Rekonstrukcja pomnika Konstantyna Wielkiego
W 1486 roku w ruinach niedaleko Koloseum odkryto fragmenty posągu z czasów starożytnych: dwie stopy, dwie ręce, goleń, kolano, dwa bicepsy, fragment torsu i ogromną głowę. Marmurowe części kolosa przeniesiono do Muzeum Kapitolińskiego, w którym znajdują się do dziś.
Zachowane do dziś fragmenty posągu Konstantyna Wielkiego. Zdjęcie: Wikipedia
Początkowo nikt nie był pewny, kogo przedstawia starożytny posąg. Dopiero XIX-wieczni archeologowie zidentyfikowali postać jako Konstantyna Wielkiego, którzy rządził w pierwszej połowie IV wieku n.e.
Dziś, dzięki najnowszym technologiom udało się zrekonstruować posąg cesarza. Można go teraz oglądać w ogrodzie za Muzeum Kapitolińskim – jak informują władze muzeum, kolos Konstantyna zostanie tam do 2025 roku.
Jak udało się zrekonstruować antyczny posąg z zaledwie 10 fragmentów? Tego niełatwego przedsięwzięcia podjęli się eksperci z Fundacji Factum z Madrytu. Pracę zaczęli od dokładnego przeanalizowania zachowanych fragmentów kolosa. Wykorzystując najnowsze technologie druku 3D udało im się stworzyć formy do odlewów.
Gdy odlewy były gotowe, przyszedł czas na rekonstrukcję fragmentów posągu, które nie zachowały się do naszych czasów. W efekcie powstał 13-metrowy kolos przedstawiający siedzącą postać Konstantyna Wielkiego. W Lewej ręce trzyma glob, w prawej – laskę.