Nie tylko „Wiejska chata pośród drzew” Vincenta van Gogha. Oto 5 arcydzieł, które obejrzysz w Polsce

W polskich muzeach mamy wiele wspaniałych arcydzieł. Jaka jest ich historia i w jaki sposób do nas trafiły? W nowym rankingu opowiadamy o 5 najsłynniejszych zagranicznych arcydziełach, które musisz zobaczyć.

Zdjęcia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
Nie tylko „Wiejska chata pośród drzew” Vincenta van Gogha. Oto 5 arcydzieł, które  obejrzysz w Polsce

"Wiejskie chaty pośród drzew" to jedyne dzieło Vincenta van Gogha w polskich zbiorach.

Arcydzieła w Polsce

O tym, że arcydzieła znajdują się w polskich zbiorach wiadomo nie od dziś. W polskich kolekcjach są dzieła przykuwające uwagę wyglądem, kunsztem wykonania i historią. Chociaż wiele arcydzieł nie wróciło do nas po II wojnie światowej, w polskich kolekcjach można odkryć obrazy skrywające tajemnice i opowiadające niejedną ciekawą historię. Oto 5 arcydzieł pochodzących z polskich muzeów, które warto poznać.

1. „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

jjjHans Memling, "Sąd Ostateczny", 1467. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Gdańsku

„Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga to najciekawsza praca z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Piętnastowieczny tryptyk trafił do Polski w wyniku kradzieży, kiedy statek przewożący obraz do Florencji padł ofiarą gdańskiego korsarza Pawła Benke. Żeglarz nie przewidział, że prawowici właściciele będą starali się odzyskać dzieło, i że do apelu przyłączy się papież Sykstus IV. Prezentowany w Luwrze i Ermitażu „Sąd Ostateczny” Memlinga przechodził z rąk do rąk, aż w połowie lat 50. po raz kolejny znalazł się w Gdańsku.

2. „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha starszego

asLucas Cranach starszy, "Madonna pod jodłami", 1510. Zdjęcie: Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu

Lucas Cranach starszy namalował wiele obrazów. Jednym z nich jest "Madonna pod jodłami". Do końca XIX wieku dzieło wisiało w kaplicy pod wezwaniem Czternastu Wspomożycieli (dziś kaplica pod wezwaniem Jana Ewangelisty) w katedrze wrocławskiej. Po wybuchu II wojny światowej obraz przeniesiono do skarbca katedry, w 1943 roku wywieziono do Henrykowa i Kłodzka. Gdy po latach „Madonnę pod jodłami” Lucasa Cranacha starszego uznano za falsyfikat, nie spodziewano się, że dzieło odnajdzie się w Monachium. W 2012 roku obraz powrócił do Wrocławia.

3. „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci

wLeonardo da Vinci, "Dama z gronostajem", ok. 1490. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci jest bez wątpienia jednym z arcydzieł przechowywanych w Polsce. Portret Cecylii Gallerani kupił ok. 1800 roku książę Adam Jerzy dla swojej matki Izabeli Czartoryskiej, która powiesiła go Domku Gotyckim, pierwszym prywatnym muzeum. W trakcie powstań „Damę z gronostajem” wywieziono do Sieniawy i Paryża. Pierwszą wojnę światową „Dama z gronostajem” spędziła w Dreźnie, drugą w Niemczech, skąd w 1940 roku wróciła do Polski.

4. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta

rRembrandt, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", 1638. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie

W 1638 roku Rembrandt pracował nad ośmioma pejzażami. Jednym z nich był "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem". Obraz kupiony na licytacji przez Jana Piotra Norblina został przywieziony do Domku Gotyckiego, pierwszego polskiego muzeum, a stamtąd trafił do Krakowa. W 1939 roku "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta został wywieziony do Niemiec. Po wojnie obraz przeniesiono do Muzeum Narodowego w Krakowie.

5. „Wiejska chata pośród drzew” Vincenta van Gogha

yhVincent van Gogh, "Wiejska chata pośród drzew", 1883. Zdjęcie: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

„Wiejska chata pośród drzew” to jedyne zagraniczne arcydzieło w Polsce Vincenta van Gogha. Namalowany w 1883 roku obraz powstał we wczesnym okresie twórczości van Gogha. Przez lata dzieło zmieniało właścicieli, aż w latach 80. praca trafiła do Galerii Porczyńskich. Prezentowaną od kwietnia 2024 roku w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie „Wiejską chatę pośród drzew” Vincenta van Gogha zbadali eksperci z Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Zobacz także:

Zaginiona kolekcja odnaleziona

Wybraliśmy 8 najbardziej znanych portretów na świecie. Kultowe dzieła z przymrużeniem oka

7 najbrzydszych obrazów na świecie. Muzeum w Bostonie kolekcjonuje artystyczne koszmarki

 

Czytaj więcej