Książkę "Café Cool: feel-good inspiring designs" śmiało możemy potraktować jako przewodnik dla tych, którzy podczas podróży poszukują najlepszych kawowych doświadczeń w otoczeniu dobrego designu. Nowa książka Roberta Schneidera to kontynuacja dwóch poprzednich, poczytnych tytułów: "Café Culture: For Lovers of Coffee and Good Design" oraz "Coffee Culture: Hot Coffee + Cool Spaces", w których kawa i design to duet nierozerwalny, niezwykle inspirujący i pobudzający.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Images Publishing Group. Wydana jest w języku angielskim, ale dostępna jest także na rynku polskim.
"Café Cool: feel-good inspiring designs"
W swojej najnowszej książce Schneider ponownie dzieli się z miłośnikami kawy i designu - angażującą i inspirującą kolekcją nowoczesnych kawiarni. To starannie opracowane zestawienie kawiarni w 26 miastach na całym świecie, które urzekają wyjątkowym designem, charakterem i atmosferą.
Każde z tych miejsc opatrzone jest komentarzem zarówno właścicieli lokali, jak i ich projektantów. Dzięki temu poznajemy osobowość i charakter każdego z tych projektów, a profesjonalne zdjęcia fotografów, które wzbogacają "Café Cool: feel-good inspiring designs" - sprawiają, że czytelnik może doświadczyć opisywanych przestrzeni.
Na mapie designerskich kawiarni Schneider zaznacza punkty m.in. w Australii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Japonii, na Litwie, w Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwajcarii, Ukrainie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Stanach Zjednoczonych.
Design i kawa - duet pobudzający zmysły
Schneider studiuje sztukę, architekturę, design i fotografię w Minneapolis, ale swoje zainteresowanie designem w każdej z publikacji łączy z... kawą, bo jak podkreśla - kawa odgrywa niebagatelną rolę w naszej codziennej kulturze i to na całym świecie. Tę kawiarnianą kulturę Schneider zestawia z atmosferą miejsc, projektami architektów i zbiorem wyjątkowych fotografii.
Kawiarnie w jego książce to nie tylko miejsca, w których pijemy kawę, ale także przestrzenie, które tworzą specyficzny klimat, sprzyjają spotkaniom, rozmowom i refleksji. - Mam nadzieję, że ta kolekcja inspirujących projektów przyniesie czytelnikom nie tylko estetyczną przyjemność, ale również refleksję nad wartością i znaczeniem miejsc, gdzie delektujemy się kawą i designem - podkreśla autor "Café Cool: feel-good inspiring designs".
A my już teraz zabieramy Was do kilku wyjątkowych kawiarni, które opisuje Robert Schneider w swojej najnowszej książce.
Kawiarnia Farouche Tremblant w Lac-Supérieur nieopadal Parku Narodowego Mont-Tremblant
Geneviève Côté i Jonathan Casaubon, założyciele Farouche Tremblant, porzucili swoje kariery i życie w Montrealu, by zamieszkać w Laurentian – pasmie górskim na południu Quebecu. Chcieli stworzyć tu kojącą przestrzeń w otoczeniu natury, z kawą w roli głównej. To zadanie powierzyli pracowni z Montrealu - Atelier L’Abri. Właściciele poszukiwali bardzo czystego i minimalistycznego stylu. W odpowiedzi na ich oczekiwania powstało wnętrze proste i otwarte – a jego projekt pozwala skupić się na krajobrazie naturalnym.
Kawiarnia w Kanadzie to ciepła przestrzeń, w której odwiedzający mogą cieszyć się bliskością kominka, a duże okna oferują przepiękne widoki. Zdjęcie z książki "Café Cool: feel-good inspiring designs"
Kawiarnia Coutume w Galerii Lafayette Hausmann w Paryżu
Galeries Lafayette Haussmann to ikoniczny dom towarowy w Paryżu. Tom Clark, współzałożyciel i współwłaściciel Coutume, długo poszukiwał miejsca idealnego dla swojej kawiarni i majestatyczna przestrzeń paryskiej galerii okazała się tą wymarzoną. Kawiarniane doświadczenia potęguje tu imponująca witrażowa kopuła. Przestrzeń Coutume zaprojektowało paryskie studio CUT architectures, które w swoim portfolio ma sporo kawiarnianych realizacji. Celem było stworzenie kawiarni wpisującej się w imponującą strukturę Galerii Lafayette Haussmann.
Jedną ze stref kawiarni Coutume tworzy „taras" z widokiem na przestrzeń galerii. Jego designerskim elementem jest zakrzywiony blat, który, jak komentują architekci - rozwija się jak "płynny gest, idealnie dopasowujący się do konturów istniejącej architektury". Zdjęcie z książki "Café Cool: feel-good inspiring designs"
Kawiarnia Fifteen Steps Workshop Coffee w Tajpej
Fifteen Steps Workshop Coffee zajmuje parter narożnej części budynku wielofunkcyjnego, usytuowanego w ruchliwej dzielnicy XinYi w Tajpej. Kurt Chao, założyciel i główny barista, poszukiwał nowej lokalizacji dla swojej pierwotnej kawiarni, tak by móc w nowatorski sposób dalej promować swoją markę w mieście. Zamiast tradycyjnego, otwartego planu pomieszczeń, chciał, by jego nowa kawiarnia miała wysokiej jakości bar do szybkiej obsługi, palarnię kawy na miejscu i wielofunkcyjny pokój dla gości.
Projekt opracowało studio Phoebe Says Wow Architects. Jak podkreśla architektka, minimalistyczny, ale pełen życia design, wykorzystujący wyrazisty żółty kolor, przezroczystość i geometrię, pozwala kawiarni stać się interfejsem między kawą a lokalną kulturą.
Phoebe Says Wow Architects otrzymali nagrodę dla najlepszego projektu wnętrza magazynu Interior Design w 2022 roku w kategorii Coffee/Tea za projekt Fifteen Steps Workshop Coffee. Zdjęcie z książki "Café Cool: feel-good inspiring designs"
Właściciel kawiarni Kurt Chao wyjaśnia, że kolor żółty reprezentuje niekończący się impet jego marki i jest zabawnym, wyrazistym, graficznym elementem projektu. Zdjęcie: "Café Cool: feel-good inspiring designs"
Kawiarnia Nemesis Coffee w Vancouver
Nemesis Coffee to charakterystyczny punkt publicznego placu Uniwersytetu Sztuki i Projektowania Emily Carr w Vancouver. Przestrzeń zaprojektowała architektka Rufina Wu z pracowni Perkins&Will.
Kawiarnia, której projekt czerpie inspirację z kształtu tulipana, została pomyślana tak, by przestrzeń pawilonu przyciągała miłośników kultury i kawy, dokładnie tak, jak kwiaty przyciągają do siebie pszczoły. A wnętrze charakteryzuje oryginalna architektura "płetw" z białej tkaniny akustycznej, które naśladują sylwetkę budynku. "Płyną" one z centrum sufitu na zewnątrz w kierunku obwodu i w dół ku wewnętrznym ścianom z zaokrąglonym panelowaniem z płycin brzozowych. Efekt? Spektakularny!
Projekt kawiarni zdobył kilka nagród, m.in.: Nagrodę w kategorii Design Wnętrz Roku w kategorii kawiarnie w 2021 roku oraz Nagrodę Designu Innowacyjnego w konkursie Canadian Wood Council`s Wood Works. Zdjęcie z książki "Café Cool: feel-good inspiring designs"
Kawiarnia Thor Espresso Bar
Tom Junek i Patrick Tu, założyciele i właściciele Thor Espresso Bar, wierzą, że dobrze zaprojektowane przestrzenie podnoszą doświadczenie odwiedzających, jednocześnie wzmacniając wizerunek marki. Partnerzy biznesowi nawiązali współpracę z architektami już przy tworzeniu wcześniejszej kawiarni, co skłoniło ich do ponownego skorzystania z ich usług.
Phaedrus Studio zaprojektowało przestrzeń kawiarnianą (wielokrotnie nagradzaną!) zlokalizowaną w przestrzeni do współpracy przedsiębiorczej, która kontrastuje z historyczną ceglaną i drewnianą architekturą z zaawansowanym, nowoczesnym projektem pracowni.
Głównym elementem przestrzennym są fasetowane bryły ze szczotkowanej i polerowanej stali nierdzewnej, wraz z matowymi, czarnymi powierzchniami akrylowymi. Zdjęcie z książki "Café Cool: feel-good inspiring designs"
Więcej kawiarnianych, inspirujących przestrzeni znajdziecie w książce Roberta Schneidera, a my polecamy także adresy polskich restauracji, w których pyszne jedzenie spotyka się z dopracowanym designem.