Niezwykłe światy Mateusza Kołka. Tę wystawę w Muzeum Manggha trzeba zobaczyć

Od 17 lutego do 7 kwietnia w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha można zobaczyć prace Mateusza Kołka. Na wystawie „Stany splątane” odwiedzający mają zagłębić się w niezwykły świat wyobraźni artysty, pełen nawiązań do kultury, sztuki i tradycji Dalekiego Wschodu.

Niezwykłe światy Mateusza Kołka. Tę wystawę w Muzeum Manggha trzeba zobaczyć

Twórczość Matuesza Kołka to fuzja wpływów europejskich i dalekowschodnich. Zdjęcie: materiały prasowe Muzeum Manggha

Stany Splątane Mateusza Kołka

Wystawa „Stany splątane” próbuje zobrazować, jak mogłaby wyglądać podróż do wnętrza głowy artysty – w tym przypadku Mateusza Kołka, który w swoich pracach buduje oryginalne, splątane Multiwersum. Miejsce, w którym kultura Dalekiego Wschodu przeplata się z polską. Metropolie Japonii i Hongkongu z Krakowem, a manga i anime z komiksem europejskim i sztuką gotycką.

Mogłoby się wydawać, że z tej układanki, przecież tak od siebie różnej, nic nie powstanie. A jednak! Mateusz Kołek tworzy niezwykły świat wyobraźni, w którym chce się zostać na dłużej. Świat, który zachęca do eksploracji i przeżywania.

kołek

Mateusz Kołek "Goldfish Market", 2019. Zdjęcie: materiały prasowe Muzeum Manggha

Prace zaprezentowane na wystawie w Muzeum Manggha to nielinearna opowieść pełna ukrytych znaczeń i powtarzających się elementów, po których tropie podążając, obserwator może zanurzyć się jeszcze bardziej w świecie i wyobraźni artysty.

- Ta seria rysunków to kolekcja momentów wyłapanych na ulicy, które w jakiś sposób dopomniały się o zarejestrowanie. Lubię znajdować w nich szerszy kontekst, czasem metaforę naszych czasów, czy nas samych. Seria zaczęła się od Hongkongu, rozwinęła o Tokio i Kraków, w którym mieszkam. Intrygowało mnie, czy jestem w stanie znaleźć wspólne cechy między azjatyckimi metropoliami i Krakowem – mówi Mateusz Kołek.

tokyo

Mateusz Kołek "Tokyo Tower", 2022. Zdjęcie: materiały prasowe Muzeum Manggha

„Stany splątane” to wystawa – przygoda, która prowadzi odbiorcę przez kilka równolegle przeplatających się ze sobą rzeczywistości. Artysta wykorzystuje do tego liczne symbole, np. kobietę w masce z zajęczymi uszami, człowieka z tygrysią głową stojącego w otoczeniu kotów w gąszczu wieżowców czy dziecko z plastikowym smokiem.

kal

Mateusz Kołek "Kalwaryjska 25", 2021. Zdjęcie: materiały prasowe Muzeum Manggha

Będąc na weekend w Krakowie, warto też odwiedzić nowe Muzeum Banksy’ego na Kazimierzu. Zgromadzono w nim ponad 150 najsłynniejszych prac brytyjskiego artysty. A jeśli interesuje cię bardziej sztuka dawna i historia, koniecznie zajrzyj na Wawel, a dokładnie do zamkowego lapidarium, które dopiero od niedawna jest dostępne dla odwiedzających.


Czytaj więcej