Muzeum Narodowe we Wrocławiu pochwaliło się nowymi obrazami. To dzieła Boznańskiej i Meli Muter

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Narodowe we Wrocławiu wzbogaciło swoją kolekcję o kilka nowych obiektów. W instytucji będzie można niedługo zobaczyć m.in. obrazy Meli Muter i Olgi Boznańskiej.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu pochwaliło się nowymi obrazami. To dzieła Boznańskiej i Meli Muter

Prace Meli Muter i Olgi Boznańskiej trafiły do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Mela Muter i Olga Boznańska w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu pochwaliło się nowo zakupionymi obrazami. Prace zasilą trzy wystawy stałe: Sztuki polskiej XVII-XIX w., Sztuki europejskiej XV-XX w. i Kolekcji sztuki polskiej II poł. XX i XXI w.

- Muzeum Narodowe we Wrocławiu wzbogaciło się o wyjątkowo cenne dzieła sztuki, w tym artystów, których prac do tej pory nie miało w swojej kolekcji. Te nowo pozyskane dzieła sztuki będą ozdobą naszej kolekcji i z pewnością sprawią wielką radość naszym gościom muzealnym – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Muzeum zakupiło 4 obrazy oraz 1 płaskorzeźbę. Dzieła pochodzą z prywatnych kolekcji polskich i zagranicznych – wyjątkiem jest obraz Lampiego, który zakupiono w domu aukcyjnym.

Jakie obrazy będzie można niedługo zobaczyć we wrocławskim muzeum?

„Portret Henri Pierre’a Roche” autorstwa Olgi Boznańskiej to wyjątkowe dzieło, które z pewnością przyciągnie do muzeum nie tylko miłośników twórczości genialnej artystki.

Obraz przedstawiający pisarza i krytyka artystycznego awangardy paryskiej z przełomu XIX i XX wieku powstał w szczytowym okresie twórczości Boznańskiej.

olga boznańska

Olga Boznańska "Portret Henri Pierre’a Roche", 1903. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Kolejnym dziełem, które zasili wystawę stałą Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest „Martwa natura z rybami” namalowana w latach 20. XX wieku przez Melę Muter.

Obok Boznańskiej i Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej Mela Muter uznawana jest za jedną z najciekawszych polskich malarek przełomu XIX i XX wieku.

„Martwa natura z rybami” ze swoimi gęsto kładzionymi, mięsistymi plamami barwnymi, pełna jest nie tylko wyrafinowanych, kolorystycznych niuansów, ale również intensywnych, nasyconych barw.

mela muter

Mela Muter "Martwa natura z rybami", lata 20. XX w. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ciekawą pozycją jest również „Portret Kazimiery ze Skoraszewskich Żółtowskiej” autorstwa Franciszka Ksawerego Lampiego.

Ojciec artysty był malarzem na dworze króla Stanisława Augusta. Franciszek Ksawery sam uczył się fachu od ojca, a w późniejszym czasie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu.

Od 1815 roku Lampi mieszkał i tworzył głównie w Warszawie, a największym zainteresowaniem cieszyły się jego portrety, krajobrazy i sceny pasterskie oraz mitologiczne.

Na zakupionym przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu portrecie Lampi uwiecznił szlachciankę, Kazimierę ze Skoraszewskich Żółtowską. Co ciekawe, Lampi namalował również portret jej córki – Magdaleny (Niny), który obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

lampi

Franciszek Ksawery Lampi „Portret Kazimiery ze Skoraszewskich Żółtowskiej”, 1825. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ostatnim obrazem, który trafił do zbiorów wrocławskiego muzeum jest „Martwa natura z naczyniami i owocami”. Dzieło autorstwa barokowego hiszpańskiego malarza Antonia Ponce powstało ok. 1650 r.

Warto też wspomnieć o płaskorzeźbie „Akty wiązane” (1936-37) Henryka Wicińskiego, jednego z założycieli słynnej Grupy Krakowskiej. Praca przedstawiająca kobiece sylwetki to jedna z niewielu rzeźb Wicińskiego, które przetrwała wojenną zawieruchę.

Czytaj więcej