Logistyczne wyzwanie
Mieszkanie usytuowane w samym sercu 18. dzielnicy Paryża było prawdziwym wyzwaniem dla projektantów. Musieli połączyć dwa odrębne lokale w jedną całość. Styl każdego z nich był zupełnie inny. „Jeden był przykładem klasycznego wnętrza z tradycyjnym parkietem i listwami ozdobnymi, drugi urządzono w stylu nowojorskiego loftu – z ceglanymi ścianami i niebieskim linoleum na podłodze”, opisuje Jean-Malo Le Clerc, architekt i założyciel JMLC Studio, któremu zlecono przeprowadzenie renowacji. Plan był jasny: nadać jeden styl tej „nieco schizofrenicznej” przestrzeni, jednocześnie zachowując elementy typowe dla mieszkania o powierzchni 100 metrów kwadratowych, mieszczącego się w kamienicy z początku XX wieku.
Duży salon utrzymany jest w stonowanych barwach. Kinkiet Shell od Axel Shay, sofa Rotondo od Socialite Family, stolik kawowy od RED Edition, sofa Togo od Ligne Roset. Zdjęcie: Juan Jerez.
Nowy układ
Na początku wyburzono ścianki działowe i stworzono wyraźne rozróżnienie pomiędzy strefami dzienną i nocną. Kuchnię otwarto, oddzielając ją od korytarza lustrzaną wyspą. Różne rodzaje posadzki wizualnie wzmacniają podziały — polerowany beton w kuchni oraz parkiet w holu wejściowym. „Nie umieściliśmy żadnych wiszących szafek nad blatami roboczymi, by nie przytłaczać przestrzeni”, wyjaśnia architekt. Blaty robocze zostały wykonane z płyt ceramicznych we wzory stylizowane na marmur, by nie nadwyrężać budżetu.
Podział między strefą kuchenną, a korytarzem został podkreślony odmiennym wykończeniem podłogi. Zdejcie: Juan Jerez.
W holu wejściowym znajduje się klasyczny parkiet, a w kuchni beton. Zdjęcie: Juan Jerez.
Lustra do zadań specjalnych
Zastosowanie lustrzanych odbić pozwoliło na optyczne spotęgowanie ilości ozdobnych dekoracji na suficie, jak również zwiększenie wrażenia przestronności bez dodatkowych kosztów. „Lustra są najlepszym przyjacielem osób, które chcą utrzymać koszty pod kontrolą, ale ich wykorzystanie musi być uzasadnione i dobrze przemyślane!". W tym mieszkaniu lustro ukrywa szafkę do przechowywania i zakrywa jednocześnie stary przewód kominowy.
Duży salon otwarty jest częściowo na hol wejściowy i kuchnię. Zdjęcie: Juan Jerez.
Lustrzana tafla odbijająca ozdobne listwy sufitowe. Zdjęcie: Juan Jerez.
Subtelne detale
Wszędzie można dostrzec śródziemnomorskie akcenty, które nawiązują do korzeni właścicieli. Chcieli, by wykorzystać elementy estetyki krajów Morza Śródziemnego, ale bez popadania w stereotypy. Mieszkanie jest przecież w paryskiej kamienicy, dlatego ograniczono się do kilku subtelnych akcentów, takich jak delikatnie zaokrąglone przejście do jadalni, kinkiet w kształcie muszli autorstwa Axela Shaya czy ławka z betonu i zielonych płytek ceramicznych. Studio JMLC dodało kilka chromowanych akcentów w stylu lat 70. – w postaci stalowych reflektorów, podstawy sofy czy kantu stolika kawowego.
Sofa z chromowaną stalową podstawą „unosi się” nad parkietem ułożonym w jodełkę. Zdjęcie: Juan Jerez.
W dhromowanym stalowym wykończeniu stolika kawowego odbija się wnętrze salonu. Zdjęcie: Juan Jerez.
W części jadalnej znajduje się ławka z betonu. Zdjęcie: Juan Jerez.
Korytarz, ozdobiony niszami w stylu śródziemnomorskim prowadzi do części sypialnej, gdzie odnajdujemy podobne rozwiązania. Główna sypialnia jest utrzymana w klasycznym stylu. Wyposażono ją w garderobę, która sięga aż po sufit. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
Korytarz ozdobiony jest niszami w stylu śródziemnomorskim. Zdjęcie: Juan Jerez.
Nisze w ścianie służą jako półki na lampki do czytania. Zdjęcie: Juan Jerez.
W głównej sypialni znajduje się garderoba sięgająca pod sam sufit. Zdjęcie: Juan Jerez.
Łazienkowa łamigłówka
Montaż umywalki okazał się kolejnym wyzwaniem. Finalnie zdecydowano się na wizualne rozmycie newralgicznego zgięcia w ścianie za pomocą dwóch luster. Wydaje się, że w łazience znajduje się jedna duża umywalka z trzema bateriami. Klienci lubią to rozwiązanie, ponieważ mogą zobaczyć siebie pod różnymi kątami. Jean-Malo Le Clerc zapytany o wystrój całego wnętrza wypełnionego lustrami, odpowiada: „To prawda, że w tym projekcie jest dużo luster. Po prostu zrobiłem to instynktownie. Na tym właśnie polega architektura wnętrz”. Ta renowacja podkreśla zarówno splendor tego mieszkania w stylu Haussmanna, jak i dodaje mu nowoczesnego charakteru.
Pomysłowe umieszczenie dwóch luster, które jednocześnie maskują krzywiznę ściany i optycznie powiększają łazienkę. Zdjęcie: Juan Jerez.
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD France.
Zobacz także:
- Eklektyczne mieszkanie w centrum Warszawy. Blat kuchenny przypomina zachmurzone niebo
- Ponadczasowe dywany od cenionych projektantów i producentów: 13 unikalnych wzorów
- Miało tu być jak na wakacjach w Meksyku. W tym zabytkowym domu w Brukseli niepodzielnie króluje róż