Najlepsze kraje do życia w 2024. Ranking Architectural Digest

Inspirująca architektura, przemyślane planowanie przestrzenne, bogate tradycje i kultura - najlepsze kraje do życia obejmują to wszystko. I choć bezpośrednio nie jest to powiązane z PKB ani potęgą militarną, to jednak przyczynia się do wysokiej jakości życia. Wybraliśmy 15 najlepszych krajów do życia dla miłośników designu. Jako punkt wyjścia wykorzystaliśmy coroczną listę najlepszych krajów na świecie publikowaną przez U.S. News & World Report.

Autor Amelia Mularz

Najlepsze kraje do życia w 2024. Ranking Architectural Digest

Bern, Szwajcaria. Kraj zajął pierwsze miejsce w rankingu U.S. News. Zdjęcie: Getty Images

W jakim kraju żyje się najlepiej?

Pierwsze miejsce na liście U.S. News & World Report zajęła Szwajcaria, lądując w pierwszej dziesiątce w wielu kategoriach, takich jak kultura, przedsiębiorczość, otwartość na biznes, jakość życia i cele społeczne.Najlepsze wyniki w tych kategoriach przyczyniły się do zwycięskiej pozycji kraju w całym rankingu.

Czy Polska jest dobrym krajem do życia?

Polska zajmuje 35. miejsce w rankingu. Najlepiej została oceniona w kategorii otwartość na biznes (dzięki niskiej korupcji i braku biurokracji), a najsłabiej jako miejsce brane pod uwagę przy przeprowadzce do innego kraju.

Najlepszy kraj na świecie dla miłośników designu

Chociaż lista U.S. News — oparta na badaniach w 70 kategoriach i ankiecie wśród 17 000 osób na całym świecie — obejmuje 87 krajów uszeregowanych w kolejności, nasza lista nie ma określonego porządku.

Zrezygnowaliśmy z konkretnego systemu rankingowego, wyróżniając 15 krajów, które mogą się pochwalić wzornictwem na najwyższym poziomie (chociaż prezentujemy je w kolejności, w jakiej pojawiają się na liście U.S. News). Walory designu są kwestią subiektywną i chociaż można uzyskać ostateczną odpowiedź na temat PKB danego kraju lub liczby bezrobotnych, określenie kraju najbardziej wpływowego w dziedzinie architektury lub projektowania mebli nie jest już tak oczywiste. Wzięliśmy jednak pod uwagę obecność na liście UNESCO, miejsca w światowych rankingach wzornictwa, a także w ogólnej ocenie jakości życia z listy U.S. News.

15 najlepszych krajów do życia dla miłośników designu

Szwajcaria - 1. miejsce w rankingu U.S. News & World Report.

Kraina mlekiem i miodem płynąca zdobyła najwyższe wyróżnienia w rankingu U.S. News, po części dzięki niskiemu bezrobociu i wykwalifikowanej sile roboczej, do której zaliczają się rzesze emigrantów. Szwajcaria ma nie tylko bogatą historię projektów graficznym. Wystarczy wspomnieć, że system informacyjny metra w Nowym Jorku wykorzystuje format Swiss Style i krój Helvetica. Kraj ten jest także rajem dla architektów. Według Yahoo!, na tegorocznej liście 15 najlepiej płacących krajów dla architektów Szwajcaria ponownie zajęła pierwsze miejsce ze średnią pensją wynoszącą 130 898 dolarów.

Szwecja - 3. miejsce na liście U.S. News & World Report.

Jaki byłby świat bez regalów Billy’ego, komód Hemnes i dywaników z owczej skóry w absurdalnie przystępnych cenach? Ukochana szwedzka marka IKEA na nowo odkryła światowy przemysł meblarski. W przyszłości kraj ten z pewnością będzie siłą napędową projektowania bardziej przyjaznego dla środowiska, ponieważ zrównoważony rozwój jest integralną częścią szwedzkiego stylu.

Stany Zjednoczone - 5. miejsce w rankingu U.S. News & World Report.

Największa gospodarka świata zajmuje także trzecie miejsce na naszej liście pod względem wpływów kulturowych, ponieważ jest głównym graczem w świecie rozrywki. Nie ma też żadnych zaniedbań w rozwoju wzornictwa. W rankingach World Design Rankings, liście opartej na liczbie projektantów z każdego kraju, którym przyznano nagrodę A` Design Award, Stany Zjednoczone zajmują drugie miejsce, tuż za Chinami. Ponadto Detroit jest zostało uznane przez UNESCO za Miasto Designu UNESCO. Tytuł ten jest przyznawany miejscom, które wykorzystują design do poprawy codziennego życia swoich mieszkańców.

Japonia - 6. miejsce w rankingu U.S. News & World Report.

Chociaż populacja Japonii stanowi zaledwie jedną trzecią populacji Stanów Zjednoczonych, a jej PKB jest mniejszy niż jedna szósta PKB Stanów Zjednoczonych, w Japonii znajduje się dwa razy więcej Miast Designu UNESCO. Kobe – najbardziej znane ze swojej wołowiny, ale także centrum sztuki – i Asahikawa – słynące z mebli – sprawiają, że Japonia jest jednym z nielicznych krajów z dwoma miastami designu. Jest też Tokio z tradycyjnymi ryokanami wyłożonymi matami tatami, zlokalizowanymi w pobliżu futurystycznych najbardziej luksusowych sklepów modowych, takich jak sklep Herzog & de Meuron Prada przy Avenue Omotesandō.

Niemcy - 7. miejsce w rankingu U.S. News & World Report.

Gotyk, renesans, barok – wiele z najbardziej znanych stylów architektonicznych w Europie można znaleźć w Niemczech. Styl Bauhaus powstał w 1919 roku w Weimarze i wywarł ogromny wpływ na architekturę świata. Dziś w kraju znajdują się dziesiątki szkół designu, w tym Uniwersytet Bauhaus, Uniwersytet Artystyczny i Uniwersytet Artystyczny w Berlinie. Również w Berlinie, Mieście Designu UNESCO, można odwiedzać Muzeum Archiwów Bauhausu i Muzeum Rysunku Architektonicznego Fundacji Tchoban.

Wielka Brytania - 9. miejsce w rankingu U.S. News.

Wielka Brytania, jedna z największych stolic kulturalnych Europy, zawsze była w czołówce kreatywności. Kraj dokłada wszelkich starań, aby tam pozostać, szczególnie biorąc pod uwagę projektowanie oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju. Krajowa Rada ds. Wzornictwa, która istnieje od 1944 r., założona przez Winstona Churchilla, aby stawić czoła powojennej odbudowie gospodarki Wielkiej Brytanii, ma obecnie misję doprowadzenia prawie 2 milionów osób pracujących w branży projektowej do osiągnięcia zerowej emisji netto. W 2025 r. Rada będzie gospodarzem Światowego Kongresu Designu w Londynie.

Francja - 12. miejsce w rankingu U.S. News.

Dzięki zwycięskiej kombinacji gwarantowanych przez rząd usług socjalnych (w tym opieki zdrowotnej, edukacji i systemu emerytur) oraz bogactwu kulturowemu (w literaturze, architekturze, filmie, tańcu i modzie) Francja jest krajem marzeń wszystkich artystycznych dusz. A Ci, którzy mieszkają na Rue de l`Abreuvoir w Paryżu lub na Starym Mieście w Colmar, wygrali los na loterii.

Dania - 13. miejsce w rankingu U.S. News.

Kopenhaga – podbija serca osób mających obsesję na punkcie designu. Ale to zaawansowane technologicznie miasto Kolding jest Miastem Designu UNESCO w Danii. Kierując się hasłem „projektujemy dla życia”, Kolding stało się kreatywnym centrum, w którym mieszkańcy są zachęcani do udziału w projektach miejskich, w tym do budowania miejskich ogrodów, naprawy elektroniki, odzieży i rowerów oraz organizowania festiwali zieleni. Wykorzystywanie takich projektów do angażowania społeczeństwa to kolejny sposób, w jaki Dania, która ma również w większości bezpłatną opiekę zdrowotną i system szkolnictwa wyższego, zapewnia wysoki standard życia. ​

Finlandia - 14. miejsce na liście U.S. News.

Czy dobry projekt prowadzi do szczęścia, czy szczęście prowadzi do dobrego projektu? Tak czy inaczej, jedno i drugie idzie w parze w Finlandii, która od sześciu lat z rzędu jest uznawana za najszczęśliwszy kraj na świecie. Produkcja mebli, tekstyliów i szkła należą do najpopularniejszych zajęć twórczych w kraju, a marki takie jak Marimekko i Ittala są znane na całym świecie. Helsinki są również Miastem Designu UNESCO.

Włochy - 15. miejsce w rankingu U.S. News.

Gdyby najlepsze kraje wybierano wyłącznie na podstawie kryteriów z kategorii Kultura, Włochy za każdym razem zajmowałyby pierwsze miejsce. Włochy z Cinque Terre zajęłyby także pierwsze miejsce na liście najbardziej kolorowych miejsc na świecie. Co więcej, Turyn wraz z siedmioma uniwersytetami oferującymi kierunki związane z designem jest Miastem Designu UNESCO.

Singapur - 16. miejsce w rankingu U.S. News.

To gęsto zaludnione miasto-państwo, jest jedynym krajem, które samo w sobie jest Miastem Designu UNESCO. Singapur słynie z inteligentnych rozwiązań projektowych. W 2003 roku Ministerstwo Kultury Singapuru utworzyło Radę Design Singapore, która promuje społecznie odpowiedzialne projekty, zajmuje się między innymi problemem bezdomności i dostępem do kreatywnej edukacji.

Chiny - 20. miejsce w rankingu U.S. News.

W 2020 r. w rankingach światowego wzornictwa Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone i zajęły pierwsze miejsce. Tak pozostaje do dziś. Dzięki większej liczbie nagród A` Design Awards niż jakikolwiek inny kraj oraz dwóm Miastom Designu UNESCO (Shenzhen i Wuhan), Chiny ugruntowały swoją pozycję jako siła, z którą należy się liczyć w zakresie kreatywności i innowacji. Nie możemy jednak zapominać o wyzwaniach, przed którymi stoją Chiny, takimi jak polityka w zakresie praw człowieka, zanieczyszczenie powietrza i stabilność polityczna.

Brazylia - 28. miejsce na liście U.S. News.

Sergio Rodrigues, Rogério Duarte, Lina Bo Bardi i Oscar Niemeyer to światowej sławy architekci, dla których domem jest Brazylia. Podstawy, które pomogli zbudować, pozostają dziś mocne, szczególnie w Fortalezie i Brasilii, dwóch Miastach Designu UNESCO. Fortaleza, stolica północno-wschodniego brazylijskiego stanu Ceará, jest gospodarzem corocznego Tygodnia Designu Ceará, a Brasilia, stolica kraju, jest pełna modernistycznej architektury, która od dziesięcioleci urzeka turystów.

Tajlandia - 29. miejsce na liście U.S. News.

Dzięki niskim kosztom życia, zwłaszcza w porównaniu z wieloma krajami Europy Zachodniej, Tajlandia stała się popularnym celem podróży. Tutaj miłośnicy designu mogą spacerować po wspaniałych świątyniach buddyjskich i poznawać współczesny design w takich miejscach jak Tajlandzkie Centrum Kreatywności i Projektowania w stolicy kraju, Bangkoku. Bangkok, wpisany na listę Miast Designu UNESCO, jest gospodarzem słynnych targów ASA Architect Expo; jednych z najważniejszych targów mody i stylu życia w Azji STYLE Bangkok oraz Tydzień Designu w Bangkoku, który przyciąga międzynarodową publiczność swoimi warsztatami, instalacjami eksperymentalnymi i targami żywności.

Meksyk - 33.miejsce w rankingu U.S. News.

Podobnie jak Japonia, Chiny i Brazylia, Meksyk ma również dwa Miasta Designu UNESCO: Querétaro i Meksyk. W tym pierwszym – centrum innowacji w północno-środkowym Meksyku – co roku odbywają się różne wydarzenia promujące animację, architekturę i sztukę cyfrową. Meksyk w 2018 roku zostało uznane za Światową Stolicę Designu. W 2024 r. San Diego i Tijuana podzielą się tym zaszczytem – po raz pierwszy zespół dwunarodowy zdobędzie ten tytuł.


Czytaj więcej