Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Nowa siedziba MSN-u zaprojektowana przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners mieści się w samym centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 103. Obecnie trwają prace porządkowe, mające na celu przygotowanie budynku do odbioru, w tym zabezpieczanie podwieszanej fasady z białego betonu architektonicznego barwionego w masie. Warto zaznaczyć, że tego typu fasada jest pierwszą w Polsce i w Europie! Wewnątrz budynku montowane są obecnie ostatnie posadzki, oświetlenie, wyposażenie łazienek oraz stała zabudowa biur i czytelni.
Zielono zrobiło się również na forum, czyli wspólnej przestrzeni pomiędzy MSN-em i przyszłą siedzibą TR Warszawa. Posadzono tam jedenaście wysokich drzew, glediczji trójcierniowych, które będą osłaniać muzealny plac widoczny od placu Defilad. Zacienione forum wraz z przeszklonym parterem muzeum docelowo ma służyć jako miejsce spotkań warszawiaków. To tam, w otwartej dla wszystkich części będzie działać kawiarnia, księgarnia i audytorium.
Widok klatki schodowej w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. Marta Ejsmont
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Świętokrzyskiej. Fot. Marta Ejsmont
Wydarzenia towarzyszące otwarciu Muzeum
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie otworzy swoje podwoje dla gości już w piątek 25 października. W dniu otwarcia oraz pierwszych tygodniach działania MSN-u w nowym budynku będzie można zobaczyć wielkoskalowe rzeźby i instalacje polskich i światowych artystek, m.in. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Sandry Mujingi czy Cecilii Vicuñi. Wszystkie prace pochodzą z gromadzonej przez 20 lat muzealnej kolekcji. Prezentacja prac polskich i światowych artystek będzie zapowiedzią pierwszej wystawy kolekcji MSN-u, której wernisaż zaplanowano na 21 lutego 2025 roku.
Sandra Mujinga, Ghosting, 2019, kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. installation view, Kunsthal Charlottenborg, Copenhagen (Denmark), 2019
Osoby, które będą chciały się dowiedzieć więcej o samym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, będą mieć okazję podczas otwarcia. O powstaniu gmachu muzeum i jego tajemnicach opowie autor projektu, architekt Thomas Phifer.
Przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie działać również kino. W repertuarze znajdą się m.in. europejski arthouse, kino gatunkowe, filmy artystek i artystów, dokumenty i animacje. Będą także organizowane spotkania z twórcami i ekspertami. Program wydarzeń Kinomuzeum obejmie przeglądy filmowe, towarzyszące wystawom prezentowanym w Muzeum, festiwale, retrospektywy i przeglądy tematyczne oraz bogatą ofertę edukacyjną dla osób w każdym wieku.
Alina Szapocznikow, Przyjaźń, 1953-1954, kolekcja prywatna. Fot. DESA Unicum
Zobacz też:
- Sztuka czas start! Oto 9 najciekawszych wystaw w Polsce w 2024 roku
- 13 wystaw w Polsce i Europie, które musisz zobaczyć w te wakacje. Łempicka, impresjoniści, Kandinsky
- 7 wystaw w Londynie, których nie możesz przegapić w 2024