Nagrody Property Design Awards rozdane. Oto laureaci tegorocznej edycji

Podczas trwającego w Katowicach festiwalu 4 Design Days ogłoszono zwycięzców plebiscytu Property Design Awards na najlepsze architektoniczne realizacje ubiegłego roku. Do kogo trafiły statuetki? Oto najlepsi z najlepszych!

Nagrody Property Design Awards rozdane. Oto laureaci tegorocznej edycji

Biblioteka Publiczna w Kraśniku projektu GK-Atelier. Zdjęcie: Grzegorz Wasylko / GK-Atelier

Laureaci Property Design Awards 2024

Wczoraj w Katowicach rozpoczął się długo wyczekiwany przez miłośników architektury, sztuki i dizajnu festiwal 4 Design Days. Wydarzeniu towarzyszyła uroczysta gala finałowa konkursu Property Design Awards, podczas której ogłoszono najlepsze polskie budynki oraz wnętrza minionego roku.

Oto pełna lista zwycięzców tegorocznej edycji Property Design Awards:

  • Kategoria Bryła – Hotel: Barcelo Warsaw Powiśle
  • Kategoria Bryła – Biurowiec: Lakeside w Warszawie
  • Kategoria Bryła – Obiekty publiczne: Dworzec Metropolitarny w Lublinie
  • Kategoria Bryła – Centrum handlowe: Fabryka Park w Katowicach
  • Kategoria Design – Wnętrza – Hotel: Grand Hotel w Łodzi
  • Kategoria Design – Wnętrza – Biuro: rewitalizacja biura Przedsiębiorstwa Energetyczne we Wrocławiu
  • Kategoria Design – Wnętrza – Obiekty publiczne: ex aequo Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku oraz Budynek Edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni
  • Kategoria Design – Wnętrza – Przestrzeń handlowo-usługowa: cocktail bar ToyStore w Katowicach
  • Kategoria Przestrzeń publiczna: Zagospodarowanie nabrzeży Jeziora Słupeckiego w Wielkopolsce

O dwóch nagrodzonych realizacjach – Dworcu Metropolitarnym w Lublinie oraz Bibliotece Publicznej w Kraśniku pisaliśmy już wcześniej.

Dworzec Metropolitarny w Lublinie zaprojektowała wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą pracownia Tremend. Lubelska realizacja jest jedną z najbardziej ekologicznych tego typu w Polsce.

W budowie Dworca i jego najbliższego otoczenia wykorzystano materiały przyjazne środowisku. Jest tu też dużo zieleni, która podlewana jest deszczówką. Na dachach wiat przystankowych zostały zamontowano panele fotowoltaiczne, natomiast chodnik wyłożono płytami antysmogowymi, które ograniczają zanieczyszczenie powietrza.

Dworzec Metropolitarny w Lublinie. Zdjęcie: Budimex

Dworzec Metropolitarny w Lublinie. Zdjęcie: Budimex

Z kolei drugi nagrodzony projekt – wnętrza Biblioteki Publicznej w Kraśniku, to miejsce, które z założenia ma być nie tylko „domem dla książek”, ale również przestrzenią, która ma zachęcać do budowania lokalnej społeczności.

Co ciekawe, architekci ze studia GK-Atelier, projektując nowy wystrój biblioteki, inspirowali się m.in. popularną na zachodzie ideą „trzeciego miejsca”. W jej myśli biblioteka jest miejscem kojarzącym się z czasem wolnym od pracy i obowiązków, czyli przestrzenią do spotkań i rozrywki. Oprócz tego, autorzy projektu podzielili wnętrza biblioteki w Kraśniku ze względu na trzy typy osobowości – znalazła się tu więc kameralna przestrzeń dla introwertyków, otwarta sala dla ekstrawertyków i łącząca te dwie koncepcje przestrzeń dla ambiwertyków.

biblioteka

Biblioteka Publiczna w Kraśniku. Zdjęcie: Grzegorz Wasylko / GK-Atelier

Czytaj więcej