Mies van der Rohe Award 2024
W połowie stycznia poznaliśmy shortlistę tegorocznej edycji konkursu Mies van der Rohe Award. Wśród 40 realizacji z całej Europy znalazły się dwa projekty polskich architektów – Targowisko w Błoniu Aleksandry Wasilkowskiej oraz Galeria PLATO w Ostrawie autorstwa Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes.
O wejście do finału powalczą również takie realizacje jak: Muzeum Muncha w Oslo, szkoła Reggio w Madrycie, tunel podziemny lekkiej kolei w Karlsruhe, a także zrekonstruowany las miejski w Tbilisi. Na konkursowej shortliście pojawił się także oryginalny projekt sklepu IKEA w Westbahnhof w Wiedniu.
Sklep IKEA w Westbahnhof w Wiedniu
Sklepy szwedzkiej sieciówki kojarzą się nam z ogromnymi, przysadzistymi halami ulokowanymi na obrzeżach miast. Jednak zaprojektowany przez pracownię Querkraft Architekten sklep IKEA zupełnie nie wpisuje się w ten stereotyp.
Po pierwsze – sklep znajduje się przy dworcu Westbahnhof, jednym z najbardziej ruchliwych części Wiednia. Stworzony z myślą o klientach, którzy poruszają się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską, sklep szwedzkiej marki nie ma parkingu. Zamiast tego, wokół budynku posadzono 160 drzew.
Sklep IKEA w Westbahnhof w Wiedniu. Zdjęcie: Christina Häusler
Projektując takie rozwiązanie, architekci kierowali się najnowszymi trendami zakupowymi. Obecnie, większość z nas kupuje produkty online. W wielkich miastach można też zaobserwować większe zainteresowanie alternatywnymi do samochodu środkami transportu, m.in. rowerem i komunikacją miejską. Do wiedeńskiego sklepu IKEA dojedziemy więc wygodnie pociągiem lub rowerem, a jeśli zechcemy kupić coś większego, możemy zrobić to za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji, i wybrać opcję z dowozem.
Widok z drona na sklep IKEA w Wiedniu. Zdjęcie: AXO
Na uwagę zasługuje również sam wygląd sklepu IKEA przy Westbahnhof. Wielbiciele mebli szwedzkiej marki z pewnością rozpoznają ten charakterystyczny kształt. Wiedeńska IKEA przypomina ogromny regał Billy.
Stalowa konstrukcja elewacji została zaprojektowana tak, by umożliwić swobodną zmianę otwartych i zamkniętych kubików. Otwarte przestrzenie wypełniono roślinnością – drzewami, roślinami doniczkowymi i pnączami. Takie nagromadzenie żywych roślin pozwoliło latem ochłodzić powietrze wokół budynku o 1.5 stopnia. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale biorąc pod uwagę, że IKEA znajduje się w jednej z najcieplejszych i najbardziej ruchliwych części miasta, półtora stopnia robi ogromną różnicę.
Taras na dachu sklepu IKEA w Wiedniu. Zdjęcie: Hertha Hurnaus / Querkraft
Warto wspomnieć również o tarasie na dachu. Jest on ogólnodostępny i rozciąga się z niego piękny widok na Wiedeń. Na tarasie zaaranżowano ogród, a także miejsca wypoczynkowe. Można tam usiąść, wypić kawę i podziwiać panoramę miasta.