Czym są wariegacje u roślin?
Wariegacje to najczęściej białe, kremowe lub kremowo-różowe wybarwienia na powierzchni liści. Powstają w wyniku mutacji, która zachodzi w komórkach roślin odpowiedzialnych za produkcję chlorofilu. W wyniku mutacji roślina traci zdolność do produkcji zielonego barwnika, co skutkuje częściowym albinizmem rośliny.
Mutacje spontaniczne są rzadkością, dlatego okazy w typie variegata są na rynku kolekcjonerskim tak bardzo pożądane. Niestety, to co dla nas jest oryginalnie wybarwionym liściem, dla rośliny jest wyzwaniem. Dlatego, decydując się na roślinę z wariegacjami należy zapewnić jej odpowiednie warunki i przede wszystkim większą ilość światła słonecznego, które pomoże w procesie fotosyntezy.
Zbliżenie na liść monstery variegaty. Zdjęcie: Unsplash / Feey
Monstera variegata – uprawa
Monstera variegata, a właściwie monstera deliciosa variegata to roślina pochodząca z terenów Ameryki Środkowej. Będąc kuzynką dobrze znanej monstery dziurawej, ma bardzo zbliżone do niej wymagania pielęgnacyjne. Jak uprawiać monsterę variegatę?
Po pierwsze – podłoże. Po zakupie monstery variegaty warto ją przesadzić do nowego podłoża. Monstera najlepiej czuje się w tzw. bigosie, czyli mieszance zawierającej torf, chipsy kokosowe, perlit, keramzyt i pumeks. Przepuszczalne podłoże zapewnia korzeniom dostęp do tlenu i jednocześnie pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgoci.
Ponieważ monstera jest rośliną płożącą, która w naturalnym środowisku lubi piąć się po drzewach, warto już zawczasu pomyśleć o odpowiedniej podporze. Tu świetnie sprawdzi się kijek bambusowy lub inna podpórka.
Kolejnym istotnym aspektem uprawy monstery variegaty jest stanowisko. Ze względu na wariegacje roślina potrzebuje więcej światła, dlatego warto ustawić ją w miejscu, do którego docierają duże ilości światła rozproszonego. Świetnie sprawdzą się tu okna od strony południowej lub zachodniej.
Jak podlewać monsterę variegatę? Monstera variegata poradzi sobie z okazjonalnym przesuszeniem, jednak dużo gorzej zniesie przelanie. Nadmiar wody zalegającej w doniczce może przyczynić się do gnicia korzeni i powstawania chorób grzybowych.
Czy monstera variegata jest trująca? Podobnie jak inne monstery, odmiana z wariegacjami również jest trująca dla zwierząt i ludzi. Na liście popularnych roślin doniczkowych, które są trujące, zwłaszcza dla czworonogów, są m.in. alokazja, strelicja królewska, figowiec benjamina czy skrzydłokwiat.
Monstera variegata – cena, gdzie kupić?
Jeśli szukamy monstery variegaty lub innych odmian monster, najlepiej udać się do sklepu z roślinami, który specjalizuje się w gatunkach kolekcjonerskich lub sprawdzić ofertę internetowych sklepów roślinnych. Okazy z naprawdę imponującymi wariegacjami można też znaleźć na aukcjach online.
Ile kosztuje monstera variegata? Cena monstery variegaty zależy od wielu czynników, m.in. producenta, sklepu czy rozmiaru. Jej ceny zaczynają się od 90 zł i mogą osiągać nawet kilkaset złotych.