Niezwykły kościół w Chinach. Ażurowa konstrukcja wygląda jakby drgała

Mówią o nim „kościół bez cieni”. Patrząc na niego z oddali, wydaje się, jakby się ruszał, drgał i migotał. A gdy zachodzi słońce, promienie przenikając przez niego na wylot, zmieniają go w jedną wielką iluminację. Poznajcie kościół w Chengdu!

Niezwykły kościół w Chinach. Ażurowa konstrukcja wygląda jakby drgała

Ażurowy kościół w Chengdu. Zdjęcie: Archexist

Kościół pełen światła

Kościół znajdujący się w Chińsko-Francuskim Parku Naukowym w Chengdu w Chinach powstał w 2019 roku, jako symbol przyjaźni tych dwóch krajów. Konstrukcja zaprojektowana przez pracownię Shanghai Dachuan Architects nawiązuje bezpośrednio do architektury i tradycji południowej Francji. Kościół o prostej bryle i wysokiej wieży stoi na polu lawendy, kojarzącym się z Prowansją.

Zaprojektowany przez chińskich architektów kościół z jednej strony czerpie inspirację z francuskiego impresjonizmu, jego rozedrganych, skupionych na grze świateł kompozycjach. Z drugiej – przełamuje tradycyjne schematy zachodnich budowli sakralnych i oferuje nowatorskie podejście do materiałów oraz projektowania.

ok

Kościół w Chengdu. Zdjęcie: Archexist

Ażurowy kościół w Chengdu jest raczej instalacją artystyczną niż budynkiem, w którym odbywają się religijne ceremonie. Nie brak mu jednak duchowego wymiaru – zadbali o to architekci. Ażurowa konstrukcja kościoła wykonana z białych aluminiowych słupów o wschodzie i zachodzie słońca wypełnia się światłem, nawiązując do chrześcijańskiej symboliki światła, które jest manifestacją boskiej obecności.

Kościół wykonany jest w całości z aluminium, odpornego na korozję i łatwego w utrzymaniu materiału. Białe słupy osadzone są na specjalnej konstrukcji, która zapewnia im stabilność. Największe wrażenie kościół robi z zewnątrz – pionowe elementy tworzą rytm i wydają się ruszać, dają wrażenie lekkiego zamazania. Przywodzi to na myśl impresjonistyczne dzieła Moneta czy Renoira.

ok

Kościół w Chengdu w środku. Zdjęcie: Archexist

ok

Kościół w Chengdu nocą - oświetlony od wewnątrz. Zdjęcie: Archexist


Czytaj więcej