Solar Festiwal - sztuka dla dobrostanu człowieka
Żyjemy coraz szybciej i w coraz większym stresie, nieustannie poszukując chwili wytchnienia. W tej kwestii muzyka ma nam wiele do zaoferowania - wpływa na obniżenie poziom stresu, poprawia nastrój oraz sprzyja kontaktom i pogłębia nasze relacje z innymi. Dźwięki tworzą też specyficzną przestrzeń do ekspresji. Wszystko to stało się kluczowe podczas pracy nad projektem Solar Festiwal, którego kuratorem jest zespół fundacji Soundscape. Muzeum Śląskie w tej koncepcji pomyślano jako przestrzeń regeneracyjną, gdzie sztuka i muzyka tworzą duet wspierający psychiczny dobrostan.
- Wierzymy, że obcowanie ze sztuką w komfortowym środowisku i towarzystwie dźwięków przyczynią się do poprawy nastroju osób w każdym wieku, dlatego stworzyliśmy wielopłaszczyznowy, interdyscyplinarny projekt wystawy z koncertami towarzyszącymi, wspierający zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan – mówi Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape, która w centrum swoich twórczych działań stawia dźwięk - naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej.
Misją fundacji jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Stąd pomysł na organizowanie spotkań warsztatowych z zakresu muzyki i sztuki nowych mediów, zlokalizowanych na styku światów technologii i muzyki, które prezentują zupełnie nowe możliwości obcowania z dźwiękiem.
Pierwsza edycja Solar Festiwalu odbywa się w Łaźni Muzeum Śląskiego, idealnej przestrzeni wystawienniczej dla tego typu projektów artystycznych.
– Muzeum Śląskie wspólnie z fundacją Soundscape i Tauron Lab organizują po raz pierwszy Solar Festiwal. To wydarzenie, które stawia sobie za cel promowanie akcji artystycznych z zakresu sztuk wizualnych i dźwiękowych. Mamy nadzieję, że udział w proponowanych sesjach i spotkaniach oraz doświadczanie sztuki wieloma zmysłami wpłynie pozytywnie na dobrostan uczestników. Z wielką pasją i zaangażowaniem włączyliśmy się w organizację tego wydarzenia. Cieszymy się, że w tym roku zaprosimy uczestników do Łaźni Muzeum Śląskiego, która zamieni się w przyjazną dla wszystkich strefę komfortu. W Łaźni od 23 marca prezentowana będzie instalacja multimedialna Szymona Szewczyka – artysty pochodzącego z Katowic. Wizualno-świetlnym wrażeniom towarzyszyć będzie skomponowany także przez artystę pejzaż dźwiękowy. W weekendy natomiast w Łaźni będą odbywać się koncerty najlepszych polskich i zagranicznych przedstawicieli szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Jesteśmy przekonani, że w trakcie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. To wydarzenie, którego z pewnością nie można przegapić – mówi dr Karol Makles, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego.
Koncerty polskich i zagranicznych artystów
Wydarzeniem otwierającym tegoroczne koncerty w ramach pierwszej edycji Solar Festiwalu był całonocny eksperyment muzyczno-wizualny. Towarzyszyła mu muzyka grana na żywo, m.in. koncert mis i gongów, ale w kolejnych dniach zaplanowano następne koncerty. Do świata dźwięku uczestników wydarzeń zaproszą polscy i zagraniczni artyści związani z szeroko pojętą muzyką elektroniczną. A instalacja Szymona Szewczyka wraz ze skomponowanym do niej tłem dźwiękowym jest dostępna dla zwiedzających Muzeum Śląskie od wtorku do piątku w godzinach 10 - 20.
Nocowanie w Muzeum Śląskim podczas 1. edycji Solar Festiwalu. Zdjęcie: Materiały prasowe
Program na kolejne dni:
- 30 marca / sobota / godz. 17:30
Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Martyna Poznańska
- 31 marca / niedziela / godz. 17:30
Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Günter Schlienz, Roméo Poirier
- 6 kwietnia / sobota / godz. 17:30
Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Zoi Michailova, Bartosz Kruczyński (Earth Trax Live)
- 7 kwietnia / niedziela / godz. 17:30
Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Piotr Ceglarek, Cole Pulice
Fundacja Soundscape
Organizowane przez fundację Soundscape koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne, wystawy oraz warsztaty na styku światów technologii i dźwięku, prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań.
Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. W ubiegłym roku fundacja zorganizowała m.in. cykl terapeutycznych sesji muzycznych Solar Renewal oraz Natura Online/Offline, na których dominowała muzyka ambientowa, misy i gongi tybetańskie, czyli dźwięki, które działają relaksacyjnie oraz uwalniają od różnego rodzaju napięć.
Fundacja swoją siedzibę ma na terenie kampusu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, co oferuje artystom niespotykane dotychczas możliwości twórcze. Soundscape dysponuje pionierskim systemem wielokanałowej emisji dźwięku w domenie 3D, systemem do symulowania akustyki pomieszczeń, na żywo, w trakcie koncertów i sesji nagraniowych oraz bogatym instrumentarium muzycznym i eksperymentalnym (studio nagrań i produkcji muzycznej oraz autorski instrument “Tonarium”). Dodatkowym atutem jest wyposażenie technologiczne LORI (Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji ASP).