Na obrzeżach wielkiego miasta zbudowali swoją oazę spokoju. We wnętrzach królują barwy ziemi

Inspirowana kultowymi projektami kalifornijskich domów, rezydencja w Australii zachwyca swoją ponadczasową elegancją i kojącą atmosferą. We wnętrzach dominuje stonowana kolorystyka i naturalne materiały. To oaza komfortu i spokoju dla czteroosobowej rodziny.

Zdjęcia Timothy Kaye. Producentka: Karine Monie
Na obrzeżach wielkiego miasta zbudowali swoją oazę spokoju. We wnętrzach królują barwy ziemi

Właściciele maja do dyspozycji ogród z basenem. Zdjęcie: Zdjęcie: Timothy Kaye

Wszystkie ręce na pokład

Jesteśmy w Woodlands, malowniczej okolicy na obrzeżach miasta Perth. Woodlands słynie z licznych parków, jezior i spokojnej atmosfery – to idealne miejsce dla rodzin i osób, które chcą odpocząć od miejskiego hałasu. To właśnie dlatego właściciele domu, o którym dziś chcemy wam opowiedzieć, postanowili osiąść tu ze swoimi dziećmi.

By stworzyć dla siebie przytulny i wygodny w użytkowaniu, ale jednocześnie elegancki i ponadczasowy „dom na zawsze”, inwestorzy zebrali zespół specjalistów: Dorian Morelli zaprojektował dom, który wybudowała ekipa Formview Building. Nickolas Gurtler zajął się projektowaniem wnętrz, a Tristan Peirce ogrodu i zieleni wokół domu. Całość zajęła aż 6 lat, ale efekty są spektakularne.

ok

Widok na dom od strony ulicy. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Basen. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Balkon na piętrze. Zdjęcie: Timothy Kaye

Inspiracje ze słonecznej Kalifornii

Projektując dom i wnętrza, architekci opierali się na trzech kultowych posiadłościach z Los Angeles: Stahl House (proj. Pierre Koening), Schindler House (proj. Rudolph M. Schindler) i rezydencji Sheats-Goldstein (proj. John Lautner). Jak wyjaśnia architekt wnętrz Nickolas Gurtler, każdy z tych budynków znajduje się na wzgórzu, a więc tak jak australijska posiadłość. Ponadto, trzy kalifornijskie domy znane są ze swojej ponadczasowości, niewymuszonego szyku i kreatywnego wykorzystania betonu.

- Drewno skontrastowane z betonem w domu Schindlera oraz posiadłości Sheats-Goldstein zainspirowało podczas projektowania kuchni oraz pozostałych pomieszczeń, natomiast doskonałe wkomponowanie basenu i ogrodu w przestrzeń domową, które podpatrzyliśmy w domu Stahl, pozwoliło lepiej zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie naszych klientów – mówi Nickolas Gurtler.

ok

Salon z lamelami ściennymi. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Sypialnia master. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Drewniany stół w jadalni. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Kuchnia z wyspą. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Wanna wolnostojąca w łazience. Zdjęcie: Timothy Kaye

Naturalne materiały i barwy ziemi

We wnętrzach dominuje stonowana kolorystyka inspirowana barwami ziemi. Są tu francuskie szarości, rześkie biele, głębokie szarości i brązy. Nie zabrakło też miejsca na zieleń w różnych odcieniach, od oliwkowej po butelkową, a także odrobiny czerwieni. Kolory inspirowane paletą ziemi są ponadczasowe i pasują praktycznie wszędzie, a przy okazji ocieplają wnętrza i świetnie łagodzą moc takich materiałów jak metal czy beton.

Projektując wnętrza willi, Gurtler postawił przede wszystkim na eleganckie i ponadczasowe materiały takie jak kamień, drewno, biały wenecki tynk, beton, stal, chrom czy nikiel. By osiągnąć równowagę i zachować ciepły, przytulny charakter wnętrz, surowe i „chłodniejsze” materiały architekci połączyli z miękkimi tkaninami, jasnym drewnem lub wyrazistszą barwą.

ok

Umywalka z czarnego kamienia. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Biało-czarna łazienka. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Przeszklony korytarz. Zdjęcie: Timothy Kaye

ok

Pokój utrzymany w ciepłych brązach. Zdjęcie: Timothy Kaye

Zobacz też:


Czytaj więcej