Najbardziej imponujące naturalne jaskinie na naszej planecie
Marmurowa Katedra - Chile
Marmurowa Katedra w Chile. Zdjęcie: © Joel Arpaillange/ Getty Images
Wody jeziora Carrera przez ponad 6000 lat kształtują przybrzeżne klify, tworząc krystaliczne białe marmurowe ściany. Uznawane za jeden z klejnotów chilijskiej Patagonii, marmurowa katedra, otoczona dwoma wysepkami, czeka na odkrycie. Można to zrobić, płynąc kajakiem przez zdumiewające marmurowe filary, które podtrzymują całość. Na granicy Chile i Argentyny woda jeziora, bogata w minerały i węglan wapnia, wyrzeźbiła podstawę skalną i nadała wnętrzu jaskini oszałamiający wygląd, tworząc przy tym spektakularne ruchome świetlne widowisko.
Jaskinia Waitomo - Nowa Zelandia
Jaskinia Waitomo, Nowa Zelandia. Zdjęcie: © Matteo Colombo / Getty Images
Głęboko schowana pod ziemią, jaskinia Waitomo składa się z około 300 wapiennych korytarzy i jaskiń połączonych podziemnym labiryntem. To czyni ją jedną z najbardziej imponujących atrakcji przyrodniczych Nowej Zelandii. Ale to nie jedyny zaskakujący fakt. Jaskinię oświetlają świecące robaczki (shimingworms), które skolonizowały ją, zajmując ściany i sufit. Ta ciemna przestrzeń wygląda jak rozgwieżdżone na głębokości 10 metrów pod ziemią, niebo. Znajdująca się w okolicy Waitomo na Wyspie Północnej Nowej Zelandii — jaskinia bioluminescencyjna stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu.
Jaskinia Phraya Nakhon - Tajlandia
Jaskinia Phraya Nakhon, Tajlandia. Zdjęcie: © Bento Photography / Getty Images
To właśnie we wnętrzu jaskini Phraya Nakhon w Tajlandii dumnie stoi złota świątynia Kuha Karuhas. Tradycyjny pawilon królewski, zbudowany z okazji wizyty króla Chulalongkorna w 1890 roku, zachwyca swoją urodą. Skąpana w naturalnym świetle stanowi piękny przykład prawdziwie magicznego miejsca niczym scenografia z filmu o przygodach Indiana Jones. By obejrzeć to magiczne świetlne widowisko, można dojść pieszo z plaży Laem Sala. Miejsce, emanujące pięknem w kolorze ochry, znajduje się na samym szczycie wzgórza.
Jaskinia Fingal - Szkocja
Jaskinia Fingal w Szkocji. Zdjęcie: © Gmsphotography / Getty Images
Położona na niewielkiej wyspie o wulkanicznym pochodzeniu, jaskinia Fingal, znana jest również jako „muzyczna jaskinia". Skąd nazwa? Gdy fale morskie wdzierają się między nawy i omywają bazaltowe ściany, sięgające głębokości do 69 metrów jaskinia, tworzy unikalne echo, wydając przy tym niesamowite dźwięki. Zamarznięte i geometrycznie ukształtowane strumienie lawy, powstałe około 59 milionów lat temu, stanowi wyjątkowy, historyczną pomnik przyrody. Przez wieki, stając się miejscem legend, jej kolumny i filary, przypominające te z Chaussée des Géants, były źródłem inspiracji dla artystów m.in. dla pisarza Jules`a Verne`a, malarza Williama Turnera czy zespołu Pink Floyd.
Jaskinia Świętego Marcela - Ardèche
Jaskinia Świętego Marcela w Ardèche. Zdjęcie: © Pierrick Lemaret / Getty Images
Jaskinia Saint-Marcel, która została zaklasyfikowana jako Narodowe Dziedzictwo Naturalne w 1934 roku ze względu na swoje prehistoryczne skarby, znajduje się w Ardèche, na granicy z Gard we Francji. To jednocześnie jedno z najbardziej malowniczych miejsc tego typu w Europie. Jaskinia, ozdobiona malowidłami naskalnymi datowanymi na prawie 20 000 lat, ukrywa w swoim wnętrzu rozległe podziemne korytarze i sto hipnotyzujących basenów. Kaskadowe, kalcytowe baseny na dnie jaskini, stanowią unikalne zjawisko w Europie. Ogromne komnaty, takie jak Fontanna Dziewicy, Galeria Malarzy i Stół Królów, kaskadowe baseny i dziwne konkrecje to coś, co niezmienne zachwyca odwiedzających to miejsce turystów.
Jaskinia Skaftafell - Lodowiec na Islandii
Jaskinia Skaftafell - Lodowiec na Islandii. Zdjęcie: © Kevin Gorton / Getty Images
Naturalna jaskinia lodowa położona w Parku Narodowym Vatnajökull to jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w południowo-wschodniej Islandii. Zanurzone w gigantycznych i lodowatych wnętrznościach nieskończonego tunelu w odcieniach niebieskiego lub bieli jaskinia z ogromną ilością naturalnych otworów tworzy hipnotyzujące świetliki, przez które do jej wnętrza wpadają promienie słońca. Znajdująca się w wiecznej zmarzlinie jaskinia rozszerza się, eroduje lub tworzy nowe komory, zależnie od czasu i pory roku.
Padirac Gouffre - Francja
Padirac Guffre we Francji. Zdjęcie: © Christoph Gerigk / Towarzystwo Operacji Speleologicznych w Padirac
Pionowe drzwi, które zapadają się w ziemię, ukrywają zieloną jaskinię, wydrążoną dzięki cyrkulacji wody w skalistym masywie. Olbrzymia przepaść, osiągająca głębokość 103 metrów, zdaje się ukazywać wnętrzności Ziemi, oferując jednocześnie niezwykły spektakl. Na dnie monumentalnej jamy płynie turkusowa i krystaliczna podziemna rzeka. Gouffre de Padirac to wielka dziura w ziemi prowadząca do jaskini, podziemnej rzeki i jezior. Jest to jedna z najbardziej zachwycających atrakcji naturalnych francuskiego regionu Oksytania.
Materiał ukazał się oryginalnie na AD FR