Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl wojna Artura Grottgera, 16 stycznia – 16 czerwca 2024
Cykl rysunków Artura Grottgera (1837-1867) zatytułowany „Wojna” to obok „Pocztu królów polskich” Jana Matejki i „Panoramy Racławickiej” jednym ze skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na wystawie zobaczyć można 11 rysunków z cyklu „Wojna” ukazujących uniwersalną wizję okrucieństwa i konsekwencji wynikających z wojny.
Od denara do złotówki. Monety ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, 13 lutego – 1 września 2024
Na tej kameralnej wystawie zobaczymy polskie monety znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród eksponatów znajdą się m.in. średniowieczne denary wiązane z Bolesławem Śmiałym i Bolesławem Krzywoustym, półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie, gdańskie, złote dukaty, monety z okresu powstania listopadowego, monety próbne z czasów II Rzeczypospolitej i PRL-u, a także projekty monet z dwudziestolecia międzywojennego.
Dukat koronny Zygmunta III Wazy z 1628 r. z mennicy w Bydgoszczy. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Etnograficzne: Rzeczy przysposobione, 17 lutego – 25 sierpnia 2024
Jaki jest stosunek mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują się przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Odwiedzający będą mieli szansę zobaczyć wyjątkowe fotografie Łukasza Skąpskiego oraz przedmioty wypożyczone od osób prywatnych, mieszkańców Wrocławia i Szczecina. Ciekawym elementem wystawy będą również fragmenty wywiadów z mieszkańcami tych dwóch miast, prowadzone w latach 2019-2022.
Wystawa "Rzeczy przysposobione". Zdjęcie: Łukasz Skąpski
Impresje. Młodzi o sztuce dawnej, 19 marca – 19 maja 2024
To pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych wrocławian, którzy wcielili się w rolę kuratorów sztuki. Z kolekcji Muzeum Narodowego wybrali blisko 70 dzieł sztuki i do części z nich stworzyli teksty literackie, które również zostaną zaprezentowane. Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytania, co myślą, jak czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie i czego poszukują w sztuce dawnej. Wśród wybranych przez nich dzieł znajdą się m.in. prace Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego czy Jana Matejki.
Bronisława Rychter-Janowska "Karnawał wenecki". Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera, 14 maja – 1 września 2024
Przekazany w kwietniu 2022 roku dar Haliny Pfeffer- -Oberländer dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest doskonałą okazją do prześledzenia skomplikowanej i różnorodnej drogi artystycznej jej męża, Marka Oberländera. Starannie wyselekcjonowane prace, z liczącego blisko 500 obiektów przekazu, pozwolą przeanalizować twórcze niepokoje artysty, skutkujące niezliczoną liczbą rysunków – studiów nad formą, kolorem, motywem. Wśród nich znajdzie się wcześniej nieznany cykl „Korzenie”, barwne impresje z Prowansji, abstrakcyjne kompozycje z motywem oka, abstrakcje geometryczne. Prezentację uzupełni 7 obrazów z kolekcji malarstwa współczesnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które tematyką domykają tytułowe poszukiwania artysty.
Marek Oberländer "Portret Kici", 1965. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot, 18 czerwca – 25 sierpnia
Joanna Hawrot to uznana polska projektantka, kostiumografka i artystka wizualna. To pierwsza tak duża wystawa tej twórczyni łącząca świat mody, sztuki i designu. Na 370 metrach kwadratowych, wśród scenografii złożonej z 18000 metrów tkaniny Joanna Hawrot zaprezentuje autorskie kolekcje kimon zainspirowanych pracami wybranych artystów: Pawła Bownika, Angeliki Markul i Maurycego Gomulickiego oraz Soni Hensler.
Joanna Hawrot. Zdjęcie: Budzik Studio
Pawilon Czterech Kopuł: Maria Pinińska-Bereś. Retrospektywa, 7 lipca – 13 października 2024
Wielka monograficzna wystawa słynnej polskiej artystki współczesnej. Maria Pinińska-Bereś (1931–1999) uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej sztuki XX wieku. Celem prezentacji jest ugruntowanie znajomości twórczości artystki na arenie międzynarodowej i osadzenie jej w znaczący sposób w historii sztuki. Zdaniem kuratorów wystawy twórczość Pinińskiej-Bereś wzbogaca rozumienie sztuki lat 60. i 90. XX w. oraz jej kluczowych tematów takich jak performatywność, „forma i nie-forma”, (nie)prezentacja kobiecości/ feminizmu, ale także wrażliwość ekologiczna i współistnienie transludzkie.
Maria Pinińska-Bereś "Maszynka miłości", 1969. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Skarb Średzki. Legendy i mity, 1 października – 29 grudnia 2024
Skarb odnaleziony przypadkowo w 1988 roku w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych, podczas prac budowlanych. Zespół unikatowych średniowiecznych klejnotów królewskich i cesarskich, pochodzących prawdopodobnie ze skarbca władcy Czech Karola IV, będący zastawem za udzieloną pożyczkę, został ukryty w połowie XIV w. i pozostawał nieznany przez ponad 600 lat. Na obrzeżu prowadzonych wokół Skarbu Średzkiego badań naukowych powstawały przez lata teorie, legendy i osobliwa „mitologia”, która sama w sobie jest fascynującym tematem z zakresu kultury i historii. Ona właśnie będzie tematem tegorocznej prezentacji, która obejmie nie tylko same niezwykłe zabytki Skarbu ze ślubną koroną królewską na czele, ale też dokumenty, artykuły prasowe, relacje i fotografie
Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna we wnętrzach dobry PRL, 8 października 2024 – 2 lutego 2025
Kameralna (choć składająca się aż z blisko 250 obiektów) wystawa prezentuje kolekcję porcelany Tomasza Dziewickiego. W jej skład wchodzą wszystkie zaprojektowane na przełomie lat 50. i 60., a także i w dobie lat 70. XX wieku figurki porcelanowe, które wytwarzane były w polskich fabrykach porcelany, zwłaszcza w najstarszej polskiej wytwórni w Ćmielowie.
Mieczysław Naruszewicz "Dudek", 1958, Zakład Porcelany Stołowej „Ćmielów” w Ćmielowie. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Będąc we Wrocławiu, warto odwiedzić również Muzeum Architektury. Na wystawie „Kształt marzeń” (do 31 marca) można zapoznać się z projektami futurystycznych budowli Witolda Lipińskiego, autora m.in. słynnego obserwatorium na Śnieżce. Z kolei wystawa „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” (do 21 kwietnia) prezentuje rysunki, projekty i modele budowli, które mogły powstać w międzywojennym Wrocławiu.