotografowi architektury. – Interesuje mnie, jak budynek czy miasto zakorzeniają się w swoim otoczeniu niczym drzewa – mówi Iwan Baan w tekście „Architektura w obiektywie antropologa”. To twórca, który wywarł ogromny wpływ na to, jak dziś postrzegamy krajobraz zbudowany.

muzeum narodowe katar

Muzeum Narodowe Kataru, Doha, projekt Iwan Baan. Zdjęcie: Iwan Baan/VG Bild-Kunst Bonn

Z Weil am Rhein udajemy się do Paryża, gdzie znanym targom, jak Miami Design, po raz pierwszy odbywających się w Paryżu, towarzyszył nowy koncept Thema odwołujący się do wzornictwa i rzemiosła zrównoważonego. Relację z tych wydarzeń przeczytają Państwo w tekście „Dwie twarze 7. Dzielnicy”.

Kolejna nasza propozycja to „Czuły reformator” i znów podróż z dizajnem, tym razem haute cuisine. Zapraszamy do hoteliku Casa Maria Luigia pod Modeną we Włoszech, prowadzonego przez jednego z najsłynniejszych szefów kuchni na świecie, Massimo Botturę.

Kto lubi rywalizację, chętnie przeczyta też o najbardziej spektakularnych wystawach ubiegłego roku. W „Wielkich bitwach muzealnych” piszemy o tym, jak twórcy wystaw konkurują o najefektowniejsze wypożyczenia dzieł sztuki, komponując je tak, aby wielkimi nazwiskami skusić jak najwięcej widzów.

design miami paris

Jedna z wystaw na targach Miami Design w Paryżu. Zdjęcie: James Harris dla Design Miami Paris

Projektowanie dla ciała i umysłu

Budownictwo XX wieku stawiało na higienę i walkę z zarazkami. Dziś wiemy, że sterylne otoczenie jest przyczyną między innymi chorób autoimmunologicznych. Jak ta zmiana w myśleniu może wpłynąć na nasze miasta i jak należy projektować budynki, żeby zawierały potrzebne nam do życia mikroorganizmy, opowiada w wywiadzie „Miasta otwarte dla mikrobów” profesor Richard Beckett, architekt, wykładowca prestiżowej The Bartlett School of Architecture, autor nowej książki „Probiotic Cities”.

Okazuje się, że architektura może m.in.: poprawiać pamięć, redukować stres, sprzyjać neurogenezie, opóźniać procesy starzenia a nawet wpływać na nasze zdolności twórcze. Kreatywności sprzyjają ambiwalencja, dwuznaczność, z jaką mamy do czynienia w sztuce, a także przypadkowość sytuacji społecznych, to że możemy nawet niechcący wpadać na siebie, wymieniać się pomysłami – mówi w wywiadzie „Przestrzeń dla mózgu” Natalia Olszewska, ekspertka neuroarchitektury.

Krótka prezentacja kliniki dziecięcej w Gdańsku, projektu Marty Napiórkowskiej („Ujęcie holistyczne”) to kolejna odsłona dizajnu, który skupia się na dobrostanie człowieka.

neuroarchitektura

Tafla wody duplikuje elementy natury - tego typu azyle pozwalają redukować chroniczny stres, który osłabia pamięć i ogranicza możliwości poznawcze. Casa Mateo, projektu Zozaya Arquitectos, Zihuatanejo, Meksyk. Zdjęcie: Cesar Belio

Sylwetki twórców

W najnowszym numerze AD przedstawiamy sylwetki: Magdaleny Karpińskiej, autorki mrocznych pejzaży oraz barwnych instalacji z malowanego i deptanego jedwabiu, a także Jerzego Sołtana, którego postać wreszcie poznajemy dokładniej dzięki niedawno wydanej w języku angielskim biografii autorstwa Szymona Ruszczewskiego.

W warszawskiej pracowni odwiedzamy Agnieszkę Stefańską, architektkę, która z sukcesem próbuje swych sił w fotografii analogowej i grafice. A w rotterdamskiej – Lauridsa Gallée, eksperymentującego projektanta, który buńczucznie stwierdza: „Nie obchodzi mnie funkcjonalność”.

projekt agnieszki stefanskiej

Projekt Agnieszki Stefańskiej. Zdjęcie: Agnieszka Stefańska

Przeglądy AD

Osobom wybierającym się na zakupy proponujemy także dwa przeglądy. Jeden to nowości w sypialni – od łóżek, przez oświetlenie, po pierzyny. Drugi – hol wejściowy – prezentuje najciekawsze kinkiety, lustra i konsole.

sypialania poliform

Łóżko Gentleman dla marki Poliform zaprojektował Marcel Wanders. Zdjęcie: Omar Sartor

Znakomite polskie realizacje

Paradowski Studio, pracownia z prestiżowej listy AD100 zaadaptowała na dom prywatny dawną szkolną bursę („Kosmopolityczny twist”).

Albert Judycki, współzałożyciel cukierni Lukullus, zaprojektował swoje mieszkanie na wzór pejzaży: księżycowych, pustynnych, nadmorskich („Krajobrazy wewnętrzne”).

mieszkanie wlasciciela lukullus

Falujący parawan z lat 60. XX wieku długo pozostawał niewykorzystany. W mieszkaniu Alberta Judyckiego znalazł swoje miejsce. Przy nim fotel z podnóżkiem Marsala, marki Ligne Roset, dzieło Michela Ducaroya. Zdjęcie: ONI Studio

PL.architekci postawili pod Poznaniem dom w kształcie litery S, który przypomina modernistyczny pawilon wystawowy. Spojrzenia przyciąga tu jednak nie sztuka, lecz natura, a minimalistyczne wnętrza okazują się służyć pięcioosobowej rodzinie lubiącej dużo chodzić („Monogram w pejzażu”).

dom s pl architekci

Dom S projekt PL.architekci. Zdjęcie: Tom Kurek

Projekt Hanny Pietras przypominał porządkowanie rodzinnego panoptikum pełnego zabytkowych mebli, starych książek i pamiątek z egzotycznych podróży („Łódzki zbiór osobliwości”).

studio organic metamorfoza

Metamorfoza domu projektu Organic Studio - prezentacja w najnowszym numerze AD Polska. Zdjęcie: Pion Studio

Z kolei Organic Studio przearanżowało dom, w którym prawie nie było kątów prostych, stawiając na subtelności takich rozwiązań, jak struktura tynku, splot dywanu, drewniana podłoga czy okładzina na suficie. – Każdy materiał jest prawdziwy, sam w sobie ciekawy – mówi Aga Kobus, projektantka z tej pracowni („Historia z pęknięciami”).

Mamy nadzieję, że udało się Państwa wystarczająco zachęcić do kupienia najnowszego numeru AD Polska. Zapraszamy więc do salonów prasowych!


Czytaj więcej