Mieszkanie w Hiszpanii inspirowane scenografią z filmu „Biedne istoty” i holenderskimi pejzażami

Nieoczywisty i pełen zaskakujących rozwiązań. Taki jest apartament w hiszpańskim Costa Blanca, który zaprojektowała Kristina Busko. Wnętrza zainspirowała m.in. scenografia z głośnego filmu Yorgosa Lanthimosa „Biedne istoty” i holenderska sztuka z XVI i XVII wieku.

Zdjęcia Zasoby Studio
Mieszkanie w Hiszpanii inspirowane scenografią z filmu „Biedne istoty” i holenderskimi pejzażami

Projekt wnętrz i stylizacja: Kristina Busko Design, Zdjęcie: Zasoby Studio

Nieskrępowana kreatywność

Mieszkanie zlokalizowane przy słonecznym Costa Blanca nad Morzem Śródziemnym to miejsce, w którym klasyka łączy się ze współczesnością i futurystycznymi formami. Projektantka umiejętnie operuje tu kiczem, na który spogląda z przymrużeniem oka. We wnętrzach nie brakuje też nawiązań do scenografii „Biednych istot”, gdzie zabawa formą i estetyczna frywolność są na pierwszym miejscu. Złożony i wielowątkowy mariaż klasyki ze współczesnością w hiszpańskim mieszkaniu to z kolei zasługa fascynacji Kristiny Busko malarstwem holenderskim XVI i XVII wieku.

Mieszkanie znajduje się przy malowniczym Costa Blanca. Zdjęcie: Zasoby Studio

Lustrzane fronty w łazience optycznie ją powiększają. Zdjęcie: Zasoby Studio

Kristina Busko. Zdjęcie: Zasoby Studio

- Tutaj nie ma przypadkowych form – mówi architektka. Każdy nawet najmniejszy element czy dodatek został dokładnie przemyślany. Unikatowe artefakty, które zdobią mieszkanie jak meksykańskie maski z XX wieku czy XIX-wieczne chińskie wazony w sypialni pochodzą z kolekcji Carlosa Solera, właściciela galerii Soca Art.

W przestronnym salonie z kolei znajdziemy obiekty polskich twórców – m.in. rzeźby Oskara Zięty, krzesła Matiego Sipiory i granatową konsolę z czeczoty z diamentowym szlifem od Bruni Design. W kuchni utrzymanej w klasycznym stylu uwagę zwraca hiszpański, pozyskiwany lokalnie kamień, a także uchwyty pokryte 24-karatowym złotem. Obraz „Words are powerful” autorstwa Kristiny Busko zdobi ścianę przy rolecie zaprojektowanej przez polską firmę Chumico.

W salonie znajdziemy m.in. rzeźby Oskara Zięty. Zdjęcie: Zasoby Studio

Granatowa konsola to również projekt polskiej pracowni. Zdjęcie: Zasoby Studio

Kuchenny stół z krzesłami Poodle Matiego Sipiory. Zdjęcie: Zasoby Studio

W kuchni wykorzystano pozyskiwany lokalnie kamień. Zdjęcie: Zasoby Studio

Klasyczne białe szafki zdobią uchwyty ze złota. Zdjęcie: Zasoby Studio

W korytarzu i sypialni również pojawiają się polskie akcenty – to prace artystki młodego pokolenia Nicole Szmidt. Warto też wspomnieć o samych sypialniach, w których projektantka nawiązuje do stylu glamour w jego klasycznej formie.

- Postanowiłam udowodnić, że glamour nie musi być błyszczący, pełen kryształów i czarnych welurów, jak postrzega się go w Polsce – wyjaśnia Krisitina Busko. W jednej z sypialni pikowane zagłówki projektantka połączyła z lustrami Seletti i włoskimi szafkami przypominającymi stalowe beczki.

Sypialnia z pikowanym zagłówkiem. Zdjęcie: Zasoby Studio

Lustro Seletti w sypialni. Zdjęcie: Zasoby Studio

Obraz Nicole Szmidt w sypialni. Zdjęcie: Zasoby Studio

W głównej sypialni z granatowym sufitem można z kolei podziwiać prace włoskiego artysty Sergio Fiorentino. Przy łóżku stanęły natomiast zaprojektowane przez Kristinę Busko szafki nocne, do wykonania których wykorzystano fornir z czeczoty topoli.

Główna sypialnia z granatowym sufitem. Zdjęcie: Zasoby Studio

Obraz Sergio Fiorentino w głównej sypialni. Zdjęcie: Zasoby Studio

Szafka nocna wykonana przez Kristinę Busko. Zdjęcie: Zasoby Studio

 

Zobacz też:


Czytaj więcej