Niezwykłe muzeum japońskiego architekta. Ma kilometr długości, a woda wdziera się do wnętrza

W Chinach powstało imponujące Zaishui Art Museum. Konstrukcja unosi się nad sztucznym jeziorem, przypominając "architektoniczną promenadę" - zwiedzający mogą tu poczuć się tak, jakby spacerowali brzegiem jeziora. A efekt niezwykłego połączenia architektury z naturą potęguje woda, która wpływa do wnętrza. 

Niezwykłe muzeum japońskiego architekta. Ma kilometr długości, a woda wdziera się do wnętrza

Zaishui Art Musem powstało w mieście Rizhao, w prowincji Shandong. Zdjęcie: arch-exist

Zaishui Art Museum to gigantyczny pawilon utworzony tuż obok rzeki Chaohe, na sztucznym jeziorze w prowincji Shandong w Chinach. Japoński architekt Junya Ishigami zaproponował w tym silnie zurbanizowanym regionie - konstrukcję wrażliwą na krajobraz naturalny.

Żeby dotrzeć do budynku, zwiedzający są zmuszeni pozostawić samochody na parkingu w zupełnie innej części, tak by dojście do muzeum wiązało się z długim spacerem i przejściem przez jezioro. 

Celem projektu było stworzenie niezwykle silnej relacji architektury z naturą i umożliwienie człowiekowi jak najpełniejszego doświadczenia tej relacji. Zdjęcie: arch-exist

Gigant na wodzie

Ishigami znany jest z niekonwencjonalnych rozwiązań, a jego projekty charakteryzują się lekkością, przejrzystością i płynnym połączeniem między architekturą a światem naturalnym.

Zaishui Art Museum unosi się nad wodą i jednocześnie zdaje się w niej zanurzać. Budynek jest podparty filarami, które jakby wysuwają się z dna jeziora. Pawilon jest przeszklony, a system otworów w dolnej części budynku pozwala na przypływy wody do wnętrza. Wszystko to sprawia wrażenie przebywania na brzegu jeziora czy plaży, a granica między tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnątrz - wydaje się nie istnieć. Krajobraz naturalny jest dosłownie "zasysany" do wnętrz.

W niektórych sekcjach przeszklenia można otworzyć, z kolei dolne części paneli szklanych, znajdujące się pod wodą, mają szczeliny, które naturalnie kierują wodę z jeziora do wnętrza. Zdjęcie: arch-exist

- Ludzie będą doświadczać tu krajobrazu zewnętrznego, który na nowo objawi się w przestrzeni wewnętrznej. Zimą powierzchnia jeziora zamarznie, ale woda znajdująca się pod lodem nadal delikatnie będzie wpływać do wnętrza. W tym projekcie dostrzegłem nowe otoczenia zewnętrzne, które mogą wnikać do wnętrza architektury - podkreśla architekt Junya Ishigami. 

Wystawy i centrum spotkań 

W gigantycznym Zaishui Art Museum na powierzchni ponad 20 tys. mrozlokowano przestrzenie wystawiennicze, kawiarnie i centrum dla odwiedzających. Na start, zaprezentowano tu wystawę poświęconą czekoladzie i wyrobom lokalnego producenta, ale w przyszłości planowane są tu różne wydarzenia artystyczne. 

Budynek muzeum rozciąga się na odcinku prawie kilometra, zbliżonym do długości samego jeziora. Zdjęcie: arch-exist

Junya Ishigami 

Junya Ishigami to japoński architekt, znany z kreatywnego i innowacyjnego podejścia do architektury. Jego projekty często łączą się z otoczeniem naturalnym, zacierając granice między budynkami a krajobrazem.

Swoją pracownię Junya Ishigami + Associates założył w 2004 roku. Kieruje różnorodnymi projektami, które obejmują zarówno realizacje budynków publicznych, jak i prywatnych. Wiele z nich przyniosło mu międzynarodowe uznanie.

Charakterystyczne projekty Ishigamiego to m.in. "KAIT Workshop" na Kanagawa Institute of Technology, z dachem przypominającym chmurę, oraz "Serpentine Pavilion" w Londynie z 2019 roku, który wygląda jak góra pokryta łupkowymi płytami.

Powstałe w Chinach Zaishui Art Museum to niewątpliwie hołd oddany naturze, sytuujący się blisko koncepcji biophilic design. W 2024 roku nie zabraknie też oryginalnych biurowych koncepcji w tym nurcie - wybraliśmy 5 najciekawszych budynków, które powstaną w 2024 roku.


Czytaj więcej