Monstera deliciosa bez tajemnic. Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie monstery dziurawej

Monstera deliciosa to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. To tropikalne pnącze zachwyca nie tylko imponującymi liśćmi z charakterystycznymi dziurami, ale również wytrzymałością i niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Jak uprawiać monsterę dziurawą, by szybko i zdrowo rosła? Podpowiadamy!

Monstera deliciosa bez tajemnic. Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie monstery dziurawej

Monstera deliciosa (monstera dziurawa) pochodzi z terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Zdjęcie: Pexels / Djaheda Richers

Monstera dziurawa – popularne pnącze do domu

Monstera deliciosa, czyli monstera dziurawa to pnącze pochodzące z tropikalnych terenów Ameryki Środkowej i Południowej. W warunkach naturalnych rośnie w niższych partiach lasów deszczowych, gdzie za pomocą korzeni powietrznych przyczepia się do pni drzew, próbując uzyskać dostęp do światła słonecznego i wody.

Monstera deliciosa rośnie dość szybko – w lasach tropikalnych możemy odnaleźć ogromne monstery o wysokości 20 m. W naszych domowych warunkach roślina zazwyczaj osiąga wysokość ok. 2 m.

Wysokość monstery możemy regulować, przycinając jej łodygi. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie rośliny w stabilny palik, po którym będzie mogła się piąć.

Korzenie powietrzne monstery

Charakterystycznym elementem u monstery dziurawej oprócz sercowatych, podziurawionych liści są korzenie powietrzne. Im roślina jest starsza, tym ma ich więcej. Eksperci odradzają przycinania korzeni powietrznych – lepszym pomysłem jest skierowanie ich do doniczki (jeśli są zbyt długie).

Korzenie powietrzne monstery pomagają roślinie pobierać wodę i składniki odżywcze, a także pełnią funkcję naturalnej podpory, stabilizując monsterę, by mogła swobodnie rosnąć.

monstera

Monstera deliciosa. Zdjęcie: Pexels / Ahmed

Monstera deliciosa – uprawa

Monstera deliciosa jest rośliną o niewielkich wymaganiach, która potrafi wybaczyć wiele błędów pielęgnacyjnych. Doskonale więc sprawdzi się jako roślina dla początkujących. Mimo to warto poznać preferencje monstery dziurawej, by zapewnić jej jak najlepsze warunki do zdrowego wzrostu i rozwoju.

W jakim miejscu postawić monsterę?

Monstera dziurawa w swoim naturalnym środowisku ma całkiem dobry i stały dostęp do światła, dlatego w warunkach domowych również preferuje jasne stanowisko. Najlepsze miejsce dla monstery to wystawa wschodnia lub zachodnia.

Monstera deliciosa nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ zbyt intensywne światło może poparzyć jej liście. Dużo bezpieczniejsze dla monstery jest światło rozproszone.

Czy monstera może rosnąć w cieniu? Monstera dziurawa nie boi się okazjonalnego zacienienia, jednak w bardzo ciemnym pomieszczeniu może przestać rosnąć. Im ciemniejsze stanowisko, tym liście monstery są mniejsze i pozbawione charakterystycznych dziur. Dlatego wybierając stanowisko dla monstery, warto w miarę możliwości ustawić doniczkę w miejscu, gdzie bez problemu dociera światło dzienne.

monstera

Monstera deliciosa. Zdjęcie: Pexels / Ahmed

Jaka ziemia do monstery?

Kolejną istotną kwestią w uprawie monstery dziurawej jest przesadzenie jej do odpowiedniego podłoża. Jakie podłoże do monstery sprawdzi się najlepiej? Z pewnością musi być ono przepuszczalne.

W sklepach możemy znaleźć gotowe mieszanki i podłoża do monster, ale jeśli wolimy, możemy przygotować je samodzielnie. Co powinno znaleźć się w podłożu do monstery dziurawej? Taka mieszanka powinna zawierać ziemię uniwersalną wymieszaną z perlitem, torfem, chipsami kokosowymi lub korą kokosową. Sprawdzi się również keramzyt i piasek.

Jak podlewać monsterę?

Monstera deliciosa dużo lepiej znosi okazjonalne przesuszenie niż przelanie. Gdy zbyt obficie będziemy ją podlewać, może to doprowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych.

By tego uniknąć, warto przed każdym podlaniem sprawdzić palcem lub drewnianym patyczkiem wilgotność podłoża. Jeśli na głębokości kilku centymetrów ziemia jest sucha, można roślinę podlać. Jeśli podłoże jest mokre, warto poczekać z podlaniem kilka dni.

monstera

Różne odmiany monster. Zdjęcie: Pexels / rmyssc

Temperatura i wilgotność powietrza

Monstera preferuje umiarkowaną temperaturę. Roślina idealnie odnajdzie się więc w temperaturze pokojowej, czyli między 18 a 25 stopni Celsjusza. Latem monstera dziurawa zniesie większe temperatury (ok. 30 st. C.), ale zimą warto pilnować, by temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi monstera nie spadła poniżej 13 stopni.

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, to podobnie jak inne rośliny o tropikalnym rodowodzie, monstera dziurawa preferuje wilgotność powietrza na poziomie 50% wzwyż. Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt niska, możemy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub rozłożyć wokół rośliny miseczki z wodą, która parując, nawilży powietrze.

Jak podeprzeć monsterę?

Już na etapie przesadzania należy włożyć do doniczki palik modułowy, który zapewni monsterze stabilną podporę, dzięki czemu będzie mogła swobodnie rosnąć.

Jaki palik do monstery wybrać? Dobrą opcją są paliki modułowe z wypełnieniem z mchu Sphagnum. Taki palik zapewni roślinie warunki zbliżone do naturalnych. Innym popularnym wyborem są paliki wykonane z mocnego PCV owinięte włóknem kokosowym.

monstera

Monstera deliciosa. Zdjęcie: Pexels / Avonne Stalling

Jak przesadzić monsterę?

Eksperci radzą, by młode monstery przesadzać raz w roku, na wiosnę. Starsze okazy rzadziej – raz na dwa, trzy lata.

Przesadzanie monstery nie jest trudne. Gdy kupujemy monsterę dziurawą w sklepie, warto ją od razu przesadzić, ponieważ w większości przypadków roślina znajduje się w podłożu produkcyjnym, które na dłuższą metę nie zapewni monsterze dogodnych warunków do wzrostu.

Wybierając doniczkę do monstery, należy upewnić się, że od spodu ma ona otwór drenażowy, który pozwoli na swobodne odprowadzanie nadmiaru wody. Nowa doniczka powinna też być o kilka centymetrów większa od dotychczasowej – tak, by pomieścić system korzeniowy.

Na dno doniczki warto wysypać warstwę keramzytu i nie zapomnieć o paliku lub innej podporze. Umieszczając monsterę w nowej doniczce, należy robić to ostrożnie, by nie uszkodzić warstwy korzeniowej oraz korzeni powietrznych.

Monstera – rozmnażanie

Jak rozmnożyć monsterę? Najprostszą metodą jest ukorzenienie monstery w wodzie. Proces rozpoczynamy odcinając sadzonkę wierzchołkową z 3 liśćmi i przynajmniej jednym korzeniem powietrznym. Sadzonkę tniemy pod węzłem, czyli miejscem, z którego wyrasta liść.

Następnie sadzonkę monstery wkładamy do naczynia z wodą. Możemy dodać do niej węgiel aktywny lub – dla przyspieszenia procesu – specjalny ukorzeniacz. Gdy sadzonka puści korzenie, można przesadzić ją do nowej doniczki.

Ukorzenianie przebiega szybciej przy temperaturze 23-26 stopni, z tego powodu wielu ekspertów radzi, by z rozmnażaniem monstery zaczekać do wiosny lub lata.

Monstera deliciosa variegata. Zdjęcie: Pexels / Putu Wahyu Pebri Nanda

Czy monstera jest trująca?

Monstera jest trująca dla zwierząt i ludzi. We wszystkich częściach rośliny (oprócz jadalnych owoców) znajduje się trujący sok zawierający duże ilości szczawianu wapnia. To naturalny mechanizm obronny monstery, który chroni ją przed roślinożercami.

Jeśli więc mamy w domu ciekawskiego kota lub psa, który lubi podgryzać rośliny, warto ustawić doniczkę z monsterą w miejscu niedostępnym dla zwierząt i małych dzieci.

Monstera – odmiany

Monstera deliciosa nie jest jedyną monsterą, która podbiła serca miłośników roślin. W sklepach znajdziemy również inne odmiany, które zachwycają kształtem liści oraz ich wybarwieniem (wariegacją).

Do najpopularniejszych odmian monstery należą:

  • Monstera adansonii ‘Monkey Mask’- charakteryzuje się małymi, ale bardzo mocno podziurawionymi liśćmi o pełnych brzegach
  • Monstera deliciosa variegata – odmiana popularnej monstery dziurawej, ale z białymi liśćmi lub cętkami w jasnym kolorze
  • Monstera deliciosa ‘Thai Constellation’ – nazwa tej odmiany wzięła się od kremowego wybarwienia liści przypominającego gwiezdne konstelacje
  • Monstera dubia – rzadki gatunek monstery z liśćmi pokrytymi siecią nerwów w srebrnym kolorze

monstera

Wariegacje na liściach monstery. Zdjęcie: Pexels / Huy Phan

Warto też wspomnieć o roślinie nazywanej „monsterą oszukaną” lub monsterą minima. Ta roślina o łacińskiej nazwie rhaphidophora tetrasperma, mimo że nie należy do rodziny monster, to do złudzenia ją przypomina. Rhaphidophora tetrasperma ma podłużne liście o bardzo głębokich wcięciach, które są bardzo podobne do liści monstery dziurawej.

Może cię zainteresować:

  1. Zamiokulkas – żelazna roślina, która wiele wybacza. Ekspert radzi, jak o nią zadbać
  2. Jak dbać o skrzydłokwiat? Wskazówki dotyczące pielęgnacji i przesadzania
  3. Dracena – najlepsze gatunki do uprawy w domu, odmiany, podlewanie, pielęgnacja
  4. Jak uratować przelaną roślinę? Kryzysowy poradnik krok po kroku

Czytaj więcej