Muzeum Pergamońskie w Berlinie. Kiedy otwarcie? Co warto zobaczyć?

W Muzeum Pergamońskim w Berlinie od października 2023 roku trwa generalny remont i placówka jest zamknięta dla odwiedzających. Kiedy będzie można ponownie zobaczyć Ołtarz Zeusa czy Bramę Isztar? Znamy datę otwarcia Muzeum Pergamońskiego.

Muzeum Pergamońskie w Berlinie. Kiedy otwarcie? Co warto zobaczyć?

Brama Isztar - detal. Zdjęcie: Unsplash / Corbin Mathias

Muzeum Pergamońskie – kiedy otwarcie?

Ze względu na niezbędny remont Muzeum Pergamońskiego, władze placówki podjęły decyzję o jej zamknięciu muzeum 23 października 2023 i rozpoczęciu prac remontowych. Generalny remont ma potrwać łącznie 14 lat, czyli do 2037 roku.

Nie oznacza to jednak, że Muzeum Pergamońskie będzie zamknięte przez cały ten czas. Prace remontowe będą przeprowadzane etapami – pierwszy z nich już się rozpoczął i objął skrzydła muzealne, w których znajdują się najsłynniejsze zabytki berlińskiego muzeum, a więc Ołtarz Zeusa, brama targowa z Miletu, brama Isztar oraz fasada pałacu Mszatta.

Kiedy nastąpi ponowne otwarcie Muzeum Pergamońskiego? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sale ze słynnymi zabytkami Starożytności zostaną ponownie udostępnione zwiedzającym wiosną 2027 roku.

Najwięcej uwagi wymaga południowe skrzydło Muzeum Pergamońskiego. Ta część budynku pochodzi z początku XX wieku i jest w tak złym stanie konstrukcyjnym, że zupełnie nie nadaje się do zwiedzania i organizacji wystaw. Skrzydło Południowe Muzeum Pergamońskiego zostanie oddane do użytku dopiero w 2037 roku.

Muzeum Pergamońskie – Panorama

Ma czas remontu Muzeum Pergamońskiego, naprzeciwko budynku powstał tymczasowy pawilon wystawowy, w którym prezentowana jest wystawa „Panorama”. Projekt stworzony przez Yadegara Asisi przenosi nas do roku 129 n.e. i ukazuje starożytne miasto Pergamon.

Na wystawie możemy zobaczyć blisko 80 artefaktów z Kolekcji Starożytności Muzeum Pergamońskiego, w tym część fryzu z Ołtarza Zeusa, a także liczne rekonstrukcje – zarówno fizycznych przedmiotów, jak i komputerowe obrazy starożytnego miasta.

W poniedziałki „Panorama” jest zamknięta, a od wtorku do niedzieli można ją zwiedzać w godzinach 10-18. Bilet normalny kosztuje 14 euro, natomiast ulgowy 7 euro.

ok

Tymczasowa siedziba Muzeum Pergamońskiego z wystawą "Panorama". Zdjęcie: Unsplash

Muzeum Pergamońskie – Ołtarz Zeusa

Wielki Ołtarz Zeusa, nazywany też Ołtarzem Pergamońskim to jeden z najsłynniejszych zabytków sztuki starożytnej w zbiorach Muzeum Pergamońskiego. Wolnostojący ołtarz wzniesiono w latach 180-160 p.n.e. w Pergamonie. Na jego fryzie umieszczono sceny gigantomachii, czyli walki bogów olimpijskich z gigantami. Fragmenty ołtarza, płyty pokryte płaskorzeźbami, odkryli podczas wykopalisk w XIX wieku niemieccy archeolodzy. Elementy przewieziono do Berlina, a ołtarz zrekonstruowano w latach 1911-1930.

ok

Rekonstrukcja Ołtarza Zeusa w Muzeum Pergamońskim w Berlinie. Zdjęcie: Wikimedia Commons / Jan Mehlich

Muzeum Pergamońskie – Brama Isztar

W Muzeum Pergamońskim znajduje się również słynna Brama Isztar z Drogą Procesyjną Babilonu. Poświęcona bogini Isztar brama miejska została wzniesiona za panowania króla Nabuchodonozora II w 569 roku p.n.e. Ulokowana od północy, otwierała drogę procesyjną, która ciągnęła się aż do świątyni boga Marduka. Brama oblicowana była glazurowaną cegłą w kolorze niebieskim i ozdobiona wizerunkami zwierząt symbolizujących babilońskie bóstwa.

ok

Rekonstrukcja Bramy Isztar w Muzeum Pergamońskim. Zdjęcie: Wikimedia Commons / Joy of Museums


Czytaj więcej